طب سنتی

                                                   

 فلزات سنگین موجود در گیاهان دارویی

استفاده از گیاهان دارویی در سال های اخیر بطور روز افزونی در حال افزایش است، با این حال برای اطمینان از مصرف این گیاهان باید به مسمومیت هایی که در اثر وجود فلزات سنگین  در گیاهان دارویی وجود دارد توجه کرد. شاید تعجب کنید چرا مسمومیت؟

زمانی که گیاهان دارویی در زمین های آلوده مثلا در کنار جاده، در مجاورت معادن فلزات و یا در کنار صنایع آلاینده رشد می کنند، ممکن است آلوده شوند. همچنین استفاده از کودهای شیمیایی دارای کادمیوم، آفت کش های دارای جیوه آلی یا سرب و استفاده از آب های آلوده نیز می تواند موجب آلودگی گیاهان دارویی به فلزات سنگین شود. به طور مکرر عوارض جانبی جدي براي بیمارانی که از داروهاي گیاهی استفاده کرده اند گزارش شده است که عمده این عوارض مربوط به وجود فلزات سنگین در این گیاهان بوده است لذا، باید مراقب بود که گیاهان دارویی آلوده، به زنجیره غذایی انسان وارد نشوند.

بنابراین، ارزیابی دوره اي از گیاهان مورد استفاده براي طب سنتی باید ترویج شود تا از کیفیت گیاهان و امنیت استفاده از آنها اطمینان حاصل شود. از طرفی دیگر کاشت یا جمع آوري این گیاهان در مکان هاي عاري از فلزات سنگین همراه با مدیریت مناسب خاك می تواند جذب فلزات سنگین به وسیله گیاهان دارویی را کاهش دهد. پس در مصرف گیاهان دارویی باید دقت بسیاری شود و از مصرف خودسرانه و بدون داشتن اطلاعات و علم کافی خودداری کنید. در نتیجه بهترین راه ســود بردن از خواص گیاهان دارویی و دور ماندن از بســیاری از عوارض ناخواسته ناشــی از تهیه و تولید غیرعلمی آنها استفاده از داروهای گیاهی مطمئن و شناخته شده  از شرکتهای معتبر زیر نظر وزارت بهداشت و درمان است.

 

منابع:

1-اصغري غ، پالیزبان ع، طلوع قمري ز و عادلی ف ( 1386 ) آلودگی سرب، جیوه و کادمیوم در داروهاي گیاهی . ایران. فصلنامه علوم داروئی، شماره بهار:8-1

2. Pip E. Cadmium, copper and lead in soils and garden produce near a metal smelter at Flin Flon, Manitoba. Bull Environ Contamin Toxicol. 1991; 46: 790–796.

 

 

                                                                 

مراقبتهای لازم در استفاده از گیاهان دارویی

در کنار مزایای زیاد گیاهان دارویی در برخی موارد جمع آوري و جابجایی این گیاهان در شرایط بهداشتی انجام نمی شود در نتیجه می تواند سبب وارد شدن تعداد زیادي از میکروبها و در نتیجه باعث ایجاد مشکلاتی شود. گیاهانی که آماده مصرف هستند مانند گیاهان تازه و خشک و فراورده هاي آنها ممکن است حاوي تعداد زیادي از میکروارگانیسم ها از جمله باکتریهاي پاتوژن و کپک و مخمر باشند که اگر مورد بررسی قرار نگیرند و تیمارهاي مناسب روي آنها اعمال نشود باعث تخریب سریع این محصولات و ایجاد بیماریهاي مختلف در انسان می شوند. تجمع گرد و غبار محیط روي قسمتهاي مختلف گیاهان و آلودگیهاي دیگر می توانند میزان قابل توجهي از باکتریها و کپکها و قارچها را به گیاه انتقال دهند.

با توجه به شواهد موجود واضح است که مواد گیاهی آلوده مانند انواع دیگر داروها می توانند برای مصرف کننده خطرات میکروبی داشته باشند از جمله:

  • بروز عفونت به واسطه میکروارگانیسم های بیماری زا مانند سالمونلا
  • تغییر فرم ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه به فرم ترکیبات سمی تر به واسطه حضور میکروب
  • تولید سموم میکروبی مانند اندوتوکسین های باکتریایی و میکوتوکسین ها

بنابراین ارزیابی کیفیت بهداشتی گیاهان داروئی، هم چنین استفاده از روشهاي ضدعفونی و  استاندارد نمودن آنها گام مهمی به سوي سلامت مصرف کننده و بهبود میزان اثر بخشی در درمان می باشد. امید است که بتوانیم از این هدیه طبیعت به بهترین شکل بهره بگیریم.

 

منابع:

1. FAO. 2000. Food safety and quality as affected by animal feedstuff. Twenty second FAO Regional Conference for Europe, Portugal.

2. Refai K. 1988. Aflatoxins and Aflatoxicosis. Journal of Egypt Veternary Medicinal Assisment, 48(1), 1–19.

 

 

 

                                                                                       

 

             

 

 

 

 

 

 

 

گیاهان دارویی شفابخش یا سمی

امروزه بعضي از گیاهان دارویی بدون انجام آزمايش هاي استاندارد سم شناسي وارد بازار مي شوند و تصور عموم بر اين است كه این گياهان فاقد سميت مي باشند ولي گزارش هايي در خصوص سميت بعضي از اين گیاهان به چشم مي خورد. بنابراین باید اکثر آزمایش های سم شناسی که برای داروهای شیمیایی بکارمی روند برای داروهای گیاهی نیز انجام شود.

ضروری ترین عامل در اطمینان از کیفیت داروهای گیاهی،  انتخاب صحیح گیاه می باشد. این قانون اساسی می تواند به وسیله تقلب در محصولات گیاهی موجود در تجارت و یا به وسیله افراد نا آگاه که گیاهان دارویی را از طبیعت جمع آوری می کنند شکسته شود. گزارشات در این زمینه نشان می دهد که هردو مورد خطای فوق، در بعضی موارد می تواند منجر به سمیت غیر منتظره گیاهی در داروی گیاهی گردد. به عنوان مثال فروشندگان گیاهان ممکن است به دلایل مختلفی از مشخصات ذکر شده در فارماکوپه یا سایر منابع معتبر در خصوص گونه ی صحیح یک گیاه منحرف شوند که یکی از دلایل قابل توجیه این است که گونه ای از گیاه که به طور معمول استفاده می شود در دسترس نباشد و با گونه ای مشابه از همان گیاه جایگزین شود و یا اینکه گیاه دارویی عملا با گونه ای پست تر یا ارزان تر جایگزین شود. البته دلایلی مانند بی دقتی در جمع آوری، انبارداری، یا توزیع گیاهان دارویی نیز می تواند منجر به جایگزینی غیر عمدی یا آلودگی یک گیاه با گیاه دیگر شود که فروشنده های تازه کار یا بی توجه ممکن است چنین مشکلاتی را به موقع تشخیص ندهند. خطر استفاده از گیاهان سمی به جای استفاده از گیاهان دارویی مورد نظر، در شرایطی که فرد جمع آوری کننده از تخصص لازم در زمینه ی شناسایی گیاهان برخوردار نیست، افزایش بسیاری می یابد.  به عنوان مثال یک خانم آمریکایی ، در هنگام جمع آوری گیاهی به نام شنیتون برای تهیه چای، گیاه دیژینال را جمع آوری کرد و مصرف این چای باعث مرگ وی و همسرش گردید.

 

منابع:

1. بنفشه دیانتی، تاج خانم مومنی- عوارض جانبی داروهای گیاهی، انتشارات شهرآب.1380

2. Egwin EC, Badru AA, Ajiboye KO. Testing pawpaw leaves and African Mahogany Bark for Antimalarial Activities. NSEBT J. 2002; 2(1):37–39.

                                                           

تداخل داروهای گیاهی و داروهای شیمیایی

 امروزه تعداد زیادی از بیماران برای درمان خود به طور همزمان از چند دارو، گیاه و ویتامین استفاده می کنند که ممکن است ایجاد عوارض و تداخلات احتمالی در فرد شود و سلامت فرد را به خطر بیندازد.

بروز تداخــلات دارویی بین داروهــای گیاهی و داروهای شــیمیایی یکی از عواملی است که مصرف خودســرانه داروهای گیاهی را خطرآفرین می‌کند. اگرچــه بروز تداخل در بعضی موارد چندان مهم نیست اما بعضی از این تداخلات می توانند خطرناک می باشند. برای مثال گل اشرفی، بابونه و مریم گلی می توانند احتمال بروز خونریزی را در بیمارانی را که داروهای شیمیایی ضدانعقاد خون مانند وارفارین مصرف میکنند را افزایش دهند. همچنین بيماراني كه ضدانعقاد هاي كوماريني مصرف  می کنند بايد از مصرف داروهاي گياهي خودداري كرده و يا در طي دو هفته پس از شروع فرآورده گياهي، آزمايش INR را انجام دهند. نتایج یك مطالعه جديد نیز نشان مي‌دهد زنان سالمندي كه داروهاي تجويز شده از طرف پزشكي را با داروهاي گياهي و بدون نسخه همزمان مصرف مي‌كنند سلامت خود را به خطر مي‌اندازند.

گیاهان حاوی ترکیبات کربوهیدراتهای هیدروکلوئیدی مانند صمغ ها و موسیلاژها در آب محلول هستند اما به سختی جذب می شوند. از این دسته گیاهان می توان به بارهنگ، کتان، ریوند چینی، ختمی  اشاره نمود. این ترکیبات فوق به ویژه در فرم های گیاه کامل یا پودر شده تمایل به اتصال به سایر داروها را دارند. به عنوان مثال ریوند چینی و صبرزرد ممکن است ایجاد اسهال نموده که عملکرد داروهایی با محدوده درمانی باریک (مانند دیگوکسین و وارفارین) را کاهش می دهند. بنابراین به منظور جلوگیری از اتصال گیاه به دارو باید دارو یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از استفاده این محصولات گیاهی مصرف شود. بنابراین در مصرف همزمان داروهای گیاهی با سایر داروها دقت کافی داشته باشید و با پزشک خود مشورت کنید.

 

منابع:

1. Abergavenny RD. Combining anticoagulant drugs with herbal medicines is risky, report says. BMJ 2001; 323: 1270.

2. Kuhn MA. Herbal Remedies: Drug-Herb Interactions. Critical care Nurse. 2002; 22: 22-32

 

                                

                     اگزما یا درماتیت

درماتیت و اگزما معمولا به جای همدیگر استفاده می‌شود ولی در مواردی که عامل خارجی مسبب التهاب باشد از کلمه درماتیت و در مواردی که عامل خارجی وجود نداشته و به اصطلاح بیماری اندوژن باشد از کلمه اگزما استفاده می‌شود.

شدت و طول بیماری :

ضایعات التهابی اگزمایی را به سه گروه اصلی می‌توان تقسیم نمود:

الف. التهاب اگزمایی حاد؛ این نوع التهاب با ضایعات قرمز روشن و متورم همراه با دانه های آبدار و با خارش شدید مشخص میشود.

ب. التهاب اگزمایی تحت حاد؛ این حالت با ضایعات پوسته دار قرمز با خراش و نمای فلسی شکل پوست و با خارش خفیف تا متوسط و بدون دانه‌های آبدار مشخص میشود.

ج. التهاب اگزمایی مزمن؛ این حالت با افزایش ضخامت پوست، تشدید خطوط پوستی، خراش و ترکهای پوستی و خارش متوسط تا شدید مشخص می‌شود.

در کل اگزما به قرمزي و التهاب پوست اطلاق مي شود كه منجر به خارش، سوزش و نهايتا برجستگي هاي پوسته پوسته اي روي سطح پوست مي شود.

اصلاح سبك زندگي و استفاده از يك سري درمان هاي طبيعي به مدت يك هفته يا كمتر، مي تواند مشكل سوزش، خشكي و تغيير فرم پوست را برطرف نماید.

توجه داشته باشيد كه كورتن كه بعضا تجويز مي شود، اثرات ثانوي زيادي در اكثر افراد ايجاد مي كند و متاسفانه هميشه مشكل را نيز حل نمي كند.

روش هايي كه مي توان در زندگي روز مره اصلاح کرد:

١. باقيمانده سموم داخل مواد غذايي مي تواند يكي از عوامل باشد.

٢. نوع پارچه لباسي كه به تن مي كنيم بهتر است از جنس نرم نخي يا ابريشمي باشد. عرق زياد روي پوست مي تواند محرك اگزما باشد.

بهتر است به شوينده ها و نرم كننده ها توجه شود. اين مواد شيميايي مي توانند بقايايي در لباس داشته باشند كه محرك اگزما شوند.

٣. مايع شوينده، شامپو، مايع ظرف شويي، ضد عفوني كننده هايي كه حاوي عطر هاي مصنوعي هستند، مي توانند محرك اگزما باشند.

٤. از محصولاتي كه حاوي لوریل سولفاتها و پارابن ها هستند حذر نماييد. اين مواد باعث حساسيت و خشكي پوست مي شوند.

بهتر است هواي داخل خانه مرطوب باشد، هواي خشك مي تواند محرك اگزما باشد. كاسه اي حاوي آب جوش و گياهان ضد عفوني كننده و معطر مثل اكاليپتوس، آويشن و مرزنجوش مي تواند هواي خانه را مرطوب و معطر و ضد عفوني نمايد.

٦. اگزما و مشكلات ديگر پوستي بشدت با استرس در ارتباط هستند.

٧. حداكثر هر روز يا هر دو روز يكبار حمام بگيريد.

٨. بعد از استحمام، حتي زماني كه پوست هنوز مرطوب است، پوست را مرطوب نگاه دارید..

٩. در حد امكان از مواد غذايي فرآوري شده كمتر استفاده شود و سعي شود از مواد اوليه تازه در خانه استفاده شود..

درمان

اولین قدم درمان این است که پوست دیگر در تماس با ماده حساسیت‌زا یا محرک قرار نگیرد. آنتی هیستامینها و کورتیکواستروئیدها در درمان التهاب و رفع علائم بسیار مفیدند.

استفاده از لباس‌های نخی یکی از راه‌های درمان اگزما می‌باشد.

برای کم کردن التهاب آن باید از خاراندن و مالاندن آن خودداری نمود.

دوری از گرما و تعرق زیاد نیز در جلوگیری از ازدیاد آن مؤثر می‌باشد.
پماد گیاهی حاوي اسانس گياهان نعناع، اوكاليپتوس، ميخك و دارچين بر روي انواع مزمن اگزما بيشترين تأثير را دارد و در اكثر موارد طي يك هفته و در بعضي موارد در دو هفته بهبودي كامل حاصل مي‌شود.

اسانس‌هاي گياهان نعناع (Mentha piperit)، اوكاليپتوس (Eucalip

tus globules)، ميخك (Eugenia caryophilatha) و دارچين (Cinnamomum ceylanicom) تاثیر بسیار زیادی بر روی این بیماری دارد....

منابع:

Larousse des Plantes Medicinales, Identification, Préparation, Soins, Edition Larousse 20Journal of Research in Medical Sciences

https://www.google.fr/amp/s/fr.m.wikihow.com/traiter-l’eczéma-naturellement%3Famp=1

http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/atopic-dermatitis-eczema

تامسون، رابرت. درمان طبیعی. ترجمهٔ دکتر محمد حسین راشد محصل، مریم عرفانیان حسینی. چاپ دوم. مشهد: انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد، ۱۳۷۸. ۲۶۴. شابک۹۶۴–۶۰۲۳–۹۹–۱.

بیماریهای شایع پوست (آکنه – اگزما – پسوریازیس) به زبان ساده؛ دکتر احمد محمودآبادی، انتشارات کردگاری، شابک: ۹–۳۷–۲۷۳۶–۹۶۴–۹۷۸

- Agili M (2005) [Kholasat al hekmat]. edition. Qom, Esmaeilian Publication. (Persian)

- Agrawal D, Lavanya M, Sathyanarayana B, Swaroop M and Manas J (2015) Evaluation of clinical diagnostic criteria of atopic dermatitis and serum ige levels in patients with chronic eczema. International Journal of Health Sciences and Research. 6 (1) 84-9.

- Antaki D (2000) [Tazkere olol al bab]. edition. Beirut, Alaalami.

                                                             

نگاهی گذرا بر آروماتراپی یا رایحه درمانی

آروماتراپي Aromatherapy يا رايحه درماني نام خود را از دو كلمه آروما aroma به معني رايحه و بو و تراپي therapy يا درمان گرفته است . اين نوع درمان روشي طبيعي براي التيام روح ، بدن و افكار يك شخص است. آروماتراپي در بسياري از تمدن هاي قديم همانند چين ، مصر ، هندوستان و ايران به عنوان يك طب مكمل و يا جايگزين مورد استفاده قرار مي گرفته است و قدمتي شايد حداقل ٦٠٠٠ ساله دارد. امروزه آروماتراپي به عنوان يك روش درماني براي عوارض و حالات بيمارگونه مختلفي كاربرد دارد. آروماتراپي در اواخر قرن ٢٠ مورد توجه بسياري قرار گرفت و امروزه در قرن ٢١ مورد استفاده بيشتري از قبل پيدا نموده و از اهميت ، مقبوليت و عموميت بيشتري برخوردار شده است و به نام دانش رايحه درماني يا aroma science therapy شناخته مي شود. روغنهاي عطري طبيعي essential oils از اهميت خاصي براي مصرف در درمان ، صنايع ، کازمتيك ، آروماتيك ، عطرسازي ...برخوردارند .در آروماتراپي از اين روغنهاي عطري essential oils به عنوان عوامل اصلي درماني استفاده مي گردد، روغنهايي كه با غلظت بالايي از مواد موجود در خود از گل ، برگ ، ساقه ، ميوه و ريشه هاي گياهي و يا از تقطير رزينها بدست مي آيند .‏ essential oils مخلوطي از هيدروكربن هاي اشباع شده و غير اشباع شده ، الكل ها، آلدئيدها، استرها، اترها، كتون ها، اكسيدها، فنل ها و ترپن هاست كه مجموعا بوي منحصربفردی را ايجاد مي نمايند.اين روغنها بسيار قوي و غليظ بوده و مايعاتي بي رنگ و داراي بويي دلپذير با شاخص انكساري refractive index بالا هستند . روشهاي گوناگوني براي بكارگيري اين روغنهاي essential oils وجود دارد از جمله :مقادير بسيار اندكي از اين روغنها در استنشاق، ماساژ يا بكار گيري ساده آنها بر روي پوست و یا ندرتا به عنوان خوراكي مصرف ميشوند. استنشاق و استعمال خارجي اين روغنها براي ايجاد تعادل روحي و فيزيكي در بدن اساس كار آروماتراپي را تشكيل مي دهد  بكارگيري اين روغنها در كاهش استرس، جوانسازي و بازسازي روحيات شخصي براي يك روز كاري جديد كاملا شناخته شده است. اعصاب حس بويايي از بيني تا مغز محل عمل اين روغنهاي عطري طبيعي يا essential oils هستند.اين روغنها داراي اثرات آنتي باكتريال، آنتي بيوتيك و آنتي ويرال تاييد شده، مكتوب و ارائه شده در بسياري از مقالات و تحقيقات علمي هستند و به علاوه از منظر فولكلوريك براي استفاده در بسياري از موارد از جمله بيماري ها آلزايمر ، قلبي عروقي، سرطان ، و دردهايي همانند زايمان توصيه مي شوند. امروزه مصرف آنها در درمان سرطان و اختلالات خواب طرفداران رو به ازديادي را يافته است. ارگانيك بودن و عملكرد حمايتي اين روغنها براي سلامت بدن و روان موجب شده است تا موجي از طرفداران احساس خوشايند و سرزندگي ، به سوي اين روغنها متمايل گردند. تحقيقات نشان داده است فعاليت حركتي ( لوكوموتور) در موش ها با استنشاق روغن عطري essential oils گياه رزماري كه در فيتوتراپي به عنوان يك عامل طراوت بخش و رفع خستگي استفاده مي گردد، افزايش يافته است در بازبيني مقالات منتشر شده در رابطه با آروماتراپي درمي يابيم كه بيشترين تحقيقات صورت گرفته در اين باب ،معطوف مغز انسان و احساسات آن است . نقش اين مواد بر روي مود، هوشياري، و منتال استرس در افراد سالم بيشترين تاپيك هاي مورد بحث در اين مقالات بوده است. برخي ديگر از محققين بر روي اثر اين روغنها بر توانايي كاركردن ، زمان واكنش و برخي عملكردهاي نخاعي مغز با ثبت الكتروانسفالوگرافي و مطالعات باليني ديگر توجه نموده اند. در مطالعات صورت گرفته مشخص شد واكنش هاي مغزي انسان و حيوانات به اين روغنها در مقايسه با عطرهاي سنتتيك و صناعي متفاوت تر است. عطرهاي صناعي عموما حاوي مواد آلرژن و محرك شامل حلال ها هستند كه مي تواند براي بسياري از افراد حساسيت زا باشند . بر اساس اعتقاد و باور متخصصين آروماتراپي يا رايحه درماني اسانس هاي صناعي نمي توانند اثر و انرژي بخشي روغنهاي عطري طبيعي essential oil ها را داشته باشند .  ✔اما آروماتراپي چگونه عمل مي نمايدقرنهاست كه essential oils به عنوان عطر با قابليت تاثير كذاري بر بدن، روح و و روان انسان اهميت ويژه ايي دارند.مولكول هاي آرومای، مواد شيميايي بسيار قوي ارگانيك گياهي ايي هستند كه مي توانند به واسطه خواص خود بدن را از حملات باكتريايي، ويروسي و قارچي مصون دارند. خواص آنتي باكتريال، ضد قارچ و ويروس اين مواد به همراه خواصي همچون تقويت سيستم ايمني با تاثير بر سيستم هورموني ، گلندولار ،احساسي، گردش خون ، آرامش بخشي، تقويت حافظه و هوشياري توسط بسياري از محققين به اثبات رسيده است .بسياري از اثرات اين مواد به واسطه ساختمان مولكولي آنهاست كه بسيار مشابه با هورمونهاي طبيعي است . قدرت نفوذ اين مواد به بافت ساب كوتانوس يكي ازمهمترين شاخصه اين نوع تراپي است. اثرات اين مواد پيچيده بوده و ناشي از ساختمان پيچيده و خواص شيميايي آنهاست. مکانیسم اثر این روغن ها بر پایه تاثیر آنها بر روی بیولوژیکال سیگنالینگ رسپتورهای سلولی در بینی در زمان استنشاق است. سیگنال به بخشهای لیمبیک و هیپوتالاموس مغز از پیازچه بویایی انتقال می یابد. این سیگنال ها در مغز سبب ترشح پیام رسان های عصبی همانند سروتونین ، اندورفین ... می گردند و بر روی سیستم عصبی و دیگر سیستمهای بدن ما تاثیر گذاشته و احساس التیام می بخشند. سروتونین و اندروفین و نورآدرنالین به واسطه روغنهای آرامش بخش ، فرح بخش و تحریک کننده ترشح می گردند تا بتوانند بر روی روح ،روان و بدن ما تاثیر بگذارند.

تقسیم بندی آروماتراپی
1- کازمتیک آروماتراپیدر این نوع از تراپی خاص از روغن های عطری essential oils در محصولات مراقبت از پوست بدن ، صورت و مو بکار می رود. این محصولات برای اثرات متفاوت و متعددشان همانند پاک کنندگی ، رطوبت بخشی ، خشک کنندگی و تونری شان استفاده می گردند . البته در سطح استفاده شخصی نیز در این بخش راه ساده و موثر وجود دارد ،برای مثال بکار گیری چند قطره از این essential oils در جوانسازی و احیاء پوست و موی سر که بسیار متداول است.

2- ماساژ آروماتراپی استفاده از روغنهای هسته انگور ،بادم یا جوجوبا به بصورت یک روغن گیاهی خالص برای ماساژ بدن اثرات اعجاب انگیزی را نشان داده است . و در حال حاضر روغنهای متنوعی با بکارگیری این essential oils در سطح مارکت وجود دارد. 3- مدیکال آروماتراپی امروزه در بخی از نقاط دنیا از آروماتراپی قبل از اعمال جراحی در جهت ایجاد آرامش استفاده می شود همچنین موارد متنوعی از استفاده از آروماتراپی در درمان بیماری های مختلف در جهت تقویت درمان و تسریع بهبودی وجود دارد.

4- آروماتراپی بویاییاستنشاق essential oils به نوعی همان آروماتراپی بویایی است که سبب تاثیر بر سلامت عاطفی ، آرامش ، ریلکسیشن یا جوانسازی بدن انسان می گردد . استنشاق بوی این روغن ها می تواند از ایجاد استرس یا تقلیل و از بین بردن استرس ایجاد شده نقش مهمی داشته باشد. essential oils می توانند به نحو غیر قابل جایگزینی نقشی مکمل در در درمانهای پزشکی داشته باشند.

5- سایکو آروماتراپی در این نوع از آروماتراپی برخی از حالت های خلق و خوی و احساسات می توانند از طریق این روغن ها با احساس لذت و آرامش و یا بیاد آوردن خاطرات خوش تغییر یابند. برخی از essential oils رایج در کاهش استرس عبارتند از : ‏Bergamot, Chamomile, Lavender, Lemon, Orange, Patchouli, Vanilla, Ylang Ylangبرخی از essential oils رایج در کاهش اضطراب و ترس عبارتند از : ‏Bergamot, Chamomile (Roman), Cedarwood, Frankincense, Jasmine, Lavender, Neroli, Patchouli, Rose, Sandalwood

برخی از essential oils رایج درتقویت اعتماد بنفس عبارتند از ‏Bergamot, Cypress, Grapefruit, Jasmine, Orange, Rosemary

برخی از essential oils رایج در کاهش غم و اندوه عبارتند از ‏Bergamot, Chamomile (Roman), Clary Sage, Frankincense, Grapefruit, Jasmine, Lavender, Lemon, Orange, Rose, Sandalwood, Ylang Ylang

برخی از essential oils رایج در کاهش خستگی عبارتند از ‏Basil, Bergamot, Clary Sage, Frankincense, Ginger, Grapefruit, Jasmine, Lemon, Patchouli, Peppermint, Rosemary, Sandalwood برخی از essential oils رایج در تقویت حافظه عبارتند از ‏Basil, Cypress, Lemon, Peppermint, Rosemary

دکتر محمد بقایی

داروساز و پژوهشگر کازمتیک