طب سنتی

بیماری آلزایمر و گیاهان دارویی (قسمت اول)

در بیماران مبتلا به آلزایمر تغییرات میکروسکوپی در مغز، مدتها قبل از اولین نشانه های از دست دادن حافظه آغاز می شوند. این تغییرات به طور غیر قابل برگشت بافت مغز را تحت تاثیر قرار میدهند. با گسترش این آسیبها در سلولهای مغزی، سلول ها در عملکرد خود دچار اختلال شده و در نهایت می میرند. دو ساختار غیر طبیعی به نام پلاک ها و تنگلها مظنونین اصلی در آسیب رسانی و کشتن سلول های عصبی هستند. پلاک ها رسوبات یک قطعه پروتئینی به نام بتا آمیلوئید است که در فاصله بین سلول های عصبی ایجاد می شود در حالیکه تنگلها فیبرهای پیچیده پروتئین دیگری به نام tau است که در داخل سلول ها ایجاد می شوند. کارشناسان معتقدند این پلاکها و تنگلها نقش مهمی در مسدود کردن ارتباط بین سلول های عصبی و متوقف کردن فرآیندهای زنده مانی سلولها دارند. در خلال پیشروی بیماری، برخی از مواد شیمیایی مهم مغز در بیماران مبتلا به آلزایمر کاهش می‌یابد. این انتقال‌دهنده‌های شیمیایی پیام، به انتقال سیگنال‌های اطراف مغز کمک می‌کنند. وقتی که این مواد در مغز کاهش می‌یابند، سیگنال‌ها به درستی منتقل نمی‌شوند. دلیل اصلی ابتلا به بیماری آلزایمر هنوز شناخته نشده است، البته برخی از عواملی که احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد عبارتند از: افزایش سن، سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری آلزایمر، آسیب‌دیدگی‌های شدید سر در گذشته، جنس مونث بودن، سبک زندگی و عوارضی که به دلیل بیماری‌های قلبی عروقی ایجاد می‌شوند. تخریب و مرگ سلول های عصبی منجر به نارسایی حافظه، تغییرات شخصیتی، مشکلات انجام فعالیت های روزانه و سایر علائم بیماری آلزایمر می شوند.امروزه آلزایمر درمان قطعی ندارد و اگر چه درمان های آلزایمر فعلی نمی تواند مانع از پیشرفت آلزایمر شود، اما می توانند به طور موقت از تشدید علائم زوال عقل جلوگیری کرده و باعث بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به آلزایمر و مراقبان آنها گردند. مثلا آزمایش آپولیپو پروتئین Aنوعی آزمایش تشخیصی کمکی است اما نباید برای پیش بینی آلزایمر در بیماران بی‌علامت استفاده شود. امروزه تلاش های جهانی برای یافتن شیوه های نوین و موثر برای درمان، تاخیر در شروع و جلوگیری از گسترش این بیماری در حال توسعه است. داروهای شیمیایی، گیاهان دارویی و یا داروهای گیاهی که قادر به مهار آنزیم استیل کولین استراز (یک انتقال‌دهنده عصبی کلیدی در بروز آلزایمر) و یا ترکیبات با فعالیت ضد آمیلوئیدی میباشند در پیشگیری یا درمان بیماری آلزایمر موثرند. لذا به معرفی تعدادی از گیاهان دارویی که در پیشگیری و یا درمان آلزایمر موثر هستند می پردازیم.

 

منابع:

Momtaz Saeideh, Hassani Shokoufeh, Khan Fazlullah, Ziaee Mojtaba, Abdollahi Mohammad.Cinnamon; a promising prospect towards Alzheimer’s disease. Pharmacological Research https://doi.org/10.1016
/j.phrs.2017.12.011

گیاه جینسینگ پاناکس یا جینسینگ کره ای(Panax Ginseng)  (قسمت دوم)

برخی از افراد از آن برای کاهش استرس و تنش های روزمره استفاده می کنند. این گیاه به عنوان افزایش دهنده انرژی یا کی ,(Qi) تغذیه کننده خون یا مایعات بدنی، تنظیم بین اخلاط در پزشکی ایورودایی و منبع انرژی تولید مثل و زاد و ولد می باشد.

جینسینگ به عنوان یک آداپتوژن شناخته شده است. آداپتوژن ماده ای است بی ضرر که نقش تعدیل کننده در بدن را ایفا میکند، یعنی ورود آداپتوژن به بدن موجب تعادل هر عاملی که در حالت عدم تعادل یا غیر نرمال است می شود. به این ترتیب وجود آداپتوژن در یک ماده غذایی و ورود آن به بدن آثار فیزیولوژیکی گسترده ای شبیه آنتی اکسیدان ها دارد. البته در جینسینگ مواد ضد اکسیدکننده نیز وجود دارد که خاصیت مفید آداپتوژن جینسینگ را تشدید و تحریک می کند.

کاربرد گیاه جنسینگ پاناکس از دیدگاه سنتی

به طور كلي مقدار خوراك از جرم ريشه گياه در حدود 5/1-1 گرم در روز مي باشد كه مي توان به صورت جوشانده تهيه كرد. اگر قصد دارید برای بهبود بخشیدن به وضعیت جسمانی یا روحی خود از این گیاه کمک بگیرید، پیش از بروز مشکلات شروع به مصرف آن کنید نه در هنگام ابتلا به آن‌ها. مصرف دو گرم جینسنگ به عنوان مکمل در روز می‌تواند آنتی‌اکسیدان کافی برای بدن را تامین نماید.

آلزایمر: مصرف روزانه ریشه برای ۱۲ هفته می تواند عملکرد ذهنی فرد مبتلا را تقویت کند.

عملکرد ذهنی: خوردن پاناکس می تواند توانایی تفکر، مهارت محاسباتی و سرعت عمل را افراد میانسال به بالا و نه جوانان بهبود ببخشد. پاناکس به یا ترکیب آن با عصاره برگ گینگو می تواند حافظه را در افراد بین ۳۸ تا ۶۶ سال بهبود ببخشد.

عوارض جانبی و ایمنی جنسینگ پاناکس

مصرف کوتاه مدت جینسنگ بی خطر است اما مصرف طولانی مدت آن خطرناک بوده و می تواند موجب بی خوابی، مشکلات قاعدگی، درد سینه، افزایش ضربان قلب، فشارخون بالا یا پایین، سردرد، بی اشتهایی، اسهال، خشکی پوست و سرگیجه گردد. از عوارض نامعمول می توان به سندروم جانسون، مشکلات کبدی و واکنش های شدید آلرژیک اشاره کرد. مصرف گیاه جینسینگ در زنان باردار، شیرده، کودکان و نوجوانان نیز توصیه نمی‌شود.

منابع:

Kim H-J, et al., Panax ginseng as an adjuvant treatment for Alzheimer’s disease, Journal of Ginseng Research (2018), https://doi.org/10.1016/j.jgr.2017.12.008

Cho, I.-H. (2012). Effects of Panax ginseng in Neurodegenerative Diseases. Journal of Ginseng Research, 36(4), 342–353. http://doi.org/10.5142/jgr.2012.36.4.342

https://www.bodybuilding.com/content/your-expert-guide-to-ginseng.html

 

خواص  تخم  شوید

آثار درمانی تخم شوید

 1. ضد تشنج
 2. ضد درد
 3.  ضد نفخ شکم
 4. ادرار آور
 5. تقویت کننده معده

درمورد بیمارانی که مبتلا به استفراغ شدید هستند و هیچ غذایی حتی آب را نمی توانند در معده خود نگه دارند بهتریت درمان شوید است.

این نوع بیماران باید دمکرده شوید را جرعه جرعه بنوشند.

کسانی که اشتهای زیادی به غذا ندارند و لاغر هستند تخم شوید بهترین دارو است.زیرا اشتها را زیاد کرده معده را تقویت می کند و انرژی به بدن می دهد.

تخم شوید را می توان برای ناراحتی معده ، بی خوابی و نفخ معده استفاده کرد.

خانم های شیر ده که شیر آن ها کم است باید حتما روزی چندبار دم کرده تخم شوید یا عرق شوید بخورند به طور معجزه آسایی شیر آن ها زیاد خواهد شد.

شوید دارای طبع گرم است.

برای تهیه دمکرده مقدار 20 گرم تخم شوید را در نیم لیتر آب جوش به مدت 15 دقیقه دمکرده و روزانه 3 فنجان میل کنید.

مصرف این دمکرده قبل از غذا اشتها آور بوده و بعد از غذا نیز مانع نفخ می شود.

عرق شوید:

عرق شوید را می توان در دوره گلدهی از شوید تهیه کرد این عرق دارای خواص فراوانی نظیر افزاینده شیر مادران شیرده، ادرار آور ، تقویت کننده کبد ، و کلیه ها و انرژی زا می باشد.

مقدار مصرف 2 الی 3 فنجان در روز است.

تخم بو داده شوید را به شکل پودر در آورده و می توان روزانه یک قاشق چایخوری همراه با غذا مصرف کرد . مصرف آن موجب بهبود ناراحتی های گوارشی ، التهاب روده و ناراحتی های معده می شود.

ترکیبات گیاه شوید

نظیر روغن های فرار – کاروون – فلاونوئید ها – فورانکومارین ها – کومارین ها- فیبر – املاح معدنی و انواع ویتامین ها می باشد.

منابع:
1-مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضام طب سنتی آذربایجان ، جلد دوم. انتشارات جهاد دانشگاهی تهران. 1395.


خواص دارويي سنجد

 • بهترین اثر سنجد، رفع کمبود ویتامین C بدن است و خوردن آن، از ورود عفونت به بدن پیشگیری می کند
 • ميوه و برگ سنجد ضد درد و ضد التهاب مي‎باشد
 • جوشانده و عصاره ميوه به عنوان درمان تب، زردي، آسم، كزاز و آرتريت روماتوئيد استفاده مي شود
 • سنجد حاوي پتاسيم، سديم، آهن، كلسيم، روي و مس است
 • ميوه سنجد حاوي ويتامين هاي A، B و K ميباشد كه به علت وجود ويتامين k خاصيت ضد خونريزي دارد
 • پودر هسته سنجد غضروف ساز بوده بنابراين مصرف آن با شير به ترميم مفاصل و كمر درد كمك مي‎كند
 • كساني كه تكرر ادرار دارند سنجد بخورند

منابع:

آروم، جمشيد؛ آذرنيا، مهناز؛ كاكا، غلامرضا؛ صدرايي، سيد همايون و كمالي نژاد، محمد. 1393. تاخير تكامل عدسي چشم ناشي از عصاره آبي ميوه سنجد (Elaeagnus angustifolia L) در جنين موش نژاد Balb/C. مجله سلول و بافت. جلد 6. شماره 2. 135-142.

 

عدس

عدس از نظر طب قدیم ایران متعدل و خشک است و مانند دیگر گیاهان پوست و دانه آن دارای اثرات متضاد یکدیگرند .

یعنی پوست عدس گرم و خود عدس قابض است.

عدس زیاد کننده ترشحات شیر است و مادران شیر ده حتما باید از آن استفاده کنند.

برای تقویت معده و برطرف کردن گاز معده مصرف می شود .

عدس با تمام مزایایی که دارد نباید زیاد مصرف شود و در خوردن آن اسراف گردد زیرا دیر هضم است و تولید نفخ می کند و قابض است و جریان خون در رگ ها آهسته می کند.

عدس منبع غنی پروتئین و ویتامین های گروه B می باشد.

چربی ، موادنشانسته ، کلسیم ، فسفر ، آهن ، پتاسیم ، ویتامین آ  ، ویتامین ب 1 ، ویتامین ب 2 ، ویتامین ب 3 ، آرسنیک ، می باشد.

عدس ضد سرطان هم می باشد.
منابع: نجف پور نوایی با همکاری سفید کن فاطمه  ، میرزا مهدی،     معرفی گیاهان دارویی ضد سرطان ایران ،نشر تحقیقات جنگلها و مراتع .شماره انتشار 387.سال انتشار 1386.تاثیر بسزایی گیاهان دارویی بر عفونت های قارچی:

 دانشمندان نشان داده اند که چمن معطر در نابود کردن چندین قارچ باعث عفونت موثر است.

می توانید روزی 3 تا 4 فنجان چای چمن معطر بنوشید وبرای تاثیر بیشتر کیسه چای مصرف شده را مستقیما روی ناحیه گرفتار بگذارید.

بر برین ترکیب ضد قارچی و ضد باکتری قوی است که در ماهونیا ،زرشک ، ونیز گلدن سیل وجود دارد .

همه این ها دردرمان عفونت های قارچی و مخمری مصرف می شوند.

شییرین بیان حاوی الاقل 25 ترکیب ضد قارچی است .

زرد چوبه :

تحقیقات دانشمندان نشان داده که روغن زرد چوبه حتی به غلظت  بسیار کم از بسیاری عفونت های قارچی شایع جلوگیری می کند.

روغن زرد چوبه رابا دو برابر مقدار آب رقیق کرده و با یک تکه پنبه  یا پارچه تمیز مستقیما رویه ناحیه گرفتار بمالید.

پوست تازه گردو سیاه بهتر از دارو های ضد قارچ باعث ازبین رفتن قارچ می شوند.

منابع:

1- دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.

 

خواص پونه

دمکره پونه:

دمکرده گیاه پونه برای ناراحتی های ریه ، به عنوان دارویی خلط آور ، درمان سردی معده و روده تحریک پذیر کاربرد دارد.

جهت درست کردن دمکرده فقط از برگ های و سرشاخه های گلدارپونه استفاده کنید.

برای این منظور مقدار 5 الی 8 گرم از برگ های خشک گیاه پونه را در داخل یک لیوان آب جوش ریخته و به مدت 10 دقیقه دمکرده و میل کنید.

احتیاط در مصرف:

مصرف بیش از حد پونه سبب کاهش مقدار کراتینین خون و کاهش وزن نهائی بدن ، تهوع ، استفراغ ، اسهال و اظطراب می شود.

این گیاه دارای تانن، موادرزینی ، مواد پکتیکی ، قند و اسانس است .

برگ های این گیاه نیز دارای ترکیبات هسپریدین ، دیوسمین می باشد.

اسم علمی Mentha pulegium   است.
منابع:
مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضمام طب سنتی آذربایجان. چاپ سوم .انتشارات جهاد دانشگاهی واحد تهران .1391.گل گاو زبان اروپائی

ار تنتور این گیاه برای تقویت کننده اعصاب و آرامش بخش می توانید استفاده کنید  (روزی 3 بار به مثدار نصف قاشق خوری)

برای رفع جوش های عصبی کافی است عصاره حاصل از برگ ها را با مقدار مساوی با آب رقیق کرده و برای درمان خشکی و خارش پوست  و جوش های عصبی در سطح پوست بمالید.

برای درمان سرماخوردگی های تب دار  از دمکرده این گیاه استفاده کنید به این صورت که 5 اب 8 گرم گل های خشک شده گیاه گل گاو زبان را در داخل یک لیوان آب جوش ریخته و به مدت 5 دقیقه دم کنید .

 دارای ترکیباتی نظیر آلاتونین ، تانن ،نیترات ، اسید فسفریک  ، کلسیم است.


منابع
1-مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضام طب سنتی آذربایجان ، جلد دوم. انتشارات جهاد دانشگاهی تهران. 1395.

 

خاصیت  گل  گاوزبان ایرانی

خواص گل های این گیاه

 • تقویت کننده کلیه ها
 • ادرار آور
 • موثر در درمان سرما خوردگی
 • درمان برونشیت
 • برطرف کننده سرفه های سخت
 • آرامش بخش اعصاب
 • تصفیه کننده خون
 • افزایش دهنده شیر مادران شیر ده
 • تعرق آور

خواص برگ های گل گاو زبان ایرانی :

به عنوان برطرف کننده سرما خوردگی و تقویت کننده عمومی بدن استفاده می شود و ضماد برگ ها موجب رفع ورم های مفاصل می شود.

گل گاوزبان ایرانی طبع سرد دارد. و دارای مقدار زیادی ویتامین C  و املاح معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، و.. است.

Echium amoenum

 

ترکیباتی نظیر موسیلاژ ، فلاونوئید ، آنتوسیانین ، مقدار ناچیزی اکالوئید از دسته پیرولیزیدین را د ارد.

برگ های این گیاه  نیز دارای ویتامین های A  مقدار زیادی املاح معدنی مانند منگنز، مالات کلسیم ، اسید فسفریک و آلا نتوئین است.

دمکرده گل های این گیاه

برای تهیه این دمکرده مقدار 5 الی 8 گرم از گل های خشک شده گل گاو زبان ایرانی را در داخل یک لیتر آب جوش ریخته و به مدت 10 دقیقه دمکرده و برای درمان ناراحتی های سیستم تنفسی و همچنین به عنوان داروی ادرار آور و تعرق آور استفاده کنید.

خوردن دمکرده گل گاو  زبان ایرانی علاوه بر موارد فوق آرام بخش بوده و چنانچه یه دمکرده فوق مقدار 3 الی 6 گرم مخلوطی از گیاه سنبل الطیب و لیموامانی اضافه شود می تواند  برای افزایش ترشح شیر در مادران شیرده و نیز رفع تشنگی موثر باشد.

 ضماد برک های گل گاو زبان ایرانی :
 چنانچه بگ های تازه این گیاه را کوبیده و در محل تورم مفاصل قرار دهیم به بهبودی سریع تر آن کمک می کند .

خوردن برگ های تازه این گیاه نیز موجب افزایش مقاوت بدن در برابر سرماخوردگی می شود.

احتیاط در مصرف:
مصر این گیاه به دلیل داشتن آلکالوئیدهای پیرولیزیدین برای زنان باردار و کودکان توصیه نمی شود.

گل های خشک شده آن در فروشگاه های گیاهان داروی موجود است.

منابع: -مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضام طب سنتی آذربایجان ، جلد دوم. انتشارات جهاد دانشگاهی تهران. 1395.

 

خواص  تخم  شوید

برای تهیه دمکرده مقدار 20 گرم تخم شوید را در نیم لیتر آب جوش به مدت 15 دقیقه دمکرده و روزانه 3 فنجان میل کنید.

مصرف این دمکرده قبل از غذا اشتها آور بوده و بعد از غذا نیز مانع نفخ می شود.

عرق شوید:

عرق شوید را می توان در دوره گلدهی از شوید تهیه کرد این عرق دارای خواص فراوانی نظیر افزاینده شیر مادران شیرده، ادرار آور ، تقویت کننده کبد ، و کلیه ها و انرژی زا می باشد.

مقدار مصرف 2 الی 3 فنجان در روز است.

 

تخم بو داده شوید را به شکل پودر در آورده و می توان روزانه یک قاشق چایخوری همراه با غذا مصرف کرد . مصرف آن موجب بهبود ناراحتی های گوارشی ، التهاب روده و ناراحتی های معده می شود.

ترکیبات گیاه شوید

نظیر روغن های فرار – کاروون – فلاونوئید ها – فورانکومارین ها – کومارین ها- فیبر – املاح معدنی و انواع ویتامین ها می باشد.

منابع:
1-مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضام طب سنتی آذربایجان ، جلد دوم. انتشارات جهاد دانشگاهی تهران. 1395.

 

 

به حداقل رساندن آسم با گیاهان دارویی

گزنه

سال های سال استرالیا یی ها گزنه را داروی مناسب برای درمان آسم می دانستند . این ها نوشیدن مخلوط عصاره و برگ گزنه با عسل یا شکر را تسکین دهنده قطعی آسم می دانستند.

در یک بررسی علمی نشان داده شده که گزنه یک ضد حساسیت قوی است. امروزه برای تب یونجه و آسم تجویز می شود.

چهارصدسال پیش گیاه شناس انگلیسی نیکولاس  کالپیر ادعا کرد که مصرف ریشه یا برگ گزنه به شکل عصاره یا چای ،(( داروی بی خطر و مطمئن برای باز کردن را ها های تنفسی است. ))

 انیسون و رازیانه

یونانی ها چای این گیاهان را برای درمان آسم و دیگر ناخوشی های تنفسی مصرف می کنند.

هردو این ها دارای مواد شیمیایی مفید – کرئوزول و آلفاپاینن – هستند که به کاهش ترشحات نای کمک می کنند . دانه رازیانه  (یعنی میوه آن ) تا 800 قسمت در میلیون آلفاپاینن دارد.

جالب این که به رغم استفاده سنتی از آن برای گرفتاری های تنفسی ، انیسون  فقط 360 قسمت در میلیون آلفا پاینن دارد.

ارمک(  Ephedra sinica)

بسیاری از گیاه شناسان دارویی می گویند که ارمک یکی از قدیمی ترین دارو هاست و هزاران سال است این گیاه را برای  درمان آسم و دیگر بیماری های تنفسی به کار می برند.

منابع:
1- دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.

 

رویکرد های طبیعی برای درمان وزوز گوش

پزشکان علت دقیق وزوز گوش را نمی دانند .خوشبختانه رویکرد های طبیعی برای درمان وزوز  گوش هم وجود دارد.

گیاهان مناسب برای وزوز گوش

پیچ تلگرافی  Vinca

این گیاه دارای ترکیب وینکامین است که در درمان وزوز و نشانگان مِنیِر موفق بوده است .

خوردن سه بار در روز 20 میلی گرم خشک کرده گیاه را برایتان پیشنهاد می کنم

کنجد

چینی ها مصرف دانه کنجد را برای درمان وزوز گوش ، تاری دید و سرگیجه توصیه می کنند .

اگر می خواهید دانه کنجد را امتحان کنید اضافه کردن آن به غذای ایرادی ندارد.

کوهوش سیاه  (racemosa   Cimicifuga )

 خوردن تنتور کوهوش سیاه به مدت چند هفته موجب رفع وزوز گوش می شود . همراه کردن کوهوش سیاه با ژینکو بسیار خوب است.

اسفناج و دیگر گیاهان دارای روی

با توجه به این که به نظر می رسد کمبود روی با وزوز گوش و برخی انواع کم شنوایی مرتبط باشد.

میزان مصرف روی را با خوردن برخی گیاهان بالا ببرید.

گیاهان غنی از روی عبارت اند از اسفناج ، خیار ، لوبیا سبز،  مارچوبه ، کاسنی فرنگی و..

گیاهان مضر :

اگر وزوز گوشتان آزارتان می دهد ، آسپرین یا گیاهان آسپرینی مثل پوست بید ، عروس چمن زار ،  مصرف نکنید .

مقادیر بالای آسپرین باعث زنگ زدن گوش می شود .

گیاهانی هم که باعث وز وز گوش می شوند مانند گنه گنه ، بداغ ، و انگور خرس می شوند.

منابع: :
1- دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.

 

 

 

خواص فلفل سیاه در طب سنتی

پودر از میوه های فلفل سیاه تهیه می شود ، ابتدا میوه های رسیده فلفل سیاه را پوست کنده  و پس از خشک کردن به شکل پودر  در می آورند ، ای این پودر

می توان  همراه غذا و یا به شکل کپسول های 200 میلی گرمی در روز 3 وعده مصرف کرد.

روغن ماساژ:

از ترکیب اسانس روغنی فلفل سیاه با روغن آفتابگردان به نسبت 1 به 2 می توان روغن ماساژ گرم به دست آورد و در موارد اسپاسم عضلانی همراه با ماساژ استفاده کرد.

ترکیبات دیگر فلفل سیاه

امید های اسیدی پزودوآلکالوئید ها ، پیپریلین ، پیرولئین و پیروآمین است.

 

 منشا فلفل سیاه  جنوب هند بوده و امروزه در بسیاری از قسمت های گرمسیر جهان کاشته می شود.

از خانواده  فلفل ها Piperaceae می باشد.

عناصر تشکیل دهنده فلفل سیاه

منیزیم- کلسیم- آهن- پتاسیم- فسفر- روی و.. است.

منابع:
1
-مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضام طب سنتی آذربایجان ، جلد دوم. انتشارات جهاد دانشگاهی تهران. 1395.

به عقب انداختن پیری به وسیله گیاهان دارویی ( بخش 2)

ضد اکسایش ها موادی هستند که بنیان های آزاد شیمیایی (مولکول های اکسیژن که بدن را تخریب کرده و نقش مهمی در فرایند پیری دارند.) را خنثی می کنند. بیشتر میوه ها و گیاهان حاوی مقادیر زیاد مواد ضد اکسایش هستند. اگر زیاد قهوه یا چای می خورید. هر روز به جای دو فنجان  قهوه چای گیاهی بنوشید.

تحقیقات نشان داده است که مرزنگوش ، اکلیل کوهی ، بادرنجبویه ، نعناع فلفلی  ، مریم گلی ، پونه سنبله ای ، مرزه ، و آویشن حاوی مقادیر زیاد مواد ضد اکسایش هستند.

آویشن

یکی دیگر از منابع غنی مواد ضد پیری است که حتی به صورت جذب از طریق پوست هم مفید است.

روغن معطر آویشن را هم برای تسکین گرفتگی های پشت استفاده می کنند.

دُم اسب

با بالا رفتن سن و کم شدن فعالیت هورمونی بدن ، میزان ماده کانی کلسیم در رگ ها و پوست کاهش می یابد . سیلیسیم همچنین در ترمیم استخوان ، غضروف ، و بافت همبند نقش  مهمی بر عهده دارد. گیاه دُم اسب که غنی از سیلیسیم است . درمان سنتی بسیار قدیمی شکستگی ها ، پارگی های رباط های ماهیچه ای و آسیب دیدگی های دیگر است.

بابونه

این گیاه آرام بخشی ملایم و حاوی مواد ضد التهابی است که در تسکین درد التهاب مفاصل موثر است.

بید

پوست درخت بید منبع اولیه آسپرین است. ومی توانید آن را به شکل چای برای سردرد ، دندان درد ، التهاب مفاصل  و دیگر حالات دردناک استفاده کنید.

پوست بید از حمله قلبی ، سکته مغزی ، و سرطان روده بزرگ هم جلوگیری می کند.

در قسمت اول گفته شد که برای اینکه پیری را کاهش بدیم هر روز از معجون میوه استفاده کنید . هر میوه ای که می خواهید (سیب ، پرتقال ، موز ، گریپ فروت ، خربزه یا انگور ) با مخلوط کن له کنید از آبمیوه گیری استفاده نکنید  چون فیبر آن هارا جدا می کند و این فیبر ها برای گوارش مفید هستند.

 سبزیجات بروکلی ، هویج ، و ساقه کرفس ، هرسه این سبزیجات غنی از فیبر هستند .

بروکلی و هویج بتا –کاروتن زیادی دارند که ضد اکسایش قوی است ودر بدن به ویتامین A تبدیل می شود .

کرفس غنی از ماده ای شیمیایی به نام آپيژنین است که رگ های خونی را گشاده کرده و می تواند مانع بالا رفتن فشار خون شود.

 گیاه خُرفه

شاید غنی ترین گیاه از نظر وجود اکسایش ها خرفه باشد . این گیاه همچنین گلوتاتیون زیادی دارد که هم ضد اکسایشی قوی و هم تقویت کننده دستگاه ایمنی است.

دیگر گیاهان غنی از گلوتاتیون عبارت اند از : مارچوبه ، بروکلی ، کلم ، گل کلم ، سیب زمینی ، و گوجه فرنگی ، میوه های آووکادو ، گریپ فروت ، پرتقال هلو و هندوانه.

اگر می خواهید جوان بمانید  هر روزنیم ساعت  پیاده کنید. البته خود در در تابش مستقیم خورشید نگذارید.
منابع:
1- دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.

 

خواص گیاه برنج

 مصرف برنج همراه با شیر وشکر موجب تقویت نیروی جنسی می شود .

رژیم غذایی حاوی برنج موجب تقویت کبد و کلیه ها می گردد.

آب برنج حاصل از آبکش شده دارای طبع گرم بوده است و می توان از آن برای درمان التهاب روده  ، برطرف کردن تشنگی ، شستشوی زخم ها ، فشار خون و تعادل قند خون ، اسهال و استفراغ های خونی به شکل خوراکی استفاده کرد.

برای تهیه دمکرده از ریشه و شاخ و برگ برنج استفاده  می کنند. برای این منظور مقدار 10 الی 15 گرم از بخش های فوق را در داخل دو لیوان آب جوش به مدت 15 دقیقه دمکرده و برای درمان استشقا ء و افزایش تعریق و ادرار مصرف کنید.

امام صادق (ع ) در مورد مصرف برنج می فرمایند :

 

برنج طعام خوبی است روده ها را وسعت می دهد و بواسیر را قطع می کند.

عناصر تشکیل دهنده برنج سفید

پتاسیم -0,09

کلسیم- 0,025

فسفر-0,095

آهن- 0,0008

سدیم-0,005
منابع:
1-مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضام طب سنتی آذربایجان ، جلد دوم. انتشارات جهاد دانشگاهی تهران. 1395.

درمان و پیشگیری از سرطان با گیاهان دارویی (قسمت پنجم لیموترش)

 1. براساس نتایج تحقیق دانشمندان ،نشان داده شده که برخی غذاهای گیاهی می تواند تاثیر شگرفی بر درمان بیماری سرطان گذاشته و کار شیمی درمانی را بدون آسیب رساندن به بدن فرد بیمار و بی هیچ خطری انجام دهند. یکی از این مواد غذایی معجزه گر،لیموترش است.
 2. بخشهاي دارويي لیمو ترش شامل پوست، عصاره و اسانس آن است.
 3. ميوه­هاي اين گياه شامل پلي ساكاريد ها، اسيد هاي آلي، ليپيد، كاروتنوئيد ها، ويتامين هاي A B1،B2، B3 ,  بيو فلاونوئيد ها، ليمونوئيدها (تلخ مزه)، ليمونن (%70) ، ژرانيل استات، ليناليل استات مي­باشد. همچنين ليمو داراي مقدار زيادي پتاسيم (145 میلی گرم به ازای 100 گرم میوه(، ويتامين  Cبه ميزان 40 تا  50 میلی گرم به ازای 100 گرم میوه يعني دو برابر پرتغال و 61 میلی گرم كلسيم است.
 4. اين ميوه به خاطر اثرات و ارزش تغذيه اي آن مورد توجه مي باشد. ويتامين C اين ميوه براي حفظ قدرت دفاعي بدن در برابر عفونت ها و بهبود زخمها لازم است و نيز اين تركيب تشكيل نيتروز آمين هاي سرطانزا را پس از مصرف نيترات ها و نيتريت ها بلوك مي نمايد. محتواي پتاسيم اين ميوه براي جبران كمبود پتاسيمي كه به واسطه مصرف داروهاي كاهش دهنده فشار خون ( مانند انالاپريل وكاپتوپريل ) ايجاد مي شود، در بعضي بيماران مفيد مي باشد. همچنين عصاره ليمو مي تواند جذب آهن را افزايش دهد.
 5. فيبرهاي پكتين و اسانس ليمو ترش اثر آنتي اكسيدان داشته و ميوه آن داراي خاصيت ضد سرطان نيز مي باشد.
 6. D-limonene و ترپنهای مرتبط با آن، در مطالعات حیوانی نسبت به تعداد زیادی از سرطان ها، اثرات چشمگیری داشته است. همچنین مطالعات مقدماتی در زمینه انسان نتایج قابل توجهی نشان میدهند. به عنوان مثال، شش فرد مبتلا به سرطان پیشرفته با دریافت D-limonene قادر بودند که پیشرفت سرطان خود را برای مدت زمان 6 تا 12 ماه متوقف کنند.
 7. طی مطالعات آزمایشگاهی که تا کنون روی اثرات ضد سرطان لیمو انجام شده،  ثابت شد که لیمو ترش ریسک ابتلا به سرطان مثانه و پخش شدن آن در بدن کاهش داده، از افزایش سلول های سرطانی سینه و کولون پیشگیری کرده و سلول های سرطانی پانکراس، سینه، خون، ریه، معده و کبد را نابود می کند.

  منابع:
 1. Limonoids and their anti-proliferative and anti-aromatase properties in human breast cancer cells. Food Funct. 2013 Feb;4(2):258-65
 2. Citrus limonoids and curcumin additively inhibit human colon cancer cells. Food Funct. 2013 Apr 30;4(5):803-10. 
 3. Flavonoid apigenin modified gene expression associated with inflammation and cancer and induced apoptosis in human pancreatic cancer cells through inhibition of GSK-3β/NF-κB signaling cascade. Mol Nutr Food Res. 2013 Dec;57(12):2112-27.
 4.  Three new and other limonoids from the hexane extract of Melia azedarach fruits and their cytotoxic activities.  Chem Biodivers. 2014 Jul;11(7):987-1000.  
 5. Obacunone exhibits anti-proliferative and anti-aromatase activity in vitro by inhibiting the p38
 6. MAPK signaling pathway in MCF-7 human breast adenocarcinoma cells. Biochimie. 2014 Oct;105:36-44.
 7. Citrus fruit intake and bladder cancer risk: a meta-analysis of observational studies. Int J Food Sci Nutr. 2014 Nov;65(7):893-8.
 8. Naringin suppress chondrosarcoma migration through inhibition vascular adhesion molecule-1 expression by modulating miR-126. Int Immunopharmacol. 2014 Sep;22(1):107-14.
 9. hesperidin induces paraptosis like cell death in hepatoblastoma, HepG2 Cells: involvement of ERK1/2 MAPK [corrected]. PLoS One. 2014 Jun 30;9(6):e101321.
 10. Naringenin inhibits migration of bladder cancer cells through downregulation of AKT and MMP‑2. Mol Med Rep. 2014 Sep;10(3):1531-6.

خواص درمانی زرشک
جوانه و ریشه زرشک علاوه بر بربرین حاوی آلکالوئیدهای اوکسیا کانتین ، بربامین ، ژاتوریزین ، کلوم بارین و بربروبین است. گل های زرشک حاوی مقدار زیادی آلکالوئید اوکسیا کانتین است.

دمکرده زرشک :

 مقدار 40گرم زرشک را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید به مدت 10 دقیقه بماند سپس آن را با شکر و یا عسل مخلوط کنید

مقدار مصرف آن سه فنجان در روز و در فاصله بین غذاهاست.

جوشانده زرشک

مقدار 10-20 گرم پوست یا ساقه و یا میوه زرشک را در یک لیتر آب ریخته و آن را بجوش بیاورید. سپس آن را از روی اجاق برداشته و بگذارید به مدت 10 دقیقه بماند.

این جوشانده را صاف کرده و با شکریا عسل شیرین کنید.

مقدار مصرف روزانه آن سه فنجان در فاصله بین غذاهاست.

عناصر تشکیل دهنده زرشک

مس – 0,154

روی- 0,013

آهن – 0,650

منگنز- 0,027

منیزیم- 1,800

کروم-0,018

نیکل- 0,097

کادمیوم-0,0007

کبالت-0,012

گل های زرشک حاوی مقدار زیادی آکالوئید اوکسیاکانتین است.

منابع:

1-مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضام طب سنتی آذربایجان ، جلد دوم. انتشارات جهاد دانشگاهی تهران. 1395.

 

آلودگی میکروبی در گیاهان دارویی (قسمت اول)

گیاهان دارویی از ارزش و اهمیت زیادي در تأمین بهداشت و سلامت جوامع هم به لحاظ درمان و هم پیشگیري از بیماری ها برخوردار هستند . گرایش عمومی جامعه به استفاده از داروها و درمان هاي گیاهی و به طور کلی فرآورده هاي طبیعی به ویژه در طی سال هاي اخیر روبه افزایش بوده و مهمترین علل آن، اثبات اثرات مخرب و جانبی داروهاي شیمیایی از یک طرف و ایجاد آلودگی هاي زیست محیطی که کره زمین را تهدید می کند از سوي دیگر بوده است. گیاهان دارویی و ادویه ای در مناطق مختلف جهان تولید میشود که این امر سبب اختلاف درشرایط تولید و کشت، باعث ایجاد مشکلات مختلفی از جمله افزایش آلودگی و کاهش مدت نگهداري آنها می شود که در واقع می تواند بر کیفیت این محصولات تاثیر نامطلوب بگذارد. جمع آوري و جابجایی گیاهان دارویی همیشه در شرایط بهداشتی انجام نمی شود در نتیجه می تواند سبب وارد شدن تعداد زیادي از میکروب ها و در نتیجه باعث ایجاد خسارت شود )مکیی و همکاران، .(1995  گیاهان که آماده مصرف هستند مانند گیاهان تازه و خشک و فراورده هاي آن ها ممکن است حاوي تعداد زیادي ازمیکروارگانیسم ها از جمله باکتری هاي پاتوژن و کپک و مخمر باشند که اگر مورد بررسی قرار نگیرند و تیمارهاي مناسب روي آنها اعمال نشود باعث تخریب سریع این محصولات و ایجاد بیماری هاي مختلف در انسان می شود. (نیفل  و همکاران 2002).  تجمع گرد و غبار محیط روي قسمت هاي مختلف گیاهان و آلودگی هاي دیگر می توانند میزان قابل توجه اي از باکتری ها و کپک ها و قارچ ها (نمتانو 2006) را به گیاه انتقال دهند ( سوریانی، (2005 . بیشترگیاهان دارویی در معرض هوا خشک می شوند و می توانند به آلودگی هاي باکتریایی و قارچی موجود در هوا و خاك دچار شوند.

وضعیت نهایی میکروبی گیاهان دارویی بوسیله تعداد طبیعی میکروارگانیسم ها در گیاهان و بوسیله عملیاتی مانند: برداشت، خشک کردن، حمل ونقل و فرآیند بسته بندي تعیین می شود. (ابرار و همکاران، 2009  ) . آلودگی میکروبی فرآورده هاي حاصل از گیاهان، کاربرد آنها را در صنایع غذایی، صنایع داروسازي و صنایع آرایشی بهداشتی محدود کرده است. بنابراین ارزیابی کیفیت بهداشتی گیاهان داروئی، هم چنین استفاده از روش هاي ضدعفونی گام مهمی به سوي سلامت مصرف کننده و

میزان اثر بخشی در درمان اهمیت زیادي دارد.

منابع:

1- Mimica-Dukic N., Bozin B., Sokovic M., and Simin N. 2004. Antimicrobial and Antioxidant Activities of Melissa officinalis L Lamiaceae) Essential Oil. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 52: 485-489.

2- Soriani R.R., Satomi L.C., and Pinto T.J.A. 2005. Effects of ionizing radiation in ginkgo and guarana. Journal of Radiation Physics and Chemistry, 73:239–242.

3- Abrar M., Anjum F.M., Zahoor T., and Nawaz H. 2009. Effect of Storage Period and Irradiation Doses on Red Chillies. Pakistan Journal of Nutrition, 8 (8): 1287-1291

4- Kneifel W., Czech E., and Kop, B. 2002. Microbial contamination of medicinal plants. A review. Journal of medicinal plant and natural product research

 

پاسخ به شبهات در مورد محصولات تراریخته- شبهه اول: اداره ایمنی غذایی اتحادیه اروپا سلامت محصولات تراریخته را نپذیرفته است.

*این ادعا فاقد عنصر دقت و صحت است و محصولات تراریخته گیاهی از سال 1996 وارد بازار مصرف شدند و دنیا تجربه بیش از 20سال تولید و مصرف این محصولات را در اختیار دارد.

*همه مراجع رسمی بین المللی، منطقه ای و ملی ایمنی و سلامت این محصولات را کاملا تأیید کرد ه اند.

*اداره ایمنی غذایی اتحادیه اروپا نیز که متولی تأیید ایمنی وسلامت و صدور مجوز کشت و مصرف محصولات تراریخته در اروپا است، تا کنون برای 71 محصول تراریخته مجوز کشت و مصرف صادر کرده و ایمنی و سلامت این محصولات را تأیید کرده است و فهرست این موارد در پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا آمده است.

*پنج کشور اروپایی به کشت این محصولات می پردازند  و اتحادیه اروپا بزر گترین واردکننده و مصر ف کننده محصولات تراریخته جهان است .

*برای مثال اروپا 96 درصد سویای خود را وارد می کند و بیش از 90 درصدسویا و غذای سویایی وارداتی اتحادیه اروپا تراریخته است.

*عدم کشت این محصولات در برخی کشورهای اروپایی نیز به دلیل سیاست های خاص کشاورزی این کشورها و حمایت از شرکت های تولید بذر اروپایی است.

*گزارش دبیرکل امور پژوهش و نوآوری اروپا در سال 2010 در این باره تأکید دارد: «نتیجه 130 پروژه تحقیقاتی و 500 تحقیق مستقل در طول 25 سال نشان می دهد این محصولات هیچ تفاوتی به لحاظ آسیب های احتمالی با سایر محصولات ندارند ]در عین اینکه در نگاه اول[ ممکن است شبهات وارد شده علمی به نظر برسد اما اینطور نیست.
انجمن ایمنی زیستی ایران

 

اثرات مغزي زردچوبه در سالمندان

خوردن روزانه ماده موءثره زردچوبه (turmeric) به نام curcumin در افراد 50 تا 90 ساله كه اختلال خفيف حافظه ناشي از سن دارند داراي اثرات تقويت كننده حافظه و توجه(attention)  و بهبود دهنده خلق(mood)  است. اين اثرات با ممانعت از تجمع مواد مضر به نام amyloid  و tau  در نقاطي از مغز كه مسئول حافظه و خلق است ارتباط دارد. Curcumin باعث رنگ خاص زردچوبه مي شود و خواص ضدالتهابي و آنتي اكسيداني آن در اين اثرات نقش دارد. مصرف زردچوبه نيز مي تواند همان اثرات curcumin را داشته باشد.

منابع:

Am J Geriatr Psychiatry. 2017 Oct 27. pii: S1064-7481(17)30511-0. doi: 10.1016/j.jagp.2017.10.010. [Epub ahead of print]

Memory and Brain Amyloid and Tau Effects of a Bioavailable Form of Curcumin in Non-Demented Adults: A Double-Blind, Placebo-Controlled 18-Month Trial.

Small GW, Siddarth P, Li Z, Miller KJ, Ercoli L, Emerson ND, Martinez J, Wong KP, Liu J, Merrill DA, Chen ST, Henning SM, Satyamurthy N, Huang SC, Heber D, Barrio JR.

 

اثرات كافئين بر عملكرد ورزشكاران

كافئين در چاي، قهوه، كاكائو، kola، نوشابه هاي انرژي زا و حتي بعضي داروهاي ضددرد وجود دارد. كافئين عليرغم مصرف گسترده آن، يك دارو محسوب مي شود. كافئين از طريق تحريك مغز، خستگي و خواب آلودگي را از بين مي برد. همچنين، كافئين مي تواند عملكرد ورزشي را با افزايش استقامت و قدرت عضلاني بهبود دهد. به همين علت، ورزشكاران معمولا" براي بهبود عملكرد از كافئين استفاده مي كنند. تحقيقات نشان داده كه خوردن منظم روزانه كافئين (بيش از روزانه mg 130 كافئين معادل 3 فنجان يا بيشتر قهوه) موجب غيرحساس شدن ورزشكاران به اثر افزايش دهنده عملكرد آن مي شود، به همين علت پيشنهاد شده ورزشكاراني كه به طور منظم كافئين استفاده مي كنند مصرف كافئين را براي مدتي قبل از فعاليت ورزشي به كمتر از روزانه mg 40 كاهش دهند. در غير اينصورت، مصرف كافئين قبل از فعاليت ورزشي موجب افزايش عملكرد آنها نخواهد شد.      

منابع:

Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2017 Nov 1:1-25. doi: 10.1123/ijsnem.2017-0217. [Epub ahead of print]

Acute Ingestion of Caffeinated Chewing Gum Improves Repeated Sprint Performance of Team Sports Athletes With Low Habitual Caffeine Consumption.

Evans M, Tierney P, Gray N, Hawe G, Macken M, Egan B.

 

جلوگیری از سفید شدن زودرس موها

ظهور زودرس موهای سفید در اغلب مردم هرچند خطری برای سلامتی ندارد ولی به عنوان یک عامل نگران کننده تلقی می شود. این تغییر رنگ به دلیل کاهش رنگیزه های ملانین در ریشه مو ایجاد می شود. این امر نشانه ی طبیعی فرایند پیری است ولی فاکتورهایی از قبیل استرس و ژنتیک می تواند این پدیده را تسریع ببخشد. با این حال برخی مواد گیاهی هستند این پدیده را به تعویق می اندازند.

 1. پیاز: این گیاه با خاصیت ضد قارچی موجب کاهش شوره و سلول های مرده شده و جریان خون در ریشه مو را افزایش می دهد. همچنین از ریزش مو جلوگیری می کند. نحوه استفاده: آب پیاز را روی رویشه موها بمالید و بگزارید برای 30 دقیقه باقی بماند. سپس با شامپوی معمولی شستشو دهید. این کار بایستی سه بار در هفته انجام شود.
 2. برگ گیاه کاری: برگ گیاه کاری غنی از مواد آنتی اکسیدان برای مو است و اگر بطور منظم استفاده شود از سفید شدن زودرس موها جلوگیری میکند. همچنین این گیاه موجب تنظیم اسیدیته ی پیاز مو می شود. روش مصرف: مقداری برگ کاری را در دمای پایین در آب بجوشانید. بعد از 10 دقیقه از صافی عبور داده و موها را شستشو دهید. این کار بایستی دو یا سه بار در هفته انجام شود.
 3. چای سیاه: این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی است بوده و رنگ طبیعی موها را حفظ می کند. نحوه مصرف: 2 فنجان چای جوشانده و یک قاشق چای خوری نمک دریایی اضافه کنید. بگذارید ولرم شود و سپس موها را شستشو دهید. برای 30 دقیقه صبر کنید و سپس آنرا بشویید.  هر دو روز یکبار تکرار کنید.
 4. مریم گلی:  این گیاه یکی از پرکاربرد ترین گیاهان دارویی است که از سفیدی مو و پیری زودرس آن جلوگیری می کند. مواد آنتی اکسیدان و مواد مغذی موجود در آن موجب کاهش سفید شدن مو شده و همزمان از خشکی و ریزش مو جلوگیری می کنند. نحوه مصرف: مقداری برگ مریم گلی را در 2 فنجان آب جوشانده و پس از سرد شدن روی موها و ریشه مو استعمال کنید. این عمل را سه بار در هفته تکرار نمایید. 

منابع:

https://steptohealth.com/reduce-premature-appearance-grey-hairs-6-home-remedies/

 

مصرف ميوه و سبزيجات در دوره بارداري از كبد چرب در فرزندان پيشگيري مي كند

بيماري كبد چرب با تجمع چربي در كبد مشخص مي شود كه مي تواند منجر به سرطان و نارسايي كبد و درنتيجه نياز به پيوند كبد و حتي بيماري قلبي شود. كبد چرب شايعترين بيماري كبد است و %30 تا 40% افراد جامعه مبتلا به آن هستند. كبد چرب معمولا" با چاقي همراه است. خوردن چربي زياد توسط مادران باردار مي تواند منجر به كبد چرب و عوارض آن و چاقي در فرزندان شود. تحقيقات نشان داده كه بيشتر خوردن ميوه و سبزيجات مانند كيوي، فلفل سبز، جعفري و كرفس توسط مادران باردار به علت وجود ماده اي به نام pyrroloquinoline quinone در آنها مي تواند از كبد چرب و عوارض آن و چاقي در فرزندان پيشگيري كند.    

منابع:

Jacob E. Friedman, Evgenia Dobrinskikh, Alba Alfonso-Garcia, Alexander Fast, Rachel C. Janssen,Taylor K. Soderborg, Aimee L. Anderson, Julie A. Reisz,  Angelo D’Alessandro, Daniel N. Frank, Charles E. Robertson, Becky A. de la Houssaye, Linda K. Johnson,  David J. Orlicky,  Xiaoxin X. Wang,  Moshe Levi, Eric O. Potma ,  Karim C. El Kasmi, Karen R. Jonscher. Pyrroloquinoline quinone prevents developmental programming of microbial dysbiosis and macrophage polarization to attenuate liver fibrosis in offspring of obese mice. Hepatology Communications. Online publication: 22 January 2018. DOI: 10.1002/hep4.1139

داروخانه سبز برای  پوکی استخوان

برخی از مردم مقادیر  بسیار بیشتری پروتئین  مصرف می کنند  وحتی با خوردن مقدار زیاد مکمل ها ، باز هم استخوان هایشان دچار  کمبود کلسیم می شود.

پوکی استخوان باعث بروز علائم مختلفی می شود : مانند درد کمر ، کاهش قد ( حتی تا چندین سانتی متر ) ، خمیدگی پشت ( کوژپشتی ) و افزایش خطر شکستگی مخصوصا در ناحیه لگن.

زنان  بیشتراز مردان  دچار پوکی استخوان می شوند. حدود 25 درصد از زنان بالای 65 سال علائمی از پوکی استخوان را دارند.

به گفته موسسه ملی بهداشت آمریکا مردم ( مخصوصا زنان ) باید روزی 1000 تا 1500 میلی گرم کلسیم دریافت کنند متاسفانه بیشتر ما حتی نصف این  مقدار هم نمی خوریم.

کانی های دیگری هم هستند که استحکام استخوان ها به آن ها بیشتر بستگی دارد تا به کلسیم . برای این که کلسیم استخوان ها را محکم کند باید همراه با مواد مغذی دیگری که کمتر درباره آن ها گفته می شود همراه گردد.

مخصوصا فسفر بسیار مهم است . ولی منیزیم ، بُر ، روی ، ویتامین D  ، و ویتامین A  هم لازم است.

شما می توانید همه این ها را از مکمل ها دریافت کنید ولی روش طبیعی بسته بندی شده آن ها در مواد غذایی خیلی مفید تر است.

اگر به دنبال پروتئین کمتر و کلسیم بیشتر برای جلوگیری از پوکی استخوان هستید من گیاهان زیر را پیشنهاد میکنم.

 1. کلم
 2.  گل قاصد
 3. تاج خروس
 4. آووکادو
 5. سویا و لوبیاهای دیگر
 6. فلفل سیاه
 7. دُم اسب
 8. جعفری

کلم ( Brassica olercea )

کانی بُر سطح استروژن خون را بالا برده  ، و استروژن به محافظت از استخوان ها کمک می کند .

کلم غنی ترین گیاه منبع کانی بُر است که 145 قسمت در میلیون وزن خشک آن را تشکیل می دهد.

گل قاصد( Taraxacum officinale )

در مورد داشتن بُر ، گل قاصد رتبه دوم را بعداز کلم دارد . گل قاصد بیش از 20000 قسمت در میلیون کلسیم دارد ، یعنی فقط ده گرم جوانه گل قاصد می تواند بیش از 1گرم بُر و 200 میلی گرم کلسیم برایتان فراهم کند.

گل قاصد منبعی غنی از سیلیسم نیز هست ، که مطالعات نشان داده اند به تقویت استخوان کمک زیادی می کند .

تاج خروس (Amaranthus )

خشک کرده برگ های تاج خروس یکی از بهترین منابع گیاهی کلسیم است ، که 3/5 وزن خشک آن را تشکیل می دهد.

منابع دیگر غنی از کلسیم به ترتیب عبارت اند از:

 1. سلمک
 2. باقالا
 3. بولاغ اوتی
 4. شیرین بیان
 5. مرزنگوش
 6. مرزه
 7. جوانه شبدر قرمز
 8. آویشن
 9.  ریحان
 10. دانه کرفس
 11. خُرفه

آووکادو Persea americana) )

به یک منبع معتبر گیاهی ویتامین D  آووکادو می تواند کلسیم را به استخوان تبدیل کند . برخی افراد  از آووکادو به خاطر چربی بالای آن  پرهیز می کنند ، ولی اگر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستید من پیشنهاد میکنم یک عدد آووکادو را در پنیر یا ماست بدون چربی ریخته و بخورید تا همزمان کلسیم و ویتامین D  به بدنتان برسانید.

آووکادو غنی از ویتامین مقوی  قلب E  نیز هست.

سویا(  Glycine max)  و لوبیا های دیگر

زنان ژاپنی و گیاه خواران کمتر از گوشتخواران غربی دچار پوکی استخوان و شکستگی استخوان می شوند. علت هم به گفته دکتر جیمز اندرسن آن است که رژیم گوشتخواری غربی ها کلسیم  بیشتری از طریق ادرار دفع می کنند.

لوبیا ها منابع خوب پروتئین هستند ، ولی کمتراز گوشت کلسیم را از ادرار دفع می کنند.

به علاوه سویا و لوبیا های  دارای ژنیستئین ( یک استروژن گیاهی ) هستند که در بدن همانند هورمون جنسی زنانه عمل می کنند.

جایگزینی استروژن دارویی در یائسگی مانع پوکی استخوان و بیماری های قلبی می شود ، ولی خطر بروز سرطان پستان را بالا می برد.

ژونیستئین لوبیا هرگز باعث افزایش احتمال سرطان پستان نمی شود .

غذای پُر از لوبیا استخوان ها را تقویت می کند و هم به اندازه قرص های استروژن از بیماری قلبی جلوگیری می کند.

فلفل سیاه ( Piper nigrum)

فلفل سیاه حاوی چهار ترکیب ضدپوکی استخوان است.

اگر فلفل دوست دارید می توانید روی آووکادو یا سوپ یا سالاد لوبیا بریزید تا اثر آن ها را بیشتر کند.

گیاه دُم اسب( (Equisetum arvense

محققان فرانسوی می گویند سیلیسیم از پوکی استخوان جلوگیری کرده و به جوش خوردن شکستگی آن کمک می کند .گیاه دُم اسب از غنی ترین منابع این کانی  ، به صورت ترکیب اسید مونوسیلیسیک ، است  که بدن می تواند به راحتی آن را مصرف کند.

پیری و کاهش سطح استروژن خون توانایی بدن را در جذب سیلیسیم کم می کند.

اگر می خواهید چای دُم اسب میل کنید به شما توصیه می کنم یک قاشق مربا خوری شکر همرا با آب به چایتان اضافه کنید . شکر باعث می شود تا سیلیسیم بیشتری از گیاه خارج شود.

بعداز جوش آمدن آب بگذارید  تا سه ساعت بجوشد بعد برگ های گیاه دُم اسب را از آن خارج کنید و پس از سرد شدن بنوشید.

 

جعفری(Petroselinum crispum  )

 غنی از کانی بُر است  90 گرم جعفری خشک حدود 3 میلی گرم بُر دارد. که  برای بالا بردن سطح استروژن خون  کافی به نظر می رسد.

اکثر افراد فقط برگ های جعفری  را میل می کنند ، ولی ساقه جعفری هم بسیار مفید است.

جعفری از غنی ترین منابع فلور نیز هست که این هم به تقویت استخوان کمک می کند.

با خوردن هر روزه برگ و ساقه جعفری همراه با غذایتان دهانتان را خوشبو و استخوانتان را تقویت کنید.

منابع:

1- دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.

 

درمان خانگی عفونت گوش خارجی

عفونت گوش خارجی: نام دیگر این بیماری گوش شناگران می باشد، زیرا بیشتر در شناگران که گوششان مرطوب است دیده می شود . ولی شرایط دیگری مثل حمام کردن ، دوش گرفتن نیز می تواند باعث ایجاد این عفونت شود. پس از ورود آب در کانال خارجی گوش، باکتریهائی که بطور نرمال در گوش ساکن می باشند، تکثیر شده و باعث ایجاد عفونت و التهاب و تحریک مجرای گوش می شوند. اگر عفونت پیشرفت کند می تواند علاوه بر کانال گوش ، قسمت خارجی گوش را نیز درگیر کند.

برخی عصاره های گیاهی در درمان عفونت خارجی گوش.

سیر: اغلب از سیر در درمان اولیه برای عفونت گوش استفاده می شود. ویژگی های ضد ویروسی و ضد التهابی سیر به خوبی اثبات شده است. روغن سیر به راحتی در دسترس است و می توان بصورت قطره استفاده کرد.

گیاه نیل وحشی: این گیاه یک آنتی بیوتیک قوی محسوب می شود که بطور اختصاصی در عفونت های فوقانی دستگاه تنفس و گوش بکار می رود.

سرخارگل: عصاره این گیاه که به نام اکیناسین در بازار وجود دارد در درمان عفونت خارجی گوش در دسترس است.

همیشه بهار: خواص درمانی گل های این گیاه در درمان التهاب کاملا شناخته شده است.

شنبلیله: این گیاه در تخلیه غدد لنفاوی و رفع احتقان موثر است.

خرگوشک: برگ های این گیاه تسکین دهنده بوده و به تخلیه موکوس گوش کمک می کند.

نحوه تهیه یک داروی خانگی در درمان عفونت گوش:

گیاه خرگوشک-6 قطره

گیاه بادلرزان- 6 قطره

گیاه خوک طلایی- 3 قطره

گیاه سرخاب کولی- 3 قطره

آب مقطر- 25 سی سی

منابع:

 

https://www.herbal-supplement-resource.com/remedies-ear-infection.html

 

 

 


 

 

 

انواع سکنجبین طبی از دیدگاه طب سنتی ایران
از میان هزار و دویست و شصت نوع سکنجبین طبی موجود در طب سنتی ایران، در این نوشتار به چند نوع آن که کاربرد بیشتری در پزشکی امروز دارد اشاره می شود:

سکنجبین ساده:
این نوع سکنجبین که ماده اصلی تمام سکنجبین ها است حاوی شکر و سرکه است. از سکنجبین ساده در درمان تب های گرم و تسکین تشنگی آنها و از بین بردن بلغم صفرا استفاده می شود.

سکنجبین عسلی:
این نوع سکنجبین حاوی عسل و سرکه است .سکنجبین عسلی را در بیماری های بلغمی و تب های کهنه و تقویت معده و کبد به کار می رود.

سکنجبین اصولی:
این نوع سکنجبین حاوی پوست ریشه کبر، پوست ریشه کرفس، پوست ریشه کاسنی، پوست ریشه رازیانه و امثال اینها است. سکنجبین اصولی را در رابطه با بیماری های کبد و معده استفاده می شود.

سکنجبین افتیمونی:
این نوع از سکنجبین حاوی افتیمون و بسفایج است. گرچه بنابر نیاز اقلام دیگری هم به آن اضافه می شود لیکن اصل و اساس در تهیه آن دو مورد یاد شده است. مصرف سکنجبین افتیمونی بیشتر در مواردی که ماءالجبن تجویز می شود، داده می شود. همچنین در بیماری های سوداوی کاربرد دارد.

سکنجبین بزوری:
این نوع سکنجبین حاوی بزوراتی از قبیل تخم کاسنی، تخم رازیانه، تخم انیسون، تخم کشوث، تخم خربزه، تخم خیارین و تخم کرفس است و اقلام دیگر هم بنا به نیاز به آن اضافه می شود. سکنجبین بزوری بیشتر در تب های گرم و مرکب، استسقا، سدد کبد و طحال، تسکین تشنگی در تب ها، و ضعف معده کاربرد دارد.

سکنجبین راسنی:
این نوع سکنجبین حاوی راسن است و برای برخی موارد از پوست ریشه بادیان، پوست ریشه کرفس، تخم بادیان و انیسون نیز در تهیه این نوع سکنجبین استفاده می شود. سکنجبین راسنی موارد استفاده زیادی دارد ازجمله در بیماری های قفسه سینه و ریه که ناشی از رطوبت غلیظ و لزج باشد. دردهای مفصلی، تقویت اعضای رئیسه (قلب، کبد، مغز)، احتباس حیض، شکست سنگ های کلیه و مثانه، تقویت معده کاربرد دارد.

سکنجبین راوندی:
این نوع سکنجبین حاوی ریوند چینی است و برای تقویت و کارایی بیشتر از تربد، بسفایج، تخم کاسنی، تخم شاهتره، کشوث، غاریقون و زنجبیل در تهیه آن استفاده می شود. سکنجبین راوندی در درمان یرقان، دردهای کبد ناشی از حرارت و رفع یبوست مفید است.

سکنجبین رمانی:
این نوع سکنجبین حاوی آب انار ترش و شیرین و تمرهندی است. سکنجبین رمانی در درمان تب های کهنه و مزمن و همچنین در بیماری های کبد و معده مورد استفاده قرار می گیرد.

سکنجبین سفرجلی:
این نوع سکنجبین حاوی آب به است. در درمان بیماری های معده که گرمی و حرارت زیاد نداشته باشد بسیار مفید است. همچنین در تحریک اشتها و تقویت معده و تفتیح سده کبدی بسیار تأثیرگذار است.

سکنجبین عنصلی:
این نوع سکنجبین حاوی عنصل یا سرکه عنصل است. سکنجبین عنصلی در درمان بیماری های ریه مانند آسم، تنگی نفس، سرفه بلغمی و استسقا مفید است.

سکنجبین کبری:
این نوع سکنجبین حاوی ریشه کبر است. سکنجبین کبری را در درمان تب های بلغمی و تفتیح سدد کبد و طحال به کار می برند.

منابع:

محمد عبادیانی، داروهای آبدست طبیب در مکتب طب ایرانی، ص: ۸۹-۹۰

تندرستان

 

مواد شیمیایی موجود در زنجبیل (Ginger)

زنجبیل از گیاه زرد رنگ با نام علمی Zingiber officinale بدست می آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد. عطر و طعم زنجیبل بخاطر وجود تعدادی از مواد شیمیایی است. علت تندی زنجبیل تازه بخاطر وجود ماده ای به نام گینگرولGingerol-1 است که نوعی بتاهیدروکسی کتون است. این ماده دارای خواص ضد درد، ضدالتهاب و ضدتومور (در شیمی درمانی موثر است) می باشد. اما علت طعم زنجیبل به علت وجود نوعی ترپنوئید به نام زینگیبرن  Zingiberene-2است که در 30 درصد چربی ها موجود است.

پختن زنجبیل باعث شکستن گینگرول به ترکیب کتونی جدید به نام زینگرون  Zingerone-3 می شود که تندی کمتری نسبت به گینگرول دارد.

از این گیاه در درمان تهوع دوران بارداری استفاده می شود.

رایحه درمانی                                     
سابقه استفاده از رایحه درمانی اسانس ها به هزاران سال قبل بر می‌گردد. شواهد نشان می دهد که بشراز قدیم الایام با رایحه گیاهان آشنا بوده و از اسانسها به عنوان معطر کننده خوراکی و دارویی استفاده می‌کرده است. در سه دهه اخیر  استفاده از مواد طبیعی به شدت مورد توجه قرار گرفته و استفاده از این ترکیبات به سرعت در حال گسترش است.

مهمترین نکته در رایحه درمانی و استفاده از اسانس‌ها این است که به جهت ایجاد تحریکات شدید پوستی و مخاطی این ترکیبات هیچگاه نباید به صورت خالص مورد استفاده  قرار بگیرند. برای استفاده از اسانس‌ها باید آنها را با روغنهای گیاهی رقیق نمود. اصولاً اسانس‌ها از نوع روغنی بوده و درآب حل نمی‌شود و فقط مقدار بسیار کمی از آنها می‌تواند لابلای مولکولهای آب قرار گیرد و عرقیات طبیعی از آنها بدست آید. روغن های رقیق کننده اسانس‌ها به نام روغن حامل پایه، باید بدون بو باشند تا بوی اسانس‌ را تحت تاثیر قرار ندهد. مهمترین روغن‌هایی که به این منظور استفاده می‌شوند شامل روغن‌های بادام، زیتون بدون بو،  آواکادو، گل مغربی، روغن هسته‌‌زردآلو، روغن ژوژوبا، روغن هسته انگور و روغن جوانه گندم هستند. این روغن ها سبک  بوده و قابلیت جذب آنها در پوست خوب است. البته بعضی روغن ها مانند روغن سیاه دانه که خود دارای اثرات دارویی میباشند، می‌توانند به عنوان حامل مورد استفاده قرار گیرند. به طور معمول غلظت اسانس خالص در پایه های روغنی برای افراد بزرگسال ۵ درصد و برای کودکان 1 تا 2 درصد می باشد. برای بیشتر اسانس‌ها غلظت بکار رفته در نسخه درمانی ذکر می‌شود. اصولا میزان رقیق کردن اسانس‌ها  با روغن ها ۱ قسمت اسانس در 2۰ تا ۵۵ قسمت روغن حامل می باشد. اسانس های رقیق شده جهت مصارف غیر خوراکی به دو صورت استنشاقی و موضعی مصرف می شوند.
منابع:

کتاب گیاهان دارویی و گیاه درمانی جلد اول

نویسنده دکتر محمد حسین صالحی سورمقی
 

خواص دارويي اسانس مريم گلي

مريم گلي به نام Salvia sclarea (clary sage)  گياهي بسيار معطر است كه در نقاط مختلف ايران به طور طبيعي مي رويد و از سرشاخه هاي گل دار  آن اسانسي به دست مي آيد كه براي معطر كردن غذا و در عطرسازي استفاده مي شود. مطالعات علمي نشان داده كه اسانس مذكور اثرات ضد افسردگي، ضداضطراب و آرامبخش، ضدالتهاب از جمله ضدالتهاب لثه، بيحس كننده موضعي، ضددرد عضلاني، بهبود دهنده حافظه و هضم غذا  و جريان خون، كاهنده فشار خون و ضدعفوني كننده (ضدباكتري و ضدقارچ) دارد و همچنين ممكن است در آلزايمر مفيد باشد. اين اسانس از راه موضعي روي پوست و مخاط، خوراكي و استنشاقي قابل استفاده است.

منابع:

 

1-Crit Rev Food Sci Nutr. 2016 Dec 9;56(16):2728-46. doi: 10.1080/10408398.2013.805713.
The Health Benefits of Selected Culinary Herbs and Spices Found in the Traditional Mediterranean Diet.
Bower A, Marquez S, de Mejia EG.
2-Drugs R D. 2017 Mar;17(1):53-64. doi: 10.1007/s40268-016-0157-5.
Salvia (Sage): A Review of its Potential Cognitive-Enhancing and Protective Effects.
Lopresti AL.

 

آیا میدانستید چای سبز ضد سرطان است؟
Camellia sinensis
چای سبز برای سلامت مفید است. چای سبز مانند چای سیاه تانن فراوانی یافت می شود. اسید تانیک 9 تا 20 درصد از مواد موجود در برگ چای را تشکیل می دهد.

فلاونوئیدهایی مانند آپی ژنین ، کامفرول ، میرستین و کوئرستین نیز ، البته به مقدار کم در این گیاه یافت می شوند.

محققان طی تحقیق بر روی حیوانات  دریافته اند که EGCG  قادر به حفاظت از حیوانات آزمایشسگاهی در برابر  تشعشع و درنتیجه کاهش احتمال بروز سرطان است.

بسیاری از پلی فنل ها حین فرایند تخمیر اکسیده می شوند.

همین امر موجب تفاوت چای سیاه از چای سبز ( که ترکیب آن  به برگ های تازه چای شباهت زیادی دارد ) می گردد.

در برگ چای املاح معدنی خاصی وجود دارد. فلوئورید و آلومینیوم از جمله این عناصرند.

کافئین موجود در چای  به سرعت ( در عرض 2 دقیقه ) در آب جوش حل می شود و مصرف یک فنجان آن اثر بخش است .

موارد احتیاط تنها در پی نوشیدن مقدار خیلی زیاد چای سبز ممکن است مشکلاتی بروز کنند.

یکی از عوارضی که به مصرف زیاد کافئین نسبت می دهند ناباروری و عیوب مادرزادی است.

بنابراین توصیه میکنم زنان بادرار ویا افرادی که قصد حاملگی دارند از مصرف چای سبز به مقدار زیاد بپرهیزند.

برگ چای سبز سرشار از ویتامین K  است.

منابع:
جوگریددن، تری گریدن ؛ مترجم  اسماعیلی مینا ، درمان سبز راهنمای خود درمانی با استفاده از داروهای گیاهی ویتامین ها و درمان های خانگی.انتشارات گلبرگ .1383.

 


طبقه بندی گیاهان دارویی از نظر خواص دارویی

گیاهان مسهل صفرا(Cholagoag)

این مواد کار تولید صفرا در سلول های کبدی و همچنین کار دفع آن از طریق مجراهای صفراوی را تسهیل می کنند.در درمان ورم کیسه و مجراهای صفراوی و حتی علیه سنگ ریزه های کوچک کیسه صفرا در کنار داروی موثر پر قدرت از داروهای گیاهی نیز استفاده می شود که محتوی اسانس های طبیعی ضد تشنج مجراهای صفراوی و ضد عفونی کننده های سبک و ضد تورم هم هستند.

از میان داروهای گیاهی می توان از:برگ بولدو،گل خلد،کنگر کوهی،زنجبیل سامی،گیاه نوروزی،فراسیئن سفید و ریوند نام برد.

و از میان گیاهان غیر طبی از: ما میران،گل قاصد،پوست درخچه ی زرشک،آویشن معمولی و بومادران نام می بریم.

ریوند پنجه ای که گیاه بومی چین است ساقه ی زیرزمینی دارویی دارد که خصوصا در درمان بیماری صفراوی(به صورت جوشانده) و به صورت ترکیبی در قرص های هضم کننده غذا به کار می رود.

گیاهان ملین و مسهل(Laxantia)

مسهل ها کار تخلیه روده را تسریع می نمایند.پوست نربرون،دانه و برگ های سنا،ریشه ی شیرین بیان،ریشه ریوند از این دسته هستند.

گیاهانی نظیر میوه و شاخه ی برگ دارمرو بیابانی،گل بنفشه ی صحرایی،بومادران،فاشراسفید ،نیلوفر و کتان از گروه غیر طبی این دسته هستند.
منابع:

ولاگ، ژان و ژیری استودولا. گیاهان دارویی. ترجمهٔ ساعدزمان. چاپ هشتم. تهران: انتشارات ققنوس، ۱۳۹۲. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۱۱-۴۷۴-۹.

 • صمصام شریعت، هادی و معطر، فریبرز - درمان با گیاه - انتشارات مشعل -۱۳۷۶
 • رجحان -محمد صادق - دارو درمان گیاهی - انتشارات علوی -۱۳۷۸
 • صمصام شریعت، هادی - پرورش و تکثیر گیاهان دارویی - انتشارات مانی ۱۳۷۴

 

ميوه و گوجه فرنگي از كاهش عملكرد ريه جلوگيري مي كند

عملكرد ريه ها از نظر توانايي دم و بازدم در 30 سالگي به حداكثر مي رسد و پس از 30 سالگي به طور طبيعي با افزايش سن به تدريج كاهش مي يابد. كاهش عملكرد ريه به معني مشكل شدن تنفس است. كاهش عملكرد ريه پس از 30 سالگي در افراد سيگاري كه سيگار را ترك كرده اند بيشتر از افرادي است كه هيچوقت سيگار نكشيده اند. كاهش عملكرد ريه، مرگ و مير ناشي از ساير بيماريها از جمله بيماري قلبي و سرطان ريه را افزايش مي دهد. نتايج يك پژوهش نشان داده كه بيشتر خوردن گوجه فرنگي و ميوه تازه و غيرفراوري شده، سرعت كاهش عملكرد ريه را در همه افراد بخصوص افرادي كه سيگار را ترك كرده اند كند مي كند. اين نشان مي دهد كه ميوه و گوجه فرنگي، آسيب ريوي ناشي از سيگار را ترميم مي كند.  
 

منابع:

Eur Respir J. 2017 Dec 21;50(6). pii: 1602286. doi: 10.1183/13993003.02286-2016. Print 2017 Dec.

Dietary antioxidants and 10-year lung function decline in adults from the ECRHS survey.

Garcia-Larsen V, Potts JF, Omenaas E, Heinrich J, Svanes C, Garcia-Aymerich J, Burney PG, Jarvis DL.

 

معرفی قارچ های مهم در درمان بیماری

 1. قارچ دم بوقلمون (Coriolus versicolor )

ضد سرطان: اثرات ضد سرطانی این قارچ در مورد چندین نوع سرطان از جمله سرطان سرویکس، مری، معده و ریه به اثبات رسیده است.

قلب و عروق: این قارچ موجب کاهش مقادیر کلسترول خون می گردد.

سیستم ایمنی: موجب افزایش تولید اینترفرون و حذف رادیکال های آزاد می گردد. این قارچ خاصیت ضد ویروسی نیز دارد.

 

 1. قارچ گانودرما (Ganoderma lucidum

افزایش قوای جسمانی: این قارچ در ورزشکاران موجب افزایش ظرفیت خون در حمل اکسیژن می شود.

قلب و عروق: کاهش کلسترول و کاهش ویسکوزیته پلاسما در بیماران با فشار خون بالا

سیستم ایمنی: افزایش قدرت بیگانه خواری و تولید فاکتورهای ایمنی

کبد: کاهش تولید آنزیم های کبدی در بیماران هپاتیتی

سیستم تنفسی: بهبود علائم برونشیت و آسم

 1. قارچ Polyporus umbellatus

ضد سرطان: در درمان سرطان ریه، کاهش عوارض شیمی درمانی

سیستم ایمنی: تحریک و تقویت سیستم ایمنی، افزایش تولید IgM، افزایش قدرت مونوسیت ها

کبد: تقلیل علائم هپاتیت مزمن

 

 1. قارچ یال شیر (Hericium erinaceus)

ضد سرطان: درمان سرطان های ریه و مری

سیستم گوارشی: بهبود عملکرد لوله گوارش، درمان زخم معده

سیستم ایمنی: محافظت دستگاه گواری در مقابل سموم محیطی، التهاب و تشکیل تومور، افزایش تولید سلول های ایمنی

منابع:

http://fantasticfungi.com/healing-power-medicinal-mushrooms/

 

 

 

موثرترین گیاهان دارویی برای درمان میکروب معده در طب سنتی

از عفونتهاي رايج دستگاه گوارش، آلودگي به باكتري هليكوباكترپيلوري ميباشد كه منجر به گاستريت، زخمهاي گوارشي و در نهايت سرطان معده ميشود. داروهاي شيميايي در ريشهكني اين باكتري به كار ميروند ولي مقاومت به بسياري از داروها و نيز عود مجدد آلودگي از معضلات درمان است. در اين ميان نقش گياهان بسيار با اهميت است.

شيرين بيان:  بر اساس تحقيقات انجام شده فلاونوئيدها و ايزوفلاونوئيدهاي موجود در گياه شيرين بيان، اثرات ضد باكتري هليكو باكتر پيلوري دارند.

کلم : خوردن کلم که معروف به باکتری کش است بسیار مفید می باشد.

سویا: سويا باعث کاهش تولید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ واسطه‌‌های التهابی (اینترلوکین 10) ناشی از هلیکوباکترپیلوری می شود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

پونه: پونه علاوه بر خاصیت آنتی اکسید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انی می‌تواند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بر تخریب هلیکوباکترپیلوری هم موثر باشد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

عسل  :بر اساس تحقیقات انجام شده و خواص بسیار ضد میکروبی عسل مصرف آن در طول درمان بسیار مفید است.

زنجبیل: علاوه بر زنجبیل مصرف مواد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ غذاهای حاوی مواد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فنولیک از قبیل قره‌قاط می‌تواند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر ریشه‌کنی این باکتری موثر باشند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

پود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر سیر: پودر سير خاصیت آنتی بیوتیکی دارد، در غذاهای خود از آن بریزید تا باکتری ها را ریشه کن کند.

مصرف میوه و سبزی تازه: خصوصا آنهایی که سرشار از ویتامین C، ویتامینE ، (انواع مغزها و د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انه‌‌های روغنی)، لیکوپن (سبزیجات و میوهایی که رنگ قرمز د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌) هستند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نیز می تواند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مفید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ باشد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

روش های پیشگیری میکروب معده با طب سنتی

چون معمولا اکثر افراد به عارضه های زخم معده و التهاب معده در روند پیشروی بیماری مبتلا می شوند چند روش همگانی كه مي تواند مفيد باشد:

 1. غذای خود را به آرامی و دفعات زیاد بجوید.
 2.  در طول روز از چند وعده کوچک و مکرر استفاده کنید.
 3.  تا دو ساعت بعد از شام به بستر خواب نروید.
 4.  وعده شام سنگین نباشد.
 5.  میوه و سبزیجات تازه و مواد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ غذایی حاوی سلنیوم از قبیل مغزها و خصوصا باد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ام هند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی، غذاهای د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریایی، گوشت مرغ، گوشت گوسفند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و جگر برای سلامت معد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه مفید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌باشند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.
 6.  در قدیم می گفتند که اصلا غذاهای اسیدی مصرف نشود اما علم امروز با توجه به شرایط فرد و میزان تحمل آن اجازه مصرف گوجه فرنگی و برخی دیگر از غذاهای اسیدی کم را می دهد.
 7. از نوشیدن الکل و کافئین در طول درمان لطفا خودداری کنید
 8. مصرف پودر فلفل قرمز اگر کم باشد بسیار هم مفید است اما زیاده روی در آن خطرناک است.

توجه : در بحث درمان میکروب معده بد نیست بدانید که این میکروب خود به خود از بین نمی رود و باید نسبت به درمان آن پیگیر بود زیرا اگر آن را درمان نکنیم منجر به آسیب جدی به دیواره های داخلی معده و در نتیجه منجر به زخم معده و سرطان معده می شود.
منابع:

شعيبي، شهرام.، حاجي مهدي پور، هما.، رحيمي فرد، ناهيد.، رضازاده، شمسعلي.، حسنلو، طاهره.، باقري، فاطمه و اميني، افشين. مقايسه اثرات ضد هليكو باكتر پيلوري ريشه شيرين بيان جمع‎آوري شده از رويشگاه‎هاي مختلف ايران. 1389. فصلنامه گياهان دارويي، سال نهم، دوره چهارم، 43-47

درمان سبز برای رفع سوء هاضمه

صدها گیاه برای کمک به هضم غذا و آرام کننده معده وجود دارد در ذیل به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

 1. بابونه

کمیسیون E  که مرکز تخصصی آلمان برای گیاهان دارویی است بابونه را در رفع بسیاری گرفتاری های دستگاه گوارش  ، از جمله سوء هاضمه تشخیص داده است.

دکتر اندرویل می گوید بهترین درمان خانگی برای ناراحتی معده چای بابونه و نعناع فلفلی است . من نعناع فلفلی را ترجیح می دهم ، ولی هردو این ها موثر هستند.

 1. نعناع فلفلی

بیشتر گیاه درمان گرها توجه زیادی به توانایی نعناع فلفلی در تسکین سوء هاضمه دارند.

چای نعناع فلفلی بسیار مفید است .

 1. سنبل ختابی

به گفته کمیسیون E  ریشه این گیاه برای درمان سوء هاضمه چنگه های خفیف معده ، و بی اشتهایی بسیار مفید است.

مقدار مصرف پیشنهادی  یک فنجان چای با دو تا سه قاشق مربا خوری خشک کرده گیاه در آب جوش ، یا تا یک قاشق مربا خوری تنتور است.

 1. زنجبیل

تاثیر  زنجبیل در درمان بیماری  حرکت و تهوع ثابت شده است. و دیگر جای تعجب ندارد که کمیسیون E خوردن  چای زنجبیل را برای سوء هاضمه تاکید کند.

زنجبیل ترکیبات خاصی دارد که نه تنها روده را آرام می کند. بلکه با افزایش انقباضات موجی ماهیچه های روده ( حرکات دودی ) به جلو راندن غذا در آن کمک می کنند.

 1. مرزنگوش

انگلیسی ها گیاه مرزنگوش را برای جلوگیری از سوء هاضمه با ساندویچ می

خورند و چای مرزنگوش را برای تسکین قولنج در بچه ها  اثرمصرف می کنند.

مرزنگوش یک نعناع معطر است ، بنابراین اثرات آرام کنندگی روده را همانند فلفلی دارد.

 1. گشنیز

این که گشنیز هم سوء هاضمه را برطرف کند عجیب نیست : روغن اسانس گشنیز یک آرام کننده معده ، گند زدا ، باکتری کش ، قارچ کش و شُل کننده ماهیچه هاست.

 1. خربزه درختی و آناناس

هردو این  میوه ها آنزیم هایی دارند که پروتئین ها را تخریب می کنند.

طبیعت درمانگر ها و کسانی که آبمیوه را برای سلامتی تجویز می کنند از جمله دکتر هاینرمن می گویند خربزه و آب آناناس برای رفع سوء هاضمه بسیار مفیدند .

خوردن میوه های دیگری که این آنزیم ها را دارند مثل کیوی و انجیر بعداز غذا مفید خواهد بود . اگر سوء هاضمه دارید این میوه رو حتما نوش جان کنید.

 1. فلفل قرمز

 ادویه جاتی مانند فلفل قرمز به آرام شدن معده کمک می کند . فلفل قرمز به هضم غذا هم کمک می کند .

 1. مخلوط روغن های اسانس

عطر درمانگر ها اغلب از بوی روغن اسانس برای آرام کردن معده کمک می گیرند.

از جمله این اسانس ها مانند دانه انیسون ، ریحان ، بابونه ، دارچین ، میخک  ، رازیانه ، سیر ، زوفا ،

روغن اسانس را نخورید این ها بسیار غلیظ هستند  و مقدار کم از آن ها می تواند سمی باشد . این ها فقط برای مصرف جلدی هستند.

منابع: 1- دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.

 

درمان سرطان با گیاهان دارویی (قسمت چهارم دارچین)

برای بسیاری از سرطانها درمان کامل وجود ندارد و اغلب به مرگ بیمار ختم می شود تحقیقات گسترده ای در جهان به منظور یافن داروهای ضد سرطانی که عوارض جانبی کمتری داشته و به طور اختصاصی سلول های توموری را تحت تاثیر قرار دهند در حال انجام است.

        یکی از منابع مهم برای چنین داروهایی می تواند ترکیبات موجود در گیاهان دارویی باشد دارچین با نام علمیblum  Cinnamomum zeylanicum و متعلق به خانواده برگ بوها است. ترکیبات اصلی اسانس دارچین شامل 60 تا 85 درصد سینامالدهید،  اوژنول و 5 تا 10 درصد ترنس- اسید سینامیک می­باشند.

هنگامی که پژوهشگران این ترکیب سینامالدهید را به رژیم غذایی موش‌ها افزودند، متوجه شدند که این ترکیب از آنها در مقابل سرطان روده بزرگ محافظت می‌کند. سلول‌های این حیوانات در واکنش به سینامالدئید توانایی مقابله با عوامل سرطان‌زا و ورود به مرحله سم زدایی و ترمیم را پیدا کرده‌اند. مقاله پژوهشی مربوط به تحقیقات ژانگ و واندراک در مورد این ماده و تأثیر آنها بر گذرگاه‌های مولکولی موسوم به Nrf2 که در محافظت سلولی در مقابل سرطان نقشی حیاتی دارند، به تازگی در ژورنال آنلاینCancer Prevention Research منتشر شده است.

در چندین مطالعه مختلف به بررسی خواص آنتی‌اکسیدانی این گیاه پرداخته شده است. در بررسی که روی نوعی موش انجام گرفت مشخص شد رژیم غذایی حاوی پودر پوست دارچین، فشار اکسیدیته را که عامل بروز سرطان است، کاهش می‌دهد. همچنین عصاره دارچین از رشد هلیکوباکتر پیلوری جلوگیری می‌کند که فاکتور شناخته شده در سرطان معده و سرطان پانکراس است.

در یکی از مطالعات علمی اخیر  نشان داده شد که عصاره آبی دارچین دارای اثر مهاری بر سلول های سرطانی نوعی از سرطان خون حاد می باشد.

منابع:

 1. W. Herdwiani, A. A. Soemardji, Elfahmi, TAN MI, a review of cinnamon as a potent anticancer drug, Asian J Pharm Clin Res, Vol 9, Issue 3, 2016, 8-13.
 2. H. K. Kwon, J. S. Hwang, J. S. So, C. G. Lee, A. Sahoo, J. H. Ryu, W. K. Jeon, B. S. Ko, Cinnamon extract induces tumor cell death through inhibition of NFkappaB and AP1, BMC Cancer. 2010 Jul 24; 10:392.
 3. وحیده اسدالهی ، کاظم پریور ، نسیم حیاتی رودباری ، علیرضا خلعتبری جعفری ، بررسی اثر عصاره آبی دارچین بر مهار تکثیر رده سلولی لوسمی حاد میلوئیدی انسانی ( HL60) در شرایط in vitro، همایش ملی گیاهان دارویی، 1389.

 

ارزش قارچ ها در طب سنتی

صرفنظر از ارزش غذایی قارچها بهـره گیـري از آنهـا بـه عنوان دارو توسط انسان قـدمتی چنـدین هـزار سـاله دارد. در لیست داروهاي سـنتی کشـورهایی نظیـر چـین، ژاپـن و کـره قارچها جایگاه ویژهاي را به خود اختصاص دادهانـد. خاصـیت درمانی قارچهاي ماکروسکوپی تا سالهاي اخیر در پـرده اي از ابهام باقی مانده بود تا اینکه دانشمندان اخیراً با آزمایشات خود پی به خواص دارویی آنها بردند. از جمله این موارد میتوان به خواص ضدتوموري، ضدباکتریایی، ضدویروسی، ضدقـارچی، ضدحساسیت، تقویت سیستم ایمنی، تنظیم قند و فشـار خـون قارچهاي مختلف اشاره کرد. در زمان قدیم، دسترسی بـه ایـن قارچها بسیار محدود بود به طوريکه تنها برخی از افـراد و بـا قیمتهاي گزاف میتوانستند از آنها استفاده کنند، ولی امـروزه با رایج شدن کشت و پرورش آنها، قارچهاي دارویی به راحتی در دسترس میباشند. اکنون نه تنها در ایـن کشـورها بلکـه در اغلب کشورهاي جهان ردپاي قارچهـا را نـه بـه جهـت ارزش خوراکی که به عنوان استفاده از خواص دارویی آنهـا مـیتـوان یافت. در حقیقت اهمیت روزافزون و جایگـاه والاي قـارچهـا زمانی آشکار شد که بحث معالجه بیماريهاي لاعلاجی ماننـد ایدز و سرطان به میان آمد. در ایران نیز مانند سایر کشورهـاي داراي تمدن دیرینـه، قـارچهـا توسـط پزشـکان جهـت بهبـود بیماریی چون صرع، یرقان، تب و ورم مفاصـل مـورد اسـتفاده قرار میگرفتند. قارچ گانودرما لوسیدوم، یکی از قارچهاي دارویی متعلق به شاخه بازیدیومیسـتهـا بـا خـواص دارویـی منحصر به فرد میباشد. این قارچ توسط کشورهاي آسیایی چون چین، ژاپن و کره به دنیا معرفی شد. بررسیهاي متعدد محققین در کشورهاي مختلـف درخصـوص ایـن قـارچ بـه شناسـایی مکانیسم عمل مواد مختلف خالص شده از آن منجر شده است. تاکنون مواد زیادي از این گونه با فعالیت بیولـوژیکی- درمـانی استخراج و به دنیا معرفی شده است. در اکثر موارد این مواد به صورت نیمه خالص جهـت بررسـیهـاي آزمایشـگاهی مـورد استفاده قرار گرفتهاند. اگرچه خاصیت درمانی مخلوطی از ایـن مواد (استفاده سنتی به صورت نوشیدنی) بر همگـان مشـخص است، ولی بررسی فعالیت بیولوژیکی آنها توسط محققین جزء مواردي است که نباید فراموش شود. با توجـه بـه در دسـترس بودن این گونه ارزشمند خدادادي به صورت خودرو در ایران و اثبات وجود پلی ساکاریدهاي بیشتر در سوش ایرانی نسبت بـه سوش چینی میتوان از آن جهت بررسی هاي ضدسرطانی، آنتی اکسیدانی، ضدباکتریایی، ضدویروسی و محافظت در برابـر اشعه هاي مضر در ایران بهره برد.

منابع:

مروري بر ترکیبات فعال بیولوژیکی و خواص درمانی گانودرما لوسیدوم Ganoderma lucidu

مسمیه کیپور ،*1حسین ریاحی ،2حسن رفعتی

فصلنامه گیاهان دارویی سال دوازدهم، دوره دوم، شماره مسلسل چهل و ششم، بهار 92

 

فوايد ژل آلوئه ورا براي پوست و مو

ژل آلوئه ورا (Aloe vera) داراي مقادير زيادي مواد موءثره مفيد براي پوست و مو شامل ويتامين هاي A، C، E و B12، اسيدهاي آمينه ضروري، choline، مواد معدني مانند مس و zinc، استروئيدهاي گياهي، اسيدهاي چرب و آب است. به همين علت ژل آلوئه ورا ممكن است براي ترميم زخم هاي پوستي مانند زخم سوختگي، درمان seborrheic dermatitis (بيماري پوست صورت و سر به شكل التهاب و چرب بودن پوست همراه با پوسته ريزي و خارش)، به عنوان مرطوب كننده براي پوست و موي خشك و كمك به رويش موي سر مفيد باشد.       

منابع:

1-Biomed Pharmacother. 2016 Dec;84:759-772. doi: 10.1016/j.biopha.2016.09.096. Epub 2016 Oct 4.

Therapeutic effects of Aloe spp. in traditional and modern medicine: A review.

Akaberi M, Sobhani Z, Javadi B, Sahebkar A, Emami SA.

 

2-Draelos ZD. Cosmeceuticals. 3rd edition. Elsevier Saunders. China. 2015.

 

اثرات زنجبيل بر دستگاه گوارش

زنجبيل (Zingiber officinale) در طب سنتي براي درمان اختلالات دستگاه گوارش يعني به عنوان تقويت كننده معده و ضد سوءهاضمه، افزايش دهنده سرعت تخليه معده، اشتها آور، ضد تهوع و استفراغ، ملين و ضد اسهال، ضد نفخ و دلپيچه استفاده مي شود. تحقيقات جديد نشان داده: زنجبيل علاوه بر پيشگيري و درمان اسهال، بر باكتريهاي ايجاد كننده اسهال يعني Escherichia coli و Listeria اثر مهاري دارد. اثر ضداسهال و ضد دلپيچه زنجبيل به علت مهار انقباضات روده است. زنجبيل سرعت حركت غذا در معده و روده را نيز افزايش مي دهد. زنجبيل براي درمان تهوع و استفراغ ناشي از حاملگي، حركت در وسايل نقليه، شيمي درماني و جراحي و همچنين درمان مسموميت غذايي مفيد است. مقدار مصرف زنجبيل به عنوان دارو روزانه 5/0 تا 4 گرم است.

منابع:

1-Dig Dis Sci. 2005 Oct;50(10):1889-97.

Pharmacological basis for the medicinal use of ginger in gastrointestinal disorders.

Ghayur MN, Gilani AH.

2-Food Chem Toxicol. 2008 Feb;46(2):409-20. Epub 2007 Sep 18.

Some phytochemical, pharmacological and toxicological properties of ginger (Zingiber officinale Roscoe): a review of recent research.

Ali BH, Blunden G, Tanira MO, Nemmar A.

فوايد اسفناج
اسفناج غني از كربوهيدرات، پروتئين، مواد معدني شامل پتاسيم، كلسيم، فسفر، آهن، منيزيم، ويتامين ها شامل ويتامين هاي A، K، C، فولات، تيامين و فيبر است. اسفناج كاهنده قند، چربي (تري گليسريد) و فشار خون بالا است. همچنين از طريق ايجاد سيري، اثر كاهنده وزن بدن و ضدچاقي دارد. اسفناج اثر ضد سرطاني دارد به اين معني كه از سرطان هاي پستان، مري و روده بزرگ پيشگيري و رشد و تكثير انواع مختلف سلول هاي سرطاني را نيز مهار مي كند. بنابراين، اسفناج اثرات مثبتي بر سلامتي دارد.      

منابع:

Food Funct. 2016 Aug 10;7(8):3337-53. doi: 10.1039/c6fo00051g. Epub 2016 Jun 29.

Functional properties of spinach (Spinacia oleracea L.) phytochemicals and bioactives.

Roberts JL, Moreau R.

 اسطوخودوس و خواص باورنكردني آن

 • اسطوخودوس، التیام بخش سوختگی
 • اسطوخودوس؛ گیاهی آرام بخش
 • اسطوخودوس، هضم کننده غذا
 • اسطوخودوس، یک ضد عفونی کننده گیاهی
 • اسطوخودوس، بهبود دهنده زخم
 • اسطوخودوس، باز کننده مجاری تنفسی
 • اسطوخودوس، ضد بید
 • اسطوخودوس، تسکین دهنده سوزش نیش حشرات
 • اسطوخودوس و خواب راحت
 • اسطوخودوس، ضد میگرن

  منابع:

  امين.، غلامرضا. 1370. گياهان دارويي و سنتي ايران، جلد اول، انتشارات فرهنگ. 2

اثرات قلبي-عروقي فلفل

خوردن روزانه ادويه در مقايسه با مصرف كمتر از هفته اي يكبار ادويه، احتمال مرگ و مير را 14% كاهش مي دهد. فلفل يكي از ادويه پرمصرف و براي سلامت قلب و عروق و متابوليسم (سوخت و ساز) بدن سودمند است. كبد چرب، تصلب شرائين، فشار خون بالا، ديابت و چاقي جزو مهمترين عوامل ايجاد كننده بيماري هاي قلبي-عروقي هستند. فلفل به علت داشتن ماده اي تند به نام capsaicin براي پيشگيري و درمان كبد چرب، تصلب شرائين، فشار خون بالا، ديابت و چاقي مفيد است و از بيماري هاي قلبي-عروقي مانند سكته قلبي و مغزي و مرگ و مير ناشي از آنها پيشگيري مي كند.

منابع:

Nutrients. 2016 Apr 25;8(5). pii: E174. doi: 10.3390/nu8050174.

Dietary Capsaicin Protects Cardiometabolic Organs from Dysfunction.

Sun F, Xiong S, Zhu Z.

اثر ضدچاقي زيره سبز  و ليموترش

در حدود نصف جمعيت ايران مبتلا به چاقي و اضافه وزن هستند. چاقي و اضافه وزن موجب ديابت نوع 2، پرفشاري خون، بيماريهاي قلبي-عروقي مانند نارسايي قلبي و بيماري كرونر قلب، آرتروز و كبد چرب مي شود. نتايج يك تحقيق نشان داده كه مصرف اسانس يك نوع ادويه و گياه دارويي به نام زيره سبز (Cuminum cyminum) با اسانس ليمو ترش به مدت 8 هفته، وزن بدن و غلظت قند خون و چربي خون شامل كلسترل و تري گليسريد را در افراد دچار اضافه وزن كاهش مي دهد. زيره سبز و ليموترش ممكن است از طريق كاهش اشتها و از بين بردن بافتهاي چربي (چربي سوزي) وزن بدن را كاهش دهند.    

منابع:

1-Iran Red Crescent Med J. 2016 May 23;18(8):e34212. eCollection 2016 Aug.

The Effect of Cumin cyminum L. Plus Lime Administration on Weight Loss and Metabolic Status in Overweight Subjects: A Randomized Double-Blind Placebo-Controlled Clinical Trial.

Taghizadeh M, Memarzadeh MR, Abedi F, Sharifi N, Karamali F, Fakhrieh Kashan Z, Asemi Z.

 

2-ARYA Atheroscler. 2016 Jan;12(1):18-27.

Overweight and obesity prevalence and its predictors in a general population: A community-based study in Kerman, Iran (Kerman coronary artery diseases risk factors studies).

Najafipour H, Yousefzadeh G, Forood A, Karamouzian M, Shadkam M, Mirzazadeh A.

 

پاسخ به شبهات در مورد محصولات تراریخته
- شبهه
دوم: محصولات تراريخته سرطان زاست.

در یک مطالعه که توسط سرالینی  ، فعال مورد حمایت مالی حزب صلح سبز ، انجام شده است ادعا شد محصولات تراریخته سرطا نزا هستند. این تنها مقاله علمی پژوهشي مورد استناد مخالفین محصولات تراریخته (دارای مجوز) بود که در تناقض با صدها پژوهش معتبر علمی قرار دارد. اما همین مورد نیز به دلیل ایراد اشکالات متعدد بر آن  از سوی مجامع علمی از جمله اداره ایمنی غذایی اتحادیه اروپا ، وزارت بهداشت بلژیک  ، اداره فدرال ارزیابی خطر آلمان  ، اداره استانداردهای غذای استرالیا و نیوزلند ، بنیاد علوم روسیه و سازمان غذا، محیط زیست، ایمنی و سلامت فرانسه ، از سوی مجله منتشرکننده آن مردود و غیرقابل استناد اعلام و مورد اعتراض مجامع علمی و دانشگاهی واقع شد. بررسی مجدد آزمایشات سرالینی در یکی از معتبرترین مجلات بیوتکنولوژی نشان داد مصرف محصولات تراریخته هیچ تأثیری بر سلامت حیوانات مورد آزمایش نداشته و نتایج تحریف شده است. سرالینی، خود نیز در پاسخ به انتقاد از اشکالات متعدد در تحلیل آماری در مطالعه مذکور با اذعان به این اشکالات پاسخ می دهد: آمارها حاکی از حقیقت نیستند، اما مي توانند به درک نتایج کمک کنند.

 تولید و مصرف محصولات تراریخته در بیست سال گذشته فرصت تحقیقات جامعی را راجع به سلامت مصرف انسانی و دامی این محصولات فراهم آورده است که صدها تحقیق علمی منتشر شده در مجلات معتبر جهان در همین راستا انجام شده و متاآنالیز این تحقیقات، سلامت این محصولات را تأیید کرده است.

همچنین سازمان جهانی بهداشت در صفحه پرسش و پاسخ خود راجع به محصولات تراریخته ذیل سوال هشتم سلامت محصولات تراریخته موجود را تأیید می کند. با این که هیچ سند علمی قطعی در خصوص تاثیرات منفی این قبیل محصولات بر سلامت انسان، دام و محیط زیست به دست نیامده است، هر از چند گاهی برخی از مخالفان این محصولات با ذکر برخی آزمایشهای مربوط به ایمنی این محصولات، ادعاهای تاز های مطرح می کنند که هدف نهایی آنها القای شبهه و تأثیرگذاری بر تجارت این محصولات بوده است.  برای نمونه به مطالعات فدریکو اینفاسلی استناد می شود که تلاش کرده است برخی خطرات را به محصولات حاصل از مهندسی ژنتیک نسبت دهد و مطالعات وی به طوری گسترد های مورد استناد صلح سبز نیز واقع شده است.  از آنجا که مدعای وی مغایر با آزمون هاي ايمني متعددي است که توسط سازما ن هاي غذا و داروي سراسر دنيا انجام شده است، در 8 جولای سال 2015 به مجلس سنای ایتالیا دعوت شد اما اعضاي مجلس سنا سخنان وی را قانع کننده ندانستند.  بعدها مطالعات مختلف در طول سالهای 2015 و 2016 نشان داد وی نتایج تحقیقات خود را دستکاری کرده است؛ از جمله مشخص شد عکسهاي جعلی از ژ ل هاي دی.ان.ا در مقاله وی به کار رفته است. بررسی تصاویر دی.ان.ا به کار رفته در مقاله 2010 تودیسکو  و مقاله 2013 تودیسکوبه وضوح نشان می دهد عكس ها یکسان بوده و کپي برداري شد ه اند در حالی که در دو مطالعه مستقل راجع به موضوعات مختلف به آنها استناد شده است.  با مطرح شدن ادعای جعل داده، هیئتی از کارشناسان اخلاق، زیست شناسی مولکولی و علوم دامپزشکی در دانشگاه ناپل ضمن بررسی و تأیید این ادعا اعلام کردند خطاهای مورد نظر بسیار جدی هستند و نمی توانستند غیرعمد واقع شده باشند.

بر خلاف ادعای سرالینی و متمسکین به مقاله وی، محصولات تراریخته با کاهش مصرف سموم شیمیایی، ابتلا به بیمار یهایی چون سرطان را کاهش می دهند.  متاسفانه استفاده از سموم کشاورزی به عنوان رایج ترین راه جلوگیری از خسارت 14 تا 25 درصدی در کاهش تولید محصولات کشاورزی شناخته می شود و سرطان سومین عامل مرگ و میر بعد از بیمار یهای قلبی و تصادفات

در ایران است. تعداد مبتلایان به سرطان در ایران، سالانه 70 هزار نفر برآورد شده که بخشی از آن بر اثر سموم شیمیایی به این بیماری مبتلا می شوند.288 نوع سم کشاورزی در کشور استفاده مي شود که معادل مصرف سالانه 27 هزار تن است. با این شرایط هر ایرانی سالانه به طور متوسط 400 گرم سم مصرف  می کند. متاسفانه به علت نظارت ضعیف در کشور بسیاری از کشاورزان از سموم بسیار خطر ناک و غیر مجاز و یا در حد غیر مجاز استفاده می کنند.  همچنین با توجه به اینکه نظارت دقیق و کافی بر روی محصولات کشت گلخا نه های در کشور وجود ندارد، میزان سم مورد استفاده در محصولاتی چون گوجه فرنگی و خیار گلخانه ای بیش از حد مجاز است، این امر علاوه بر تاثیرات منفی بر سلامت انسان، باعث آلودگی زیست محیطی نیز می شود.  به کمک

مهندسی ژنتیک می توان محصولات سالم و عاری از بقایای سموم را به مقدار بیشتر در واحد سطح تولید کرد.  محصولات حاصل از مهندسی ژنتیک، علاوه بر کاهش مصرف سموم، قبل از ورود به بازار عرضه از لحاظ ایمنی و سلامت مورد ارزیابی قرار می گیرند و به این ترتیب سالم تر و مطمئن تر از محصولات دیگر است با تولید برنج تراریخته ایرانی که مقاوم به آفات و بي نیاز از سم است، می توان امیدوار بود که آمار بالای سرطان در استا نهای شمالی کشور  و حدود 80 درصد از واردات یک میلیارد دلاری نهاد ه های شیمیایی کاهش یابد.

گیاهان اصلاح شده ژنتیکی، خود نسبت به بسیاری از آفات و یا شرایط نامساعد محیطی مقاومت داشته و دیگر نیازی به انواع مختلف سموم و آفت کش ندارند. گیاهان تراریخته با گیاهان معمولی هیچ تفاوتی ندارند بجز اینکه یک صفت مثبت به آنها اضافه شده است.  استفاده از این گیاهان علاوه بر بالا بردن مقدار محصول به ازای واحد سطح و افزایش در آمد کشاورزان باعث حفظ حشرات مفید و اکوسیستم طبیعی نیز می شود و در ضمن غذایی سالم و بدون مواد شیمیایی مضر را با قیمتی ارزان به دست مصرف کننده می رساند.  محصولات تراریخته به لحاظ ترکیبات مواد غذایی، ویتامین ها و عناصر با محصولات سنتی و ارگانیک تفاوتی نداشته و تنها صفت مورد نظر مانند مقاومت در مقابل آفات به آنها افزوده شده است.

منابع:

انجمن ایمنی زیستی ایران

 

به عقب انداختن پیری به وسیله گیاهان دارویی ( بخش اول )
اکثر گیاه شناسان علاقه خاصی به گیاهانی که فرایند پیری را عقب می اندازند دارند. , و معتقدند برای طولانی تر کردن دوران جوانی ، تغییر در شیوه زندگی از گیاهان مهم تر ( و حتی از مکمل های هورمونی )است .

این تغییرات پایه درمان های گیاهی ضدسالخوردگی هستند.

این موارد برای به تاخیر انداختن پیری در هر مرد و زن در هر سن وسالی است.

 1. روزی دو فنجان چای گیاهی ضد اکسایش بنوشید.
 2. روزی لا اقل یک ظرف بزرگ سالاد بخورید.
 3. هر روز مشتی تخم آفتاب گردان همراه با آجیل بخورید.
 4. هر روز لااقل یک بروکلی ، هویچ ، و ساقه کرفس بخورید.
 5. هر روز معجون میوه میل کنید.
 6. یک وعده غذای گوشتی خود را گیاهی کنید
 7. روغن زیتون بخورید.
 8. انواع مختلف میوه وسبزی میل کنید.
 9. هر روز پیاده روی کنید.
 10. هرگز سیگار نکشید
 11. الکل نخورید
 12. حمام آفتاب نگیرید.
 13. خود را محدود نکنید.

تمام چیز های که در بالا گفته شد مهم بودن ولی به هرحال گیاهانی هم هستند که با تهاجم پیری مبارزه می کنند.

 1. ژینکو
 2. جین شن آمریکایی و جین شن آسیایی
 3. اکیناسه
 4. گل مغربی
 5. سیر
 6. آب بشقابی
 7. خار مریم
 8. نعناع فلفلی
 9. خُرفه

منابع:
1- دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.

 

  فوايد جالب اسپند

اسپند (Peganum harmala) نام گیاهی است که همه آن را میشناسند و حداقل یکبار با آن برخورد داشتهاند. اسپند نامهایی چون سپند، اسفند، سدابِ سوری، سِداب آفریقایی یا هارمِل دارد. اين گياه در مناطق خشك و نيمه خشك ايران، در حاشيهي جادهها و مزارع متروك و زمينهاي مخروبه به فراواني رشد ميكند. اسپند در اكثر نقاط ايران ميرويد.

 در فرهنگ ما سوزاندن اسپند و دود حاصل از آن را برای چشم زخم کار ساز میدانند، اما اسپند، خواص بینظیر دیگری هم دارد كه به صورت مختصر شرح داده ميشود:

در معالجه سنگيني گوش، دانه آن را در آب و روغن زيتون جوشانده و پس از صاف كردن، چند قطره در گوش ميچكانند. براي تسكين درد دندان، از بخور آن استفاده ميكنند. برگ بوتهي اسپند را كوبيده و در محل مارگزيدگي قرار ميدهند.

دود اسپند و پوست سرو كوهي را براي عوارض ناشي از رطوبت و سرماخوردگي موثر ميدانند. براي درمان معده درد اسپند و خاكشير به شخص ميخورانند.

در بعضي مناطق مانند استان قزوين تعداد اندكي از تخم اسپند به همراه چاي جهت رفع اسهال استفاده ميشود. البته سمي است و بايد در نهايت احتياط مصرف شود.

از ضماد دانه اسپند براي كمپرس در كوبيدگي و زخم استفاده ميشود. مصرف دانههاي اسپند در دوران بارداري منع شده است.  

گياه اسپند رطوبتهاي سينه و ريه را خشك ميكند و و ترشح شير را زياد ميكند. روغن اسپند گرم و خشك است و براي فلج، لقوه، رعشه، سستي، سرع و پريدن ناگهاني اعضاي بدن چه با خوردن و چه با استفاده از ضماد آن مفيد است.

تذكر مهم:

 1. اسپند براي گرم مزاجان مضر است و سر درد و قي و دل بهم خوردگي ميآورد كه براي رفع آن میتوان میوههای ترش و سکنجبین میل کرد.
 2. مقدا مصرف اسفند 5-10 گرم بوده و زیاده بر این سمی میباشد.
 3. از جویدن دانههای اسفند اکیدا خوداری کنید چرا که حاوی مواد سمی است.
 4. منظور از خوردن دانههای اسفند که برای درمان بیماری گفته شد همان دانههای سیاه رنگی است که دود میکنید.

منابع:

مير حيدر، حسين. 82-1381، معارف گياهي (8 جلدي)، چاپ پنجم، تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامي.

سرطان کلون و منابع غذایی برای کمک به پیشگیری از ابتلا به سرطان کولون

هر سال حدود ۵۷ هزار نفر در ایالات متحده در اثر ابتلا به سرطان روده بزرگ (سرطان کولون) جان خود را از دست می دهند و این آمار را بنیاد بیماری سرطان این کشور اعلام کرده است. بیماری کرون از مهمترین عوامل خطر ابتلا به این سرطان است. با بیماری کرون دستگاه گوارش دچار التهاب می شود. این التهاب عمدتا قسمت پایین روده کوچک را تحت تاثیر قرار می دهد اما می تواند هر نقطه از دستگاه گوارش از جمله روده بزرگ را نیز متاثر کند. همین التهاب خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد.

سرطان روده بزرگ اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، می تواند قابل درمان باشد. در واقع کولونوسکوپی می تواند خطر مرگ ناشی از آنرا ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش دهد. تست اختصاصى سرطان كولونONCOASSAY COLON A ميتواند ريسك شما را در ارتباط با ابتلا به اين بيماري تعيين نمايید. با این حال منابع غذایی برای کمک به پیشگیری از سرطان کولون پیشنهاد شده است.

تخم کتان: تخم کتان حاوی اسید‌های چرب امگا۳ است. از میان فواید بسیاری که این اسیدها‌ی چرب برای سیستم ایمنی بدن ما دارند، پیشگیری از تکثیر تومورهای سرطانی است.

کلم ها: غذاهای گیاهی حاوی ترکیبات شیمیاییِ فیتونوترینت‌ها یا همان مواد مغذی گیاهی هستند. این مواد مغذی فواید متعددی دارند که یکی از آنها جلوگیری از پیشرفت سرطان روده‌ بزرگ است. نمونه‌های خوب این غذاهای گیاهی، کلمهایی مانند گل‌ کلم و کلم بروکلی است.

برنج قهوه ای: بر اساس یک مطالعه در مورد تغذیه و سرطان، مشخص شده در افرادی که حداقل یک بار در هفته برنج قهوه ای مصرف می کنند، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، ۴۰ درصد کاهش می یابد. محتوای فیبر بالا موجود در برنج قهوه ای رشد سلول های سرطانی را متوقف می کند. یک فنجان برنج قهوه ای ۳ و نیم گرم فیبر دارد در حالی که این میزان فیبر در یک فنجان برنج سفید، نیم گرم است.

ماهی سالمون: پژوهش‌ها نشان داده ‌اند که سرطان به شدت به کمبود سطح ویتامین دی در بدن مرتبط است. به همین دلیل، شما به یک منبع سرشار از این ویتامین نیاز دارید و این دقیقا همان‌ جایی است که ماهی سالمون آزاد پا به میدان می‌گذارد. ویتامین دی به انسداد رگ ‌های خونی‌ که به تومورها متصل هستند، کمک می ‌کند که در نهایت، به محدودسازی رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی منجر می‌ شود.

بادام زمینی: مصرف حداقل سه وعده بادام زمینی در هفته خطر ابتلا به پولیپ های روده بزرگ را تا ۳۳ درصد کاهش می دهد. نصف فنجان بادام زمینی حاوی بیش از ۶ گرم فیبر است. بادام زمینی همچنین سرشار از ویتامین ای است؛ آنتی اکسیدانی که برای مبارزه با سلول های سرطانی مورد نیاز است.

چای سفید: محققان دانشگاه ایالتی لوئیزیانا و دانشگاه کارولینای شمالی نشان داده اند که آنتی اکسیدان های موجود در این نوع چای رشد سلول های سرطانی را مهار می کند. علاوه بر این، چای سفید از رشد پولیپ کولون نیز موثرتر از چای سبز، جلوگیری می کند.

ادویه کاری: تحقیقات آزمایشگاهی نشان میدهد که کوکومین یا همان رنگدانه زرد موجود در این ادویه سلول های سرطانی را از بین می برد.

اسفناج: بتاکاروتن موجود در اسفناج ممکن است به مبارزه با سرطان روده بزرگ کمک کند. اینطور مشخص شده در کسانی که یک بار در روز سبزیجات تیره رنگ مصرف می کنندف خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ ۲۴ درصد کمتر از سایرین است.

توت ها: هنگامی که پای میوه ‌ها و غذاهایی در میان باشد که به جلوگیری از سرطان روده‌ بزرگ کمک می ‌کنند، خانواده‌ توت ‌ها یکی از دلپذیرترین‌ گزینه ‌ها است. بلوبری، تمشک قرمز و کرنبری سرشار از آنتی ‌اکسیدانی به نام تروستیلبن هستند که خواص ضدسرطان آن شناخته شده است.

منابع:

Antimicrobial and Chemopreventive Properties of Herbs and Spices, Lai, P. K.; Roy, J.Current Medicinal Chemistry, 11, 1451-1460(10). DOI: https://doi.org/10.2174/0929867043365107

Hajiaghaalipour, F., Kanthimathi, M. S., Sanusi, J., & Rajarajeswaran, J. (2015). White tea (Camellia sinensis) inhibits proliferation of the colon cancer cell line, HT-29, activates caspases and protects DNA of normal cells against oxidative damage. Food chemistry, 169, 401-410.
https://www.webmd.com/colorectal-cancer/guide/eating-prevent-cancer

بیماری واریس چیست؟

واریس باعث می شود خون در وریدها شناور و یا انباشته گردد که به این حالت گرفتگی پا یا سکون می گویند. واریس پا اغلب با رگهای واریسی که پیچیده خورده هستند (رگ های بزرگی نزدیک به سطح پوست) همراه است. آنها می توانند تقریبا در هر نقطه رخ دهند، اما اغلب در پاها ایجاد می شوند.

علائم و نشانه های واریس پا چیست؟

تورم در پایین پاها و مچ پا، به خصوص بعد از دوره های طولانی ایستادن

درد یا خستگی در پاها

رگهای واریسی جدید

براق دیده شدن پوست پاها

پوسته پوسته شدن و یا خارش پوست درساق پاها یا پا

زخم استاز Stasis (یا زخم استاز وریدی)

احساس سنگینی در پاها به ویژه پس از ورزش و یا در شب

سفت شدن چربی زیر پوست بالای مچ پا و در نتیجه چروک شدن پوست

تلانژکتازیا در پای آسیب دیده (ورید عنکبوتی)

درمان خانگی واریس پا چیست؟

۱- درمان واریس پا با سرکه سیب

سرکه سیب یک درمان فوق العاده برای وریدهای واریسی است. این محصول پاک کننده ی طبیعی بدن است. همچنین گردش خون را بهبود می بخشد. سرکه ی سیب سرخ نشده را روی پوست بر روی ورید های واریسی بریزید و به آرامی ماساژ دهید. هر روز قبل از خواب و صبح پس از بیدار شدن این کار را انجام دهید. چند ماه این کار را تکرار کنید تا اندازه ورید های واریسی را کاهش دهید. دو قاشق چای خوری سرکه سیب را به یک لیوان آب اضافه کنید و آن را بنوشید. این مخلوط را دو بار در روز برای حداقل یک ماه مصرف کنید تا نتایج آن در درمان وریدهای واریسی را مشاهده کنید.

- درمان واریس پا با روغن زیتون

افزایش گردش خون در درمان ورید های واریسی ضروری است. ماساژ با روغن زیتون می تواند به افزایش گردش خون کمک کند و در نتیجه باعث کاهش درد و التهاب شود. مقادیری از روغن زیتون و روغن ویتامین E را با هم مخلوط و کمی آن را گرم کنید. با روغن گرم چند دقیقه ای ورید های واریسی را ماساژ دهید. این کار را دو بار در روز برای یک یا دو ماه انجام دهید.

۳- درمان واریس پا با سیر

سیر یک گیاه عالی برای کاهش التهاب و علائم وریدهای واریسی است. همچنین به دفع سموم مضر از عروق خونی و بهبود گردش خون نیز کمک می کند. برای کاهش درد پا سیر را ۶ تکه کنید و آنها را در یک شیشه ی تمیز بگذارید. عصاره ی سه پرتقال را بگیرید و به همراه دو قاشق غذاخوری روغن زیتون به آن اضافه کنید.

بگذارید تا این مخلوط به مدت ۱۲ ساعت بماند. سپس شیشه را تکان دهید و چند قطره بر روی انگشتان بریزید. ورید های واریسی را با یک حرکت دایره ای به مدت ۱۵ دقیقه ماساژ دهید. آن ناحیه را با یک پارچه بپوشانید و یک شب بگذارید بماند. این کار را تا چندین ماه تکرار کنید. فراموش نکنید که سیر تازه را در رژیم غذایی خود نیز قرار دهید.

۴- درمان واریس پا با جعفری

جعفری غنی از ویتامین C، یک آنتی اکسیدان قوی است که باعث تولید کلاژن می شود و به بازسازی سلول ها کمک می کند. این سبزی حاوی روتن است که نقش مهمی در تقویت مویرگ ها ایفا می کند و از این رو در کاهش علائم ورید های واریسی بسیار مفید است. چند عدد جعفری تازه ی خرد شده را در یک فنجان آب به مدت پنج دقیقه بجوشانید. سپس آن را خنک کنید و محلول را فشار دهید. چند قطره روغن گل همیشه بهار را به آب آن اضافه کنید. محلول را در یخچال قرار دهید تا چند دقیقه بمانید. با استفاده از یک پنبه، محلول را در ناحیه ی آسیب دیده اعمال کنید. برای مشاهده ی نتایج مثبت، چند ماه کار را انجام دهید. علاوه بر این سعی کنید تا آنجا که می توانید در رژیم غذایی خود جعفری خام بخورید.

۵- درمان واریس پا با فلفل هندی

فلفل هندی یک معجزه در درمان وریدهای واریسی است. به عنوان یک منبع غنی از ویتامین C و بیوفلاوونویدها، گردش خون را افزایش می دهد و درد وریدهای متورم را کاهش می دهد. ک قاشق چای خوری پودر فلفل هندی را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و آن را خوب مخلوط کنید. این مخلوط را سه بار در روز به مدت یک یا دو ماه مصرف کنید.

۶- درمان واریس پا با گیاه کوله خاس

گیاه کوله خاس برای کاهش درد و ناراحتی ورید های واریسی بسیار مفید است. این گیاه شامل ترکیبات شناخته شده به عنوان روسوژنین است که به کاهش التهاب کمک می کند و رگ ها به علت فعالیت ضد التهابی و ضد الاستاز خود تحریک می کند.

سه بار در روز ۱۰۰ میلی گرم مکمل این گیاه را مصرف کنید که از ریشه ها و دانه های این گیاه ساخته شده است. مکمل این گیاه دارای ویتامین B و C همراه با کلسیم، کروم، منیزیم، منگنز، پتاسیم، سلنیوم، سیلیکون و روی است. این مواد مغذی سبب تقویت و کاهش التهاب در رگها و همچنین بهبود جریان خون در پاها می شود.

توجه: افراد مبتلا به فشارخون  یا هیپرپلازی خوش خیم پروستات نباید این گیاه را بدون مشورت با پزشک مصرف کنند.

۷- درمان اریس پا با عنبر سائل

عنبر سائل یک گیاه بسیار موثر برای تقویت عروق خونی است و از این رو می تواند علائم وریدهای واریسی را کاهش دهد. حاوی اسید گالیک و اسانس های مختلف است که می تواند به کاهش تورم و همچنین درد کمک کند. یک دستمال را با عنبر سائل بشویید و آن را در ناحیه ی آسیب دیده قرار دهید. این کار را دو یا سه بار در روز به مدت یک یا دو ماه انجام دهید.

وان را با آب پر کنید و ۱۰ تا ۲۰ قطره عنبر سائل در آن بریزید. پاهای خود را حداقل ۱۵ دقیقه در آن قرار دهید. سپس پاها را با آب تمیز بشویید و آنها را خشک کنید. یک یا دو بار در روز این درمان را دنبال کنید.

۸- درمان واریس پا با دانه های شاه بلوط هندی

قرن هاست که از دانه های شاه بلوط هندی برای درمان وریدهای واریسی استفاده می کنند. دانه های شاه بلوط هنوی دارای خواص ضد التهاب و ضد تورم هستند که می توانند به طور موفقیت آمیز گردش در ورید ها را افزایش دهند و به نوبه ی خود باعث کاهش وریدهای واریسی می شوند. دانه ی شاه بلوط دارای ترکیباتی به نام اژیین است که اسیدهای چرب اشباع شده را تقویت می کند و مانع آزاد شدن آنزیم هایی می شود که باعث آسیب به دیواره های مویرگی می شود.

شما می توانید ژل دانه ی شاه بلوط هندی را در بازار خریداری کنید. دو بار در روز به صورت ژل خارجی در ناحیه آسیب دیده استفاده کنید. هنگامی که به طور منظم استفاده شود، می تواند به طور قابل توجهی درد پا و تورم را کاهش دهد.

همچنین می توانید از مکمل های شاه بلوط هندی استفاده کنید. شایع ترین دوز مصرفی ۳۰۰ میلی گرم دو بار در روز است. تبصره: زنان باردار یا شیرده نباید از این درمان استفاده کنند.

منابع:

 

https://varicoseveins.org/tag/herbal-supplement/

https://www.glovesinabottle.com/blog/8-home-remedies-for-varicose-veins-you-may-not-have-heard-of.html

خواص چای کوهی

چاي كوهی یك تونیك (تقویت كننده) قوي براي اعصاب است. این گیاه نشاط انگیز و شادي آوربوده و داراي خاصیت ضد درد به ویژه دردھاي مفصلي، رماتیسمي، سردرد، سرگیجه و دردهای عصبي است.
مصرف این گیاه خستگي ذهنی را برطرف مي سازد و به علت انرژي زایي و نشاط انگیزي مي تواند براي رفع خستگي و بي حوصلگي در افراد افسرده مورد استفاده قرار گیرد.

مضرات: كسانیكه از قرص ضد بارداري، داروهاي آسم و ضد سرماخوردگي و حساسیت استفاده مي كنند نمي توانند چاي كوهی مصرف كنند.
منابع:

www. sid. ir
www.majin. Ir

 

گیا ھان دارویی سنتی ایران تالیف : دکتر امینی

 

 

ارتباط بین مصرف گیاهان نیترات دار با بیماری آب سیاه

آب‌سیاه یا گلوکوم اصطلاحی برای توصیف گروهی از اختلالات چشمی با علت‌های متفاوت ولی اثری بالینی و مشترک بر روی چشم و عصب بینایی و وابسته به فشار داخل چشمی است. این مشکل می‌تواند به بینایی چشم آسیب برساند که غیر قابل برگشت است و در صورت عدم معالجه سبب کوری می‌شود.

مطالعات جدید پژوهشگران نشان می دهد داشتن یک برنامه غذائی مناسب و استفاده از سبزیجات تازه حاوی نیترات در رژیم غذائی روزانه ، می تواند خطر ابتلا به گلوکوما زاویه باز اولیه را در انسان به میزان 20 تا 30 درصد کاهش دهد.  در این پژوهش ها جی . اچ . کانگ ، پژوهشگر دانشگاه هاروارد و بیمارستان زنان بیرگهام به همراه دانشجویان خود به ارزیابی و سنجش میزان نیترات طبیعی موجود در سبزیجات و مصرف روزانه آن ها در برنامه غذائی پرداخته و دریافتند این ماده که عمدتا در برگ های سبز سبزیجات قرار دارد ، نقش مهمی در پیشگیری از عوارض بینائی داشته و می تواند خطر ضعف چشم و کوری بر اثر آب سیاه را کاهش دهد . در این مطالعات ، پژوهشگران برای مدت زمانی نزدیک به 35 سال به بررسی شرایط بینائی و الگوی تغذیه 63 هزار و 893 زن و 41 هزار و 94 مرد پرداختند .

طی این مدت زمان طولانی ، یک هزار و 483 نفر از افراد تحت مطالعه قرار گرفته به بیماری گلوکوما زاویه باز اولیه یا primary open-angle glaucoma - POAG مبتلا شدند . پژوهشگران در مطالعات خود دریافتند که میزان مصرف بیشتر سبزیجات و گیاهان تازه و به ویژه گیاهان حاوی نیترات ، ارتباطی معکوس با ابتلا به این عوارض بینائی دارد و خطر ابتلا به بیماری گلوکوما زاویه باز اولیه در افرادی که در رژیم غذائی خود از این مواد بیشتر استفاده می کنند ، بیست تا سی درصد کمتر از سایرین است .

گفتنی است در این مطالعات همچنین مشخص شد که نقش این الگوی خاص تغذیه در مراحل اولیه بیماری early paracentral visual field loss که یکی از زیر شاخه های گلوکوما زاویه باز اولیه محسوب می شود ، دارای تاثیری بیشتر بوده و می تواند به میزان چهل تا 50 درصد کارائی مثبت بیشتری داشته باشد . گلوکوما زاویه باز اولیه عموما بر اثر آسیب های وارد شده به عصب بینائی رخ می دهد که این آسیب معمولا در طول زمان و به صورت مزمن ظاهر می شود .

شرح کامل این پژوهش ها و نتایج به دست آمده از آن در آخرین شماره مجله پزشکی jama journal ophthalmology منتشر شده و در دسترس پژوهشگران قرار دارد .

منابع:

Jae H. Kang, ScD; Walter C. Willett, MD, DrPH; Bernard A. Rosner, PhD; et al. Association of Dietary Nitrate Intake With Primary Open-Angle Glaucoma. JAMA OphthalmologyMarch 10, 2016

 

درمان سرطان با گیاهان دارویی (قسمت سوم رزماری)

 • همانطور که در بخشهای قبل گفته شد، با شیوع بسیار زیاد سرطان در ایران و جهان نیاز به داروهایی با عوارض جانبی کمتر و اثرات درمانی بهتر مورد توجه قرار گرفته است. به طوری که امروزه بیش از 60 درصد ترکیبات ضد سرطانی برای درمان بیماران سرطانی از منابع گیاهی، دریایی و میکروارگانیسم ها به دست می­آیند. رزماری  (.Rosmarinus officinalis L) از خانواده نعنا دارای خواص درمانی گسترده همچون پیشگیری از سرطان، ممانعت از تشکیل تومور، درمان زخم و عفونت ها می باشند. ترکیبات فعال اصلی آن به نام رزمارینیک اسید و کارنوزیک اسید اثر آنتی‌اکسیدانی دارند و تکثیر سلول‌های سرطانی (از جمله سرطان سینه) را مهار می‌کنند.
 • طبق پزوهشی که در سال 1390 در دانشگاه تربیت معلم تهران برای بررسی خواص ضد جهشی و ضد سرطانی این گیاه صورت گرفت، گل های آنها در دو فصل تابستان و پاییز از جنوب شرق تهران، جمع آوری و عصاره متانولی این گیاه تهیه و مورد بررسی قرار گرفت. عصاره متانولی گل آذین رزماری در پاییز بیشترین اثر ضد سرطانی (65.95%) و ضد جهشی (63.12%) را نشان دادند.
 • همچنین طی تحقیقات انجام شده در دانشگاه اراک مشخص شد که عصاره الکلی رزمای به صورت وابسته به دز قادر به از بین بردن سلول های سرطانی بوده و خواص سایتوتوکسیک آن قابل مقایسه با داروی تاکسول است.

منابع:

 1. احمد مجد، صدیقیه مهرابیان، پریسا جنوبی، آزاده مدرسی، بررسی مقایسه ای اثرات ضد جهشی و ضد سرطانی گیاهان رزماری (Rosmarinus officinalis L.) و اسطوخودوس (Lavandula angustifolia Mill.)در مراحل مختلف نموی، مجله میکروب شناسی پزشکی ایران، سال 5 شماره 6 سال 1390 ، صفحات 61-67.
 2. پيوند پرويني، احمد همتا، بررسي خواص ضد سرطاني تاكسول و عصاره هاي الكلي و آبي رزماري بر سلول هاي سرطان پستان القا شده توسط DMBA  در رت هاي نژاد SD، جلد 2 شماره 2 سال 1390 ، صفحات 117-126.

 

طبقه بندی گیاهان دارویی از نظر خواص دارویی

ضد فشار خون(Hypotensiva)
این گیاهان روی فشار خون بالا(ناراحتی های سیستم تنظیم کننده) تاثیر می گذارند.درمان این بیماری شامل رژیم غذایی و داروهای مناسب آن است.در مرحله ی آغاز بیماری فشار خون می توان از مسکن و پایین آورنده های فشار خون نظیر سنبل الطیب،یولاف،زنگ چاودار،سیر،اکلیل الملک،سرخ ولیک و رازک استفاده کرد.

گیاهان معطر(Aromatica)
عبارتند از گیاهانی که برای بهتر کردن مزه و عطر داروها به کار برده می شوند و دارای اثر ضدعفونی کننده نیز هستند؛نظیرکمریم گلی،بابونه رومی،اسطوخودوس و اکلیل کوهی(مصرف داخلی یا خارجی

ضد انگل(Anthelminthica)
گیاهانی که علیه انگل ها ی روده به کار می روند عبارتند از:سرخس نر،قازیاغی،هویج،پیاز،شاه تره،انار،زبان در قفا،کدو.

ضد دیابت(Antidiabetica)
از این گیاهان به عنوان کمک درمانی در درمان دیابت(که به معنی تولید کم انسولین در لوزالمعده است)استفاده می گردد.انسولین های گیاهی(گلوکوکنین ها) که موثر ترین صورت آن ها به شکل عصاره های اسیدی است،در گیاهانی نظیر:حلبوب،لوبیا،مورد صحرایی و گیاه بابا آدم وجود دارند.گیاهان تلخ مانند قنطریون صغیر،جنتیان و درمنه نیز مفید هستند.

منابع:

ولاگ، ژان و ژیری استودولا. گیاهان دارویی. ترجمهٔ ساعدزمان. چاپ هشتم. تهران: انتشارات ققنوس، ۱۳۹۲. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۱۱-۴۷۴-۹.

صمصام شریعت، هادی و معطر، فریبرز - درمان با گیاه - انتشارات مشعل -۱۳۷۶

رجحان -محمد صادق - دارو درمان گیاهی - انتشارات علوی -۱۳۷۸

صمصام شریعت، هادی - پرورش و تکثیر گیاهان دارویی - انتشارات مانی ۱۳۷۴

درمان سرطان با گیاهان دارویی (قسمت دوم سیر)

یکی دیگر از گیاهان دارویی ضدسرطان، سیر است. بسیاری از افراد به‌خاطر بوی تُند سیر از مصرف آن خودداری می‌کنند، اما دقیقا همان ترکیبات گوگردی که مهمترین آن ها آلیسین دی آلیل سولفید است و باعث بوی بد سیر می‌شود، فواید فوق‌العاده ­ای دارند. مطالعات نشان داده‌اند که همین ترکیبات می‌توانند از تشکیل مواد سرطان‌زا در بدن جلوگیری کنند و سلول‌های سرطانی را از بین ببرند.

 • ویژگی دیگر سیر این است که با باکتری‌ها، ازجمله هلیکوباکتر پیلوری،‌ مبارزه کرده و خطر ابتلا به سرطان کولون را نیز کاهش می‌دهد. هلیکوباکتر پیلوری، همان باکتری خاصی است که باعث ابتلا به زخم‌معده و حتی سرطان معده می‌شود.
 • تاثیر سیر و عصاره سیرخشک، در مکملی طبیعی و بی‌بو ساخته شده در شرکت امریکایی Wakunaga ، که در پیشگیری از سرطان بر روی انسان آزمایش شده به اثبات رسیده است.
 • در مطالعه‌ای جامع در مرکزمطالعات زنان آیوا، به بررسی نقش برنامه غذایی و فاکتورهای خطرناک دیگر در ارتباط با شیوع سرطان در زنان میانسال پرداخته و اثبات نمودند که ارتباط عمیقی بین مصرف سیر و کاهش خطر ابتلا به سرطان روده وجود دارد. زنانی که مقدار زیادی سیر مصرف می‌کردند تا ۵۰٪ خطر ابتلا به سرطان روده در آنها پایین‌تر از زنانی بود که مقدار سیر کمتری مصرف می‌نمودند.
 • چندین مطالعه بر روی مردم در چین در مورد مصرف سیر صورت گرفته که در یکی از این مطالعات نشان داده شد که مصرف مکرر سیر و انواع مختلف پیاز و پیازچه با کاهش ابتلا به سرطان مری و معده رابطه مستقیم داشته و هرچه میزان مصرف سیر بالاتر بوده، خطر ابتلا به سرطان پایین‌تر آمده است.
 • در یکی دیگر از مطالعات مشخص شد که مصرف سبزیجات از جنس سیر و پیاز، به خصوص خود سیر و پیاز با کاهش خطر ابتلا به سرطان معده در ارتباط بوده است.
 • در مطالعه ای دیگر، نشان داده شد جذب حداکثری سبزیجات از جنس سیر و پیاز، بویژه سیر و تره‌فرنگی (بیش از ۱۰ گرم در روز) تا ۵۰٪ از خطر ابتلا به سرطان پروستات می‌کاهد.
 • همچنین شواهد دال بر این است که افزایش مصرف سیر ممکن است خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را کاهش دهد. در یکی از مطالعات انجام شده در حوزه سان‌فرانسیسکو اثبات کرد که در افرادی که سیر مصرف می‌کنند در مقایسه با افرادی که سیر مصرف نمی‌کنند تا ۵۴٪ خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در گروه اول پایین‌تر بوده.
 • بعلاوه، در مطالعه‌ی انجام شده در فرانسه روشن شد که افزایش مصرف سیر، آمار ابتلا به سرطان سینه را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهد. پس از احتساب مجموع کالری‌های جذب شده و تعیین فاکتورهای خطرناک، مشخص شد خطر ابتلا به سرطان سینه در افرادی که مقدار زیادی فیبر، سیر و پیاز مصرف می‌کنند کاهش داشته است.
 • در مطالعات اخیر امراض همه گیر که در چین صورت پذیرفت مشخص شد که جذب سیر خام یک یا دوبار در هفته نقش موثری در کاهش سرطان ریه داشته و این تاثیر ناشی از میزان مصرف می‌باشد. محققان اشاره می‌کنند گرچه ممکن است سیر بتواند به صورت بالقوه مانع از بروز سرطان ریه شود اما ترکیبات موثر در پیشگیری از سرطان ریه همچنان ناشناخته باقی مانده است.

منابع:

 1. A. T. Fleischauer, L. Arab, Garlic and Cancer: A Critical Review of the Epidemiologic Literature, J. Nutr. 131: 1032S–1040S, 200
 2. J. A. Milner, A Historical Perspective on Garlic and Cancer, J. Nutr. 131: 1027S–1031S, 2001.
 3. B. H.S. Lau, P. P. Tadi, J. M. Tosk, Allium sativum (garlic) and cancer prevention, Nutrition Research, Vol. 10, pp. 937-948,1990.

 

درمان سر درد با اسانس های روغنی گیاهان دارویی

سردرد یکی از دردهای بسیار عمومی در جوامع انسانی است. سردرد های که به دلیل اسپاسم های ماهیچه ی ایجاد می شوند جزء سردرد های عمومی نام گذاری می گردند.

و گروهی که بر اثر اتساع عروق خونی ایجاد می شوند جزء سردرد های عروقی دسته بندی می شوند.

ممکن است سردرد به علت های زیر باشد.

 1.  غذایی: ممکن است به علت حساسیت و آلرژی نسبت به بعضی غذا ها یا مواد افزودنی باشد.
 2. استرس: در این حالت سردرد منشاء جسمی ، احساسی یا ذهنی دارد.
 3.  ارگانیک در این حالت بیماری ( مانند فشارخون بالا وغیره ) علت ایجاد سردرد است.
 4. محیطی : در این حالت ذرات گرد و غبار ، وضیعت نامناسب و ضعف بدن ، نور ، صدا و غیره  علت ایجاد سردرد است.

 

گیاهان زیادی وجود دارد که به عنوان گیاهان دارویی موثر در درمان سردرد مورد توجه قرار گرفته اند.

 1. بادرنجبویه
 2. اسطوخودوس
 3. قاشقک
 4. فلفل
 5. مرزنگوش
 6. آویشن
 7. بابونه
 8. نعناع فلفلی
 9. سنبل الطیب
 10. گل گیاه آقطی
 11. رزماری
 12. افسنطین

اسانس های روغنی مختلفی را می توان برای کاهش و تسکین سردرد مورد استفاده قرار داد.

اسانس های روغنی موثر در این مورد عبارتند از روغن اسطوخودوس ، رزماری و نعناع فلفلی که می توان آنها به صورت انفرادی یا ترکیب باهم مورد استفاده قرار داد.

روغن اسطوخودوس را می توان به صورت مالیدنی بر روی گیجگاه مورد استفاده قرار داد، یا اینکه با استفاده از این روغن کمپرس سرد تهیه کنید و بر روی گیجگاه ، پیشانی یا قسمت پشت گردن  به صورت کمپرس استفاده کنید.

استفاده از قسمت های مساوی از نعناع فلفلی و اسطوخودوس نیز تاثیر بسیار خوبی دارد. زیرا هنگامی که روغن اسطوخودوس همراه با دیگر روغن ها به کار می رود سبب افزایش تاثیر آنها می شود.

از طرف دیگر به دلیل وجود خاصیت مسکنی در اسطوخودوس و خاصیت تحریک کنندگی در نعناع فلفلی ، ترکیب ارزشمندی خواهد داشت.

در بسیاری از فرآورده هایی که به صورت تجارتی جهت درمان سردرد تهیه می شود داروی محرک ( کافئین ) با یک یا چند داروی تسکین دهنده ترکیب می شود.

در این حالات داروهای کاهنده درد اغلب دارای خاصیت تسکین دهندگی خفیف و ملایمی هستند و کافئین نیز اثر متقابل آنها را دارد یعنی تحریک کننده است .

اسانس های روغنی اسطوخودوس و نعناع فلفلی اثراتی مشابه داروهای سنتیتیک دارند با این تفاوت که عوارض سوء جانبی سنتیتیک را ندارند.

در صورتی که سردرد بر اثر زکام یا عفونت سینوس ها باشد ، بخور اسطوخودوس ، نعناع فلفلی ،رزماری و اکالیپتوس هم بروی تسکین و کاهش سردرد و هم بر روی تخلیه و پاک شدن سینوس ها موثر است.

تمامی اسانس های روغنی ذکر شده ضدعفونی کننده هستند.و علاوه بر خواصی که گفته شد بروی عفونت های بینی نیز موثر بوده و خاصیت التهام دهندگی دارند.

بنیاد ملی سردرد آمریکا برای کنترل سردرد رعایت اصول زیر را لازم دانسته اند.

 1. اجتناب از مصرف پنیر ، مرکبات و شکلات های مانده و کهنه
 2. خوردن غذا به طور منظم
 3. خواب مناسب ، از خواب دیر یا زود اجتناب کنید.
 4. انتخاب محیط مناسب ( از نور شدید و رقص نور دوری کنید .از اتاق های پُراز بوی عطر و یا پُراز دود سیگار اجتناب کنید)
 5. انجام تمرینات ریلکسیشن ( به طور منظم برای کاهش استرس و فشار )
 6. بیش از حد کار نکنید ( در مورد تمام کار ها حتی ورزش کردن نیز رعایت کنید )
 7. حجم زیادی آب بنوشید .
 8. از مصرف داروهایی که سبب  تشدید سر درد می شوند خود داری کنید.
 9. از خوردن غدا های سرشار از هیدرات های کربن کمپلکس مانند نوشابه های انرژی زا خود داری کنید.

  منابع: هافمن دیوید ، نسخه های گیاهی برای افراد بالای 50 ، چاپ دوم –ویرایش جدید.1388.
   

تاثیر اسانس زیره برای دل درد کودکان

نام علمی : Bunium L.

نام خانواده : Apiaceae

از اسانس زیره می توان برای درمان دل درد و نفخ کودکان استفاده کرد ، پس از مصرف غذاهایی که ایجاد نفخ می کنند می توان از مقدار کمی اسانس زیره استفاده کرد.

اسانس زیره را می توان از فروشگاهای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها خریداری کرد.

مقدار مصرف آن 2 قطره در یک لیوان آب ولرم بعداز غذا است.

دم کرده زیره  برای درمان ناراحتی های تنفسی و برونشیت مفید است.

برای تهیه دم کرده زیره کافی است مقدار  5 گرم زیره را کوبیده و در داخل  لیوان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کنید . وبرای ناراحتی های گوارشی و تنفسی روزانه 2 الی 3  فنجان میل کنید.

خواص درمانی زیره :

 1. مفید برای سوء هاضمه
 2. تقویت کننده معده
 3. ضد تشنج
 4. قابض
 5.  قاعده آور
 6. تعرق آور
 7. دفع کننده ترشحات زنانه

مصرف زیره بو داده با آب موجب ادرار شده و کلیه هارا گرم نگه می دارد.

زیره  دارای طبعی گرم است.

ترکیبانی شامل  اسید های چرب – پلی ساکارید ها- لیمونن- کاروئل-  کاروون و ... را دارد.

عنصر های زیره :

 1. منیزیم – 2,38
 2. کلسیم – 6,667
 3. روی – 0,057
 4. آهن – 1,162
 5. فسفر – 5,714
 6. پتاسیم- 13,33
 7. سدیم -0,17
 8. منگنز- 0,0128
  منابع:
   مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضمام طب سنتی آذربایجان. جلددوم .انتشارات جهاد دانشگاهی واحد تهران. 1395.

درمان سرطان با گیاهان دارویی (قسمت اول زرد چوبه)
متاسفانه امروزه به دلیل پر رنگ شدن زندگی ماشینی، رژیم غذایی ناسالم، استرس و عوامل ژنتیکی، بدن گرفتار بیماری شده که گاهی برخی از آن ها به سختی درمان میشوند. سرطان برای همه‌ی ما کلمه‌ی آشنایی است. این روزها افراد بسیاری درگیر این بیماری هستند و سعی می‌کنند به شیوه‌های گوناگون آن را درمان کنند. نکته‌ی قابل توجه این‌جاست که اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، به راحتی می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری و درمانش کرد.
بیش از نیمی از داروهای ضد سرطانی که در حال حاضر برای درمان بیماران استفاده می‌شوند ترکیبات شیمیایی با منشای کاملا طبیعی یا با تغییرات اندکی در ساختمان ترکیب طبیعی دارند. ترکیبات با اثر ضد سرطان در دسته‌ی ترکیبات فنولی (شامل فلاونوییدها، اسیدهای فنولی، کومارین‌ها، تانن‌ها، لیگنان‌ها، کینین‌ها، کورکومینوییدها و استیلبن‌ها) قرار می‌گیرند. برای آشنایی با میوه‌ها و گیاهانی که توانایی مبارزه و از بین بردن سلول‌های سرطانی را دارند حتما این مطلب را بخوانید.
زردچوبه: حاوی کورکومینوییدهاست. این ترکیبات عامل رنگ زردچوبه هستند و علاوه بر این اثرات ضدسرطانی، ضدالتهاب، ضدمیکروب، آنتی اکسیدان و ضددرد دارند. زردچوبه حاوی ماده فعالی به نام «کورکومین» است که می‌تواند از پیشرفت «مزوتلیوما» یا سرطان بدخیم غشای جداره ریه‌ها جلوگیری کند.
کورکومین پیشتر نیز به دلیل دارا بودن خواص متوقف کننده سرطان شناخته شده است اما زمانی که با دیگر پپتیدهای از بین برنده سرطان ترکیب شود، پروتئین بازدارنده‌ای را تولید می‌کند که می ‌توان از آن برای مقابله با نوع پیشرفته مزوتلیوما استفاده کرد.
زردچوبه می‌تواند از بروز سرطان پروستات جلوگیری کرده، رشد سرطان پروستات موجود را کاهش داده و حتی سلول‌های سرطانی را از بین ببرد. محققان مختلفی دریافته‌اند که ترکیبات فعال این ادویه آن را به یکی از بهترین پیش‌گیرنده ها در مقابل تومورهای ایجادشده به خاطر پرتو تبدیل کرده است. این ماده همچنین تأثیرات پیشگیرنده ای در برابر سلول‌های تومور مثل لوکمی سلول T، سرطان روده بزرگ و سرطان سینه دارد.
منابع:
1.  R. Wilken,M. S Veena, M. B Wang,  E. S Srivatsan, Curcumin: A review of anti-cancer properties and therapeutic activity in head and neck squamous cell carcinoma, Mol Cancer. 2011; 10: 12.
2.  G. Bar-Sela, R. Epelbaum, M. Schaffer, Curcumin as an anti-cancer agent: review of the gap between basic and clinical applications, Curr Med Chem. 2010;17(3):190-7.
3.  NG. Vallianou, A. Evangelopoulos, N. Schizas, C. Kazazis, Potential anticancer properties and mechanisms of action of curcumin, Anticancer Res. 2015 Feb;35(2):645-51.

 

فلوس گیاهی قوی برای رفع یبوست

فلوس در بعضی از نواحی ایران به نام خرنوب هندی و خیارشنبر نیز معروف است .فلوس گیاهی است خودرو که اکثرا در نقاط گرم دنیا، از جمله هندوستان ، مصر، برزیل و جنوب شرقی ایران می روید.

اگر فلوس درقسمت طول آن شکافته شود تیغه های متعدد در آن دیده می شود که فلوس را به خانه های متعدد گاهی تا 100 خانه تقسیم می کند. در داخل این خانه ها مایع چسبنده تیره رنگی وجود دارد که عسل خیارشنبر نامیده می شود . طعم این مایع کمی شیرین ولی نامطبوع است. برای استفاده از فلوس غلاف آنرا کمی روی آتش گرم می کنند تا عسل خارج شود . معمولا این عسل با روغن باداممخلوط شده و به عنوان مسهل استفاده می شود، البته می توان مغز فلوس را با قند یا شکرمخلوط کرده و در درجه حرارت معتدلی پخت که به آن فلوس پخته می گویند .

صور دارویی فلوس

جوشانده فلوس : 10 گرم عسل فلوس را با یک لیتر آب جوش مخلوط کرده و آنرا صاف می کنند و به مریض می دهند . این جوشانده مسهل خوبی است. البته برای بهتر کردنطعم آن می توان مقدری شربت گیلاس یا انجیر به آن اضافه کرد .

مربای فلوس: ‌5 گرم عسل فلوس را با همان مقدر آب مقطر مخلوط کرده و سپس مقدر 125 گرم قند کوبیده را به آن اضافه کنید بعد آنرا حرارت دهید تا به آرامی آب آن بخار شود و وزن آن به 100 گرم برسد و غلیظ شود.  این مربا نیز مسهل بسیار خوبی است مقدر مصرف آن 50-100 گرم در روز است .

خواص داروئی:
فلوس از نظر طب قدیم ایران کمی گرم و تر است
1) یکی از بهترین داروها برای رفع یبوستمی باشد زیرا مصرف آن عوارضی ندارد بنابراین حتی برای زنان حامله و اطفال مناسب است
2) برای درد مفاصلو نقرس فلوس را به موضع دردبمالید
3) برای کلیه ها مفید است مخصوصا آنهایی که کلیه شان سنگ ساز است درصورت استفاده از آن مبتلا به سنگ کلیهنمی شوند
4) جوشانده پوست درخت فلوس اسهال خونیرا رفع می کند
6) نرم کننده سینه است
7) برای باز کردن گرفتگی روده و دل پیچه، فلوس را مخلوط با ریشه ختمی بکار برید .
8) برای معالجه دیفتری ، فلوس را با آب گشنیزمخلوط کرده و به بیمار بدهید تا غرغره کند .

مهمترین اثرات گزارش شده

ضد ویروس، ضد تب، سقط کننده، استفراغ آور، قارچ کش، کاهش دهنده چربی خون، مسهل و کرم کش.

منابع:

صالحي سورمقي.، محمد حسين. 1389. گياهان دارويي و گياه درماني، جلد سوم، انتشارات دنياي تغذيه. 298-300.

جایگزین های گیاهی برای آفت دهان

حتی پزشکان هم روش های سنتی را برای درمان آفت دهان توصیه میکنند.

گذاشتن یخ برای تسکین درد و شستشوی چند بار در روز دهان با آب نمک گرم  یکی از روش های است که اغلب ما این کار را انجام می دهیم .

پزشکان اجتناب از هر چیزی را که به آن حساسیت دارید هم توصیه میکنند

مردم اغلب دچار وسوسه ناخنک زدن به چیزی که می دانند به آن آلرژی دارند می شوند. ولی همین یک ذره هم می تواند باعث ایجاد آفت دهان شود.

من با گذاشتن یخ و شستشوی دهان با آب نمک موافقم . ولی فکر میکنم کنار گذاشتن چیزهای محرک هم کار خوبی است.

بهتر نیست بجای استفاده از دارو ها و این محرک ها از جایگزین های گیاهی استفاده کنیم ؟

گیاهان دارویی که برای رفع آفت دهان مفید هستند مانند :

 1. چای
 2. مریم گلی
 3. شیرین بیان
 4. شمعدانی وحشی
 5. مُر
 6. کانکروت
 7. گلدان سیل

چای

چای معمولی هم غنی از تانن است . یک چای کیسه ای استفاده شده را روی آفت دهان بگذارید. یا یک چای مخصوص از گیاهان دارای تانن ، مثل انگور خرس ، اکالیپتوس ، هزار چشم ، مریم گلی ، تمشک قرمز ، نعناع فلفلی و شیرین بیان درست کرده و مزه مزه کنید.

مریم گلی

گرچه مریم گلی جزو گیاهان غنی از تانن نیست. بسیاری از گیاه شناسان چای

غلیظ مریم گلی را برای درمان التهاب دهان و گلو پیشنهاد می کنند.

برای درست کردن این چای دو قاشق مربا خوری خشک کرده گیاه را در یک فنجان آب جوش بریزید و پس از خیس خوردن و سرد شدن آن را غرغره کنید.

نباید از این چای زیاد بنوشید . مریم گلی حاوی مقدار زیادی توژون هم هست که مصرف زیاد آن باعث تشنج می شود.

مریم گلی مانند آسپرین از آن دسته چیز های است که کم آن مفید و زیاد آن مضر است.

شیرین بیان

طی مطالعه بر روی اثر شیرین بیان در درمان آفت دهان دهان شویه ای حاوی این گیاه در 75 درصد مصرف کنندگان موثر واقع شده است.

شیرین بیان علاوه بر تانن دو چیز موثر دیگر هم دارد : ترکیب اسید گلیسیرتینیک و گلیسیریزین که هر دو باعث بهبود زخم می شوند .

مُر

مصرف گیاه مُر بیش از یک درمان عامیانه است .

کمیسیون E  نیز گَرد مُر را برای درمان التهاب های خفیف دهان و گلو توصیه کرده است چون حاوی مقدار زیاد تانن است.

تانن نامی معمول برای اسید تانیک است که در بسیاری گیاهان وجود دارد و مزه تلخ و گزند به خوراکی ها می دهد.

تانن یک گند زدا با اثر  ضد باکتریی و ضد ویروسی گسترده است و مخصوصا برای درمان زخم های دهان که اغلب ناشی از باکتری ها ، قارچ ها ، ویروس ها ، یا آلرژی است مفید می باشد.

منابع:
- دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.

 

 

 

 

 

 

چاي سياه  و سبز وزن بدن را كاهش مي دهند.

✅ بيشتر از يك سوم افراد جامعه دچار چاقي و اضافه وزن هستند.

✅ چاقي و اضافه وزن در ايجاد بيماريهاي زيادي مانند سرطان و بيماريهاي قلبي-عروقي دخالت دارند.

✅ چاي سياه مي تواند به اندازه چاي سبز  در كاهش وزن بدن موءثر باشد.

 ✅ پلي فنل هاي چاي سبز و سياه از طريق تغيير دادن باكترهاي روده و تاءثير بر متابوليسم بدن، وزن را كاهش مي دهند.

✅ بنابراين، چاي سبز و سياه مي توانند از بيماريهاي ناشي از چاقي و اضافه وزن پيشگيري كنند.
 

منابع:

Eur J Nutr. 2017 Sep 30. doi: 10.1007/s00394-017-1542-8. [Epub ahead of print]

Decaffeinated green and black tea polyphenols decrease weight gain and alter microbiome populations and function in diet-induced obese mice.

Henning SM, Yang J, Hsu M, Lee RP, Grojean EM, Ly A, Tseng CH, Heber D, Li Z.

                                    

 

 

 

 

 

 

داروخانه سبز برای بی خوابی

ما در جهانی زندگی می کنیم که فرصت برای خوابیدن بسیار کم شده است. حدود یک سوم مردم به طور منظم دچار بی خوابی هستند و تعداد زیادی هم برای خوابیدن به فراورده های خواب آور پناه می برند. امروزه قرص های خواب فراوان شده است.

بی خوابی اصطلاحی گسترده است که همه انواع گرفتاری های مربوط به خوابیدن ، از جمله ناتوانی در ((به خواب رفتن )) و (( در خواب ماندن )) را در بر می گیرد.

دارو های خواب آور موثر هستند ، ولی می توانند ایجاد اعتیاد کنند ، و نیز چرخه طبیعی خواب را بهم بزنند. بهتر است بجای قرص های خواب جایگزین طبیعی را ترجیح بدهیم. که تعداد این گیاهان کم نیست.

9 گیاه  دارویی برای درمان بی خوابی

 1. بادرنجبویه
 2. سنبل الطیب
 3. اسطوخودوس
 4. گل ساعتی
 5. بابونه
 6. پونه سای گربه ای
 7. رازک
 8. رویبوس
 9. مخلوط گیاهی

مخلوط گیاهی: شامل  زنجبیل که 11 ترکیب مختلف خواب آور دارد. ریحان و آویشن و نارنگی و گوجه فرنگی 9 ترکیب ، دارچین – پونه معطر و پرتقال 8 ترکیب و نعناع فلفلی 7 ترکیب دارد. اگر مشکل بی خوابی دارید از این خوراکی ها بیشتر بخورید.

خواب سالم باعث افزایش عمر، لاغری و جوانی پوست  می شود. خواب کافی باعث تنظیم متابولیسم بد‌‌ن، د‌‌فع مواد‌‌ زاید‌‌ و سمی از عضلات، کبد‌‌ و پوست می‌شود‌‌. هنگام خواب د‌‌ستگاه گوارش استراحت می‌کند‌‌ و سیستم عصبی نیز د‌‌ر وضعیت خواب تغییرهایی د‌‌ارد‌‌ که لازمه بازسازی و بازتوانی این سیستم است. د‌‌ر خواب عضله‌ها (ماهیچه‌ها) استراحت می‌کنند‌‌.

بعد‌‌ از خواب سالم چهره سرحال می‌شود‌‌. روح و روان آرامش می‌گیرد‌‌ و فرد‌‌ با انرژی مضاعف می‌تواند‌‌ فعالیت خود‌‌ را شروع کند‌‌. کمبود‌‌ خواب یا ند‌‌اشتن خواب عمیق، د‌‌ر ترشح هورمون‌ها اختلال ایجاد‌‌ می‌کند‌‌ و باعث تیرگی و افزایش چین و چروک‌های پوستی می‌شود‌‌. به همین د‌‌لیل پزشکان معتقد‌‌ند‌‌: مطمئناً «خواب خوب» زیبایی می‌د‌‌هد‌‌. وقتی خواب

 1. بادرنجبویه:

کمیسیون E ،  که مرکز تخصصی آلمان برای گیاهان دارویی است ، بادرنجبویه را به عنوان خواب آور و هم به عنوان آرام کننده معده تایید کرده است. اثر خواب آوری آن بیشتر به علت وجود گروهی از مواد شیمیایی در آن به نام ترپن ها است.

 1. سنبل الطییب

به  توصیه کمیسیون E  نوشیدن چای یک یا دو قاشق مربا خوری خشک کرده ریشه سنبل الطیب در یک فنجان آب جوش کمی قبل از خواب باعث به خواب رفتن آسان تر می شود.

نوشیدن چندین فنجان در روز برای کم کردن بی قراری ، اضطراب و عصبانیت مفید است.

 1. اسطوخودوس

در بیمارستان های انگلستان روغن اسطوخودوس را برای کمک به خوابیدن شبانه بیماران مصرف می کنند. روغن اسطوخودوس را دراین بیمارستان ها در آب گرم استحمام می ریزند یا بر روانداز خواب می پاشند.

روغن اسطوخودوس مورد توجه عطر درمانگرها هم هست ، که آن را در درمان همه ناخوشی ها ، از جمله  بی خوابی استفاده می کنند.

 برخی ترکیبات  موجود در روغن اسطوخودوس برغشای سلول ها تاثیر گذاشته و در ارتباط بین آن ها دخالت می کند. . دلیل دوم اینکه این روغن انتقال تکامه های عصبی را کُند می کند تحریک پذیری را کم کرده و خواب می آورد.

منابع:

1- دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.

طبقه بندی گیاهان دارویی از نظر خواص دارویی

گیاهان ضد التهاب

این مواد را برای درمان زخم ها و کوفتگی ها به کار می برند.آن ها ورم را کاهش می دهند و بازسازی بافت های آسیب یده را تسریع می کنند.

 • بابونه و اکلیل کوهی جراحت ها را التیام می بخشند.
 • خزه اثر ضد تورم روی مجاری ادرار دارد
 •  گل نرگس ضمن التیام زخم ها، بیماری پوستی را درمان می کند.
 • رزمارنیوس در مصارف خارجی ضد روماتیسم کاربرد دارد.
 • توت فرنگی برای جوش صورت مفید است.

بابونه به خاطر نافع بودن در بسیاری از موارد مورد توجه است.گل های خشک شده ی آن که در تهیه جوشانده ها و ضماد برای درمان ناراحتی ها و تورم ها به کار می رود.

گیاهان ضد نفخ

اثر خوبی روی دفع گازهای معده و انقباضات دردناک و حتی تشنج عضلات شکم دارند.
این مواد حساس فشار درد را کاهش داده باعث توقف رشد باکتری هایی می شوند که تخمیر ایجاد می کنند.

بابونه،انیسون،رازیانه، ،نعناع،مریم گلی،اکلیل کوهی،زیره و زوفا.

میوه ی شیرین رازیانه در بسیاری از حوشانده ها که به صورت مخلوط تهیه می شوند به کار می رود.از آن ضمن خوشبو و مطبوع کردن طعم جوشانده ها به عنوان ضد نفخ بسیار موثر استفاده می کنند.

منابع:

ولاگ، ژان و ژیری استودولا. گیاهان دارویی. ترجمهٔ ساعدزمان. چاپ هشتم. تهران: انتشارات ققنوس، ۱۳۹۲. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۱۱-۴۷۴-۹.

صمصام شریعت، هادی و معطر، فریبرز - درمان با گیاه - انتشارات مشعل -۱۳۷۶

رجحان -محمد صادق - دارو درمان گیاهی - انتشارات علوی -۱۳۷۸

صمصام شریعت، هادی - پرورش و تکثیر گیاهان دارویی - انتشارات مانی ۱۳۷۴

خواص گیاه سیاه دانه یا قره چورک اوتی

نام علمی :  Nigella sativa 

نام خانواده :  Rununculaceae

خوردن سیاه دانه موجب افزایش گلبول های سفید شده و در نتیجه قدرت دفاعی بدن را افزایش می دهد.

خواص درمانی سیاه دانه:

1-تقویت کننده بدن

2-تصفیه کننده خون

3-ضد سرطان

4-رفع سردرد

5-برطرف کننده حالت تهوع

6-برطرف کننده یبوست

7-تسکین درد شکم

8-قاعده آور و ادرار آور

سیاه دانه موجب گرمی بدن شده و رطوبت بدن را کاهش می دهد.  ودارای اثر ضد سم بوده ودر درمان مسمومیت ها مفید است.

خوردن سیاه دانه همراه با سرکه موجب انگل می شود.

خوردن سیاه دانه با عسل موجب دفع سنگ کلیه و مثانه می شود.

چنانچه بذر سیاه دانه را پس از کوبیدن همراه باغ صابون جهت شستشو صورت بکار ببرید رنگ چهره تان  روشن می شود.

بذر سیاه دانه در عطاری ها وجود دارد.

سیاه دانه خاصیت ضد آلرژی و ضد آسم دارد. و دارای طبع گرمی است

ترکیبات مهم سیاه دانه :

نیگلون: که در بدن موجب آنتی هیستامین شده و دارای خواص ضد آلرژی بوده و برای آسم مفید است.

سیاه دانه خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ دارد .  زیرا دارای روغن های فرار بوده  که این روغن ها خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ دارند.

سیاه دانه دارای انواع آمینواسید و پروتئین و مواد آلکالوئیدی و ساپونین  و سلولز می باشد.

منابع:

1-: مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضمام طب سنتی آذربایجان. چاپ سوم .انتشارات جهاد دانشگاهی واحد تهران .1391.

 برخی گیاهان دارویی موثر در افزایش وزن

برخی از عوامل کمبود وزن

عوامل ژنتیکی: برخی افراد بطور ژنتیکی نمیتوانند بیشتر از حدی غذا بخورند.

فیبرهای عضلانی: برخی افراد بطور ارثی فیبرهای عضلانی بیشتری دارند و به طبع انرژی بیشتری را درحال استراحت می سوزانند.

شخصیت فردی: افراد عصبی و پر استرس انرژی بیشتری مصرف می کنند.

کندی جذب مواد غذایی: دریافت انرژی مورد نیاز بدن یک فاکتور کلیدی در افزایش وزن است.

بیماری های خاص: برخی بیماری ها از قبیل پرکاری تیروئید، آنورکسیا، بولیمیا، اسهال مزمن، افسردگی، استرس و ...

برخی از داروهای گیاهی مورد استفاده در درمان لاغری:

شنبلیله: این گیاه دارای ترکیبات شبه استروژن (هورمون زنانه) است و موجب افزایش وزن می گردد.

گل قاصدک: این گیاه اشتها آور بوده و به دلیل مزه شیرین موجب ترشح بزاق و آنزیم های هضمی می گردد.

گیاه ژانسیان (کوشاد): این گیاه موجب تحریک اشتها، افزایش جذب غذا و تحریک ترشح آنزیم های روده و معده می شود.

منابع:

https://steptohealth.com/best-herbs-help-gain-weight/

گیاهان دارویی علائم یائسگی را کاهش می دهند؟

گرگرفتگي ازجمله شایع‌ترین شکایت‌های زنان در دوران يائسگي است كه به دنبال كمبود هورمون زنانه استروژن اتفاق می‌افتد. شایع‌ترین نشانه‌های گُرگرفتگي عبارت‌اند از: احساس گرماي شديد و ناگهاني در صورت، گردن، بازوها و در قسمت پایین‌تنه همراه با تند و نامنظم شدن ضربان قلب و عرق كردن و همچنين علائمي مانند اختلال در خواب شبانه، سردرد و اضطراب، سرگيجه، ضعف و حتی غش.

گُرگرفتگي بر روي خلق فرد، حافظه، فعاليت جنسي، كيفيت زندگي و عملكرد اجتماعي زنان اثر دارد و همچنين موجب تحریک‌پذیری، افسردگي، كاهش تمركز و خستگي فرد می‌شود. بنابراين درمان صحيح این مشکل که از عوارض يائسگي است، اهميت زیادی دارد.

شایع‌ترین روش برای درمان گرگرفتگي، استفاده از هورمون درماني )استروژن به‌تنهایی يا استروژن به‌علاوه پروژسترون( است. اما چنین درماني ممكن است عوارضي مانند حملات قلبي، سكته، سرطان سينه، سرطان و افسردگي را ايجاد كند. علاوه بر اين حدود 10 درصد از خانم‌ها به دليل ابتلا به برخي بیماری‌ها، ممنوعيت مصرف استروژن دارند. لذا امروزه استفاده از درمان‌های جايگزين مانند انواع تركيبات گياهي، طب سوزني، ماساژ درماني، ورزش، رژیم‌های غذايي و يوگا كه اغلب ارزان‌تر هستند و عوارض كمتري نیز دارند موردتوجه قرار گرفته‌اند.

گیاهان دارویی متعددی مانند سویا، کوهوش سیاه، پنج‌انگشتی، شیرین‌بیان، شنبلیله، رازک، سنبل‌الطیب، دانه کتان، مریم‌گلی، بادیان، شبدر قرمز، گل راعی و جینکو می‌توانند در کاهش گرگرفتگی در زنان یائسه نقش داشته باشند. بيشترين مطالعات انجام‌شده در این خصوص، روی گیاه سويا بوده که به اثربخشي مصرف سويا در كاهش تعداد و شدت گرگرفتگي اشاره شده است. محققین پيشنهاد کرده اند كه زنان يائسه به استفاده از سويا جهت رفع مشكلات يائسگي تشويق شوند.

منابع:

کاشانی، ل. و همکاران. 1396. مروری سیستماتیک بر گیاهان دارویی جهت درمان گرگرفتگی. گياهان دارويي، 16(4): 20-1.

گیاهان خلط آور لعابدار

گیاهان دارویی ایجاد خلط را تسهیل می نمایند.آن ها محتوی لعلب های گیاهی هستند که با جذب رطوبت باد کرده قسمت دیگر را مرطوب می کند و این به دلیل خاصیت جذب آب این مواد است.آن ها همچنین ورم منطقه ای را که قسمت ورودی نای را احاطه نموده است با تسکین سرفه،کاهش می دهند.

گل زیزفون خشک شده داروی بسیار خوبی برای سرماخوردگی است.جوشانده آن را ترجیحا با عسل شیرین می کنند و می نوشند و داروی خوبی برای عرق کردن است.در اکثر موارد گل زیزفون معطر را که برگ آن قلبی شکل است،مصرف می کنند.

برخی از این گیاهان علاوه بر لعاب محتوی اسانس های روغنی و ساپونین هستند.از میان این گیاهان می توان از پنیرک،گل ماهور،خطمی و بارهنگ نام برد

گیاهان خلط آور و قی آور

این مواد ترشح غدد مجرای تنفسی و برونش ها را زیاد می کنند و به مقدار زیاد قی آورند و به مقدار کم فقط باعث ایجاد حالت تهوع می شوند؛حالتی که از نظر پزشکی در برخی مواقع مفید است. آلکالوئیدی به نام امتین(Emetine) و ساپونسن ها به این گروه تعلق دارند.

طبق نسخه ی پزشکی جوشانده ریشه ی ایپکاکوانا را می توتن تهیه نمود و بدون نسخه می توان از علف فنق،خارجر،شیرین بیان،ریشه ی گل پامچال و گل ماهور استفاده کرد.

 

 

درمان اضطراب (anxiety)

همه انسانها اضطراب را در زندگى خود تجربه میکنند و طبیعى است که مردم هنگام مواجهه باموقعیتهاى تهدیدکننده و تنشزا مضطرب میشوند، اما احساس اضطراب شدید و مزمن در غیاب علت واضح،امرى غیرعادى است.اضطراب شامل احساس عدم اطمینان، درماندگى و برانگیختگى فیزیولوژیکى است.
به طور کلى اضطراب یک احساس منتشر، بسیار ناخوشایند و اغلب مبهم دلواپسى است که با یک یا چند حس سمى مانند احساس خالى شدن سر دل، تنگى قفسه سینه، طپش قلب، تعریق، سردرد و غیره همراه است.بررسیها نشان میدهد که اضطراب در مردها، طبقات اقتصادى مرفه و جوانان کمتر است و در زنان، افرادکم درآمد و سالمندان بیشتر شایع میباشد.

علائم و نشانه های اضطراب
ـ عصبى بودن، آرام و قرار نداشتن
ـ تنش
ـ احساس خستگى
ـ سرگیجه
ـ تکرر ادرار
ـ تپش قلب
ـ بیحالى
ـ تنگى نفس
ـ تعریق
ـ لرزش
ـ نگرانى و دلهره
ـ بیخوابى
ـ اشکال در تمرکز حواس
ـ گوش به زنگ بودن

افراد مبتلا به اضطراب می توانند این مواد غذایی را به رژیم خود بیفزایند تا سیستم عصبی خود را تقویت کرده و از تحریک پذیری، استرس و افسردگی جلوگیری کنند. این مواد غذایی حاوی مولکول های ضروری مانند ویتامین های گروه ب، منیزیم و فسفر موجب ایجاد تعادل در سیستم عصبی می شوند.

سبزیجات تیره رنگ: هرچه رنگ سبزیجات تیره تر و سبزتر باشد برای عملکرد سیستم عصبی مناسب تر است.

جو دو سر: جو دو سر یکی از غلات بسیار مغذی سرشار از ویتامین، مواد معدنی، پروتئین و فیبر است.

مخمر ماءالشعیر: این مخمرها دارای میزان بالایی از ویتامین های گروه ب، کلسیم، فسفر، سولفور، منیزیم و روی است.

گردو: اسیدهای چرب ضروری موجب افزایش تولید سروتونین می شود که یک انتقال دهنده عصبی در مغز است. همچنین گردو حاوی مقادیری از ویتامین های گروه ب است.

لیمو، ریحان، عدس، فلفل هندی و آووکادو از دیگر گیاهان موثر در بهبود اضطراب هستند. 

منابع:https://steptohealth.com/foods-that-people-with-anxiety-should-eat/

تاثیر تنتور خیار برای از بین بردن کک و مک های صورت

خیار (Cucumis sativus)

نام خانواده :  Cucurbitaceae

تنتور خیار : خیار خرد شده را داخل شیر ریخته و مقدار کمی الکل به آن اضافه کنید وپس از یک ساعت آن را ازصافی رد کنید و با پنبه در سطح خارجی پوست بمالید تا لکه های رنگی کک و مک ها به مرور زمان برطرف شوند.

تهیه تنتور های استاندارد

تنتور با خیساندن گیاه خشک شده و یا تازه در محلول حاوی 25 درصد الکل سفید و آّب تهیه میشود . از تمامی بخش های گیاه میتوانی به این منظور استفاده کرد.

الکل علاوه بر نقشی که در استخراج ترکیبات فعال گیاه دارد یک ماده نگهدارنده هم هست  و به همین دلیل تنتور را می توان تا دو سال نگهداری کرد.

در تهیه تنتور فقط از یک نوع گیاه استفاده کنید و در صورت لزوم می توانید تنتور های آماده شده را با  هم مخلوط کنید.

در تهیه تنتور به صورت خانگی از الکل سفید استفاده کنید.

نکته فوق العاده مهم جهت تهیه تنتور هیچ گاه از الکل صنعتی ( متیلیک ) یا الکل ایزوپروپیل استفاده نکنید. چون هر دو فوق العاده سمی هستند.

خیار دارای طبع سرد است .

و دارای ترکیبات ساپونین و آنزیم های مانند پروتئولیتیک ، املاح معدنی ، پروتئین ، چربی و انواع ویتامین ها خصوصا ویتامین A  است.

خواص درمانی :

 1-ادرار آور

2- تصفیه کننده خون

3- دفع سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا،

4- دفع انگل های داخلی

5- ضد خارش و حساسیت های پوستی

6- تسکین دهنده عطش ، رفع کننده اسهال

- مفید برا درمان درد مثانه

خواص عصاره خیار:

عصاره پوست خیار در درمان سوختگی مفید بوده است.

عصاره برگهای خیار مفید برا درمان مسمومیت هایی غذایی است.

خیار به عنوان ماسک زیبایی کاربرد داشته  قرار دادن برش های نازک خیار در سطح پوست چین وچروک  لکه های پوستی را ازبین می برد .

لوسیون خیار برای لطافت و جوانی پوست کاربرد دارد.

  نکته جالب در مورد خیار:

پختن خیار با آب مقطر و شستشوی پوست با این محلول چربی های زیاد سطح پوست را برطرف می کند.

لازم به ذکر است که خوردن زیاد خیار موجب ایجاد نفغ و ایجاد اختلال در سیستم گوارشی شود.

منابع: مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضمام طب سنتی آذربایجان. چاپ سوم .انتشارات جهاد دانشگاهی واحد تهران ،1391.

آیا می دانستید عسل هرگز فاسد نمی شود؟

خواص های مهم عسل 

یک ماده فوق العاده شفا بخش است .

1-عسل میزان  کلسیم خون را بالا میبرد

2-اثر قابل ملاحضه ای برای رفع خستگی و فشردگی عضلات دارد.

3-عسل در تقویت قلب موثر است.

4-عامل موثری در درمان زخم معده و اثنی عشر شمرده می شود.

5- برای رفع سرفه موثر است و صدا را صاف می کند.

6- برای درمان بیماری های ریوی کمک کننده خوبی است.

7- خاصیت میکروب کشی دارد.

8- به عنوان داروی معالج روماتیسم ، و ناراحتی های عصبی شناحته شده است.

9- از عسل دارو هایی برای لطافت پوست و زیبایی پوست ، ورم دهان ، ورم چشم ، ترک خوردگی پوست می سازند.

البته خواص عسل بیش از آن است که دراین مختصر بگنجد.

رنگ های مختلف عسل :

1-قهوه ای تیره

2- نقره ای سفید

3- گاهی بی رنگ و گاهی زرد رنگ

4- شفاف

5- تیره

6- زرد طلایی

7- خرمایی حتی گاهی مایل به سیاه  است.

رنگ عسل برحسب آن که زنبور برچه گلی نشسته تفاوت می کند.

ویتامین های عسل :

 1. آهن
 2.  فسفر
 3. پتاسیم
 4. ید
 5. منیزیم
 6. مس
 7. سولفور
 8. نیکل
 9. -روی

 

منابع: 1- صمصام شریعت هادی ، گیاهان دارویی از  دید  قرآن و ادیان مختلف .چاپ اول. 1383.

خواص میوه بادام از تقویت حافظه تا کاهش چربی و استحکام استخوان

وجود 54 درصد روغن و 24 درصد مواد نشاستهای و مقداری قند و صمغ و همچنین درصد بالایی املاح معدنی نظیر فسفر، پتاسیم، گوگرد و آهن در میوه شیرین بادام آن را یکی از بهترین مواد طبیعی مقوی مغز و سلولهای دستگاه اعصاب مرکزی میکند

 • بادام از نظر تغذیهای، ارزش غذایی بالایی دارد. این مغز دارای مقادیر زیادی پروتئین و کلسیم میباشد و میتواند در افرادی که در معرض پوکی استخوان هستند و قادر به مصرف شیر نیستند، مورد استفاده قرار گیرد
 • مغز بادام میتواند در کودکان و نوجوانان به دلیل اینکه رشد استخوانی در آنها بالاست، به عنوان یک میان وعده مناسب میل گردد
 • این مغز باعث کاهش کلسترول میشود، در مطالعهای دیده شده که مصرف روزانه چند عدد بادام در مدت سه هفته میتواند به میزان 10 درصد کلسترول بد را کاهش دهد
 • چربی بادام، چربی غیر اشباع است که برای تنظیم چربی خون و کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی بسیار مفید است
 • بادام بسیار مغذی و نیرو بخش است لذا مصرف آن را به مادران باردار و شیرده توصیه میکنیم
 • روغن بادام شیرین در استعمال خارجی هم بسیار مفید است و در فرمول بسیاری از کرمها و لوسیونهای زیبا کننده پوست شرکت دارد
 • میوه جوان بادام چغاله نام دارد. چغاله بادام حاوی کالری، پروتئین، کلسیم و آهن میباشد. چغاله بادام میوهای مغذی و سرشار از ویتامینهاست، تقویت کننده معده است و جویدن آن در دهان لثه‌ها را محکم میکند
 • پروتئینهای گیاهی فراوان موجود در بادام، سبب تقویت قوای جنسی و تحریک اسپرم سازی میشود

تذکر

 • مغز بادام شیرین، بسیار دیر هضم است و افرادی که دستگاه گوارش حساسی دارند، نباید در مصرف آن زیادهروی کنند
 • این مغز در هر 100 گرم دارای 56 کالری انرژی است و به این دلیل مصرف آن در افرادی که دچار چاقی هستند، توصیه نمیشود.

 

منابع:

تک زارع، نسرین. 1393. دایره المعارف خواص درمانی میوه ها و سبزی ها . چاپ دوم، انتشارات شقایق ، تهران.

 

چگونه قرص‌های دارچین به کاهش وزن کمک می‌کنند؟

چربی شکم را کاهش می‌دهد.

مصرف قرص دارچین به طور منظم می‌تواند به چربی شکم، بیشتر از سایر قسمت‌های چاق بدن اثر بگذارد. مطالعات نشان می‌دهد که چربی احشایی دور شکم، از تمام چربی‌های بدن خطرناک‌تر است. چرا؟ چربی احشایی برخلاف انواع دیگر چربی ذخیره شده، اطراف اندام‌ها از جمله قلب و کبد را می‌پوشاند. هنگامیکه قلب و کبد با چربی احشایی پوشانده شوند، قادر نیستند با حداکثر توانایی‌شان کار کنند. ثابت شده که دارچین چربی شکم را کاهش می‌دهد. هر چه چربی کمتری دور شکم‌تان داشته باشید، برای سلامتی‌تان بهتر است.

سرعت سوخت و ساز را افزایش می‌دهد.

مصرف قرص‌های دارچین به افزایش سرعت متابولیسم کمک می‌کند. مصرف قرص‌های دارچین به طور منظم، به بدن امکان می‌دهد که قند و کربوهیدرات‌ها را با سرعت بسیار بیشتری متابولیزه کند. حتی بهتر، قند و کربوهیدرات‌های متابولیزه شده، توسط بدن مصرف می‌شوند بنابراین به چربی ذخیره شده تبدیل نخواهند شد. عجیب است که مصرف دارچین باعث یک واکنش متابولیکی پیچیده در بدن می‌شود که مشابه خوردن فلفل‌های تند است. از آنجا که دارچین برای متابولیزه شدن به انرژی بسیار کمی نیاز دارد، با سرعت بسیار بیشتری در بدن به گردش در‌می‌آید و به شما امکان می‌دهد که کالری بیشتری بسوزانید.

کلسترول LDL را کاهش می‌دهد.

کلسترول بد(LDL)  باعث می‌شود که پلاک‌های چربی در داخل شریان‌ها جمع شوند. هنگامیکه پلاک‌های چربی روی هم جمع شوند، بدن بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی می‌گردد. یک آزمون بالینی نشان داد بیماران دیابتی که به آن‌ها روزانه‌ یک دوز دارچین داده شده بود، سطح LDL پایین‌تری را نسبت به سطح اولیه قبل از آزمون تجربه کردند.

سطح انسولین را تنظیم می‌کند

دارچین توانایی منحصربه‌فردی در تقلید از فعالیت انسولین در جریان خون دارد و از افزایش ناگهانی سطح قند 

خون جلوگیری می‌کند. افزایش و کاهش ناگهانی قند برای افراد دیابتی عواقب جدی سلامتی در پی دارد. اما حتی افراد غیر دیابتی نیز می‌توانند از توانایی دارچین برای تنظیم سطح انسولین در بدن سود ببرند. هنگامیکه سطح انسولین و سطح قند خون متعادل باشد، شما کمتر دچار هوس‌های غذایی خواهید شد. این امر، احتمال پرخوری را به طور موثری کاهش می‌دهد. همچنین، قند خون متعادل به معنای چربی ذخیره شده کمتر نیز می‌باشد.

سطح قند خون را کاهش می‌دهد.

این مزیت، به مورد بالایی مربوط می‌شود. هنگامیکه سطح گلوکز در خون پایین باشد، شما هوس‌های شدید را تجربه نمی‌کنید. این یک فاکتور مهم در کاهش وزن است. با کنترل سطح انسولین، سطح قند خون نیز کاهش مي‎يابد. مطالعات نشان می‌دهد که اضافه کردن دارچین به هر وعده‌ی غذایی می‌تواند شاخص گلیسمی آن را تا ۲۹ درصد پایین بیاورد. خوردن مواد غذایی با شاخص گلیسمی پایین، سطوح نامنظم قند خون در بدن را کاهش می‌دهد و این امر، کلید کاهش وزن است.

منابع:

صالحي سورمقي.، محمد حسين. 1389. گياهان دارويي و گياه درماني، جلد اول، انتشارات دنياي تغذيه.

 

ویژگی منحصر به فرد شیرین کننده طبیعی استویا

برخلاف اغلب شیرینی‌های استفاده شده در مواد غذایی نظیر(ساکاروز و شیرین‌کننده‌های مصنوعی) استویا دارای خواص مفید برای سلامتی وارزش غذایی بالایی دارد. گذشته از شیرینی استویا، این گیاه بواسطه مواد مغذی و ترکیبات شیمیایی با منشاء: اسید آمینه‌ها، مواد معدنی و فیتوشیمیایی و بویژه پلی فنول‌ها که نهایتا منجر به افزایش چشمگیر خواص آنتی اکسیدانی این گیاه می‌شود، بسیار قابل توجه می‌باشد. گیاه استویا علاوه بر محتوای بالای استویوزید، منبع خوبی از پروتئین، فیبر غذایی، مواد معدنی و اسیدهای آمینه ضروری بدن نیز می‌باشد.ترکیبات اصلی استویا یعنی استویول گلیکوزیدها در بدن جذب خون نشده، متابولیزه و حذف خواهند شد.  بنابراین کالری‌زا نیست.عصاره برگ گیاه استویا و مشتقات طبیعی آن برروی سیستم‌های فیزیولوژی بدن انسان مانند سیستم غدد، قلب و عروق و سیستم کلیوی اثر نموده و روی بیماری‌های زیادی فشار خون و قند خون اثر پایین آورند‌گی دارد.استویا می‌تواند از اختلال هیپوگلیسمی جلوگیری کند. این اختلال که ریشه روانشناختی دارد بواسطه عدم مصرف گلوکز در سلول‌های مغز بوجود می‌آید. از علایم آن نوسانات اخلاقی، چاقی، گیجی، لرزش، سر درد، هراس و عرق سرد و غش می‌باشد.استویا دارای خاصیت گشاد‌کنندگی عروقی برای افراد دارای فشار خون بالا است. اثر ضد فشار خونی گیاه بر روی بیمارانی با فشار خون بالا بررسی گردید. استویا از خراب شدن دندان و لثه جلوگیری می‌کند. در بسیاری کشورها محصولات دندانی متنوعی برای جلوگیری از تخریب دندان و تشکیل پلاک از استویا تولید شده است. در ضمن برای شیرین کردن خمیر دندان و دهانشویه‌ها در نقاط مختلفی از جهان به‌کار گرفته شده است.    در بسیاری از کشورهای آمریکای جنوبی آن را برای بهبود فرآیند هضم غذا به‌صورت تونیک معدی مورد استفاده قرار می‌دهند.    استویا از رشد میکرو ارگانیسمها ممانعت می‌کند، به همین دلیل ساکنان بومی آمریکای لاتین از آن برای بهبود زخمها و بیماری لثه استفاده می‌کردند. بعضی ادعا دارند حتی از سرماخوردگی و آنفولانزا هم جلوگیری می‌کند.

منابع:

Brandle, J. E., and N. Rosa. "Heritability for yield, leaf: stem ratio and stevioside content estimated from a landrace cultivar of Stevia rebaudiana."Canadian Journal of Plant Science 72, no. 4 (1992): 1263-1266. Geuns J. M.C. (2003). Stevioside. Phytochemistry 64: 913–921.

استویا و خواص درمانی آن، دکتر محمود اطرشی و مهندس آرش مختاری، چاپ نصوح، 1393

 

ریز ازدیادی صبر زرد (Aloe vera):

جنس Aloe  متعلق به خانواده Liliaceae بوده و در ایران فقط یک گونه (A.littoralis Baker) دارد که در سواحل جنوبی کشور می روید و به آن صبر زرد می گویند. گونه های دیگری از آن از جمله Aloe vera  L. (صبر زرد طبی) به ایران وارد شده  است (مظفریان، 1377). اندام مورد استفاده گیاه: اندام مورد استفاده گیاه  برگ آن است که از آن شیرابه و ژل حاصل میشود. شیرابه: شیرابه صبر زرد drug aloe ، شیرابه خشک و سفت حاصل از فشردن و یا جریان ساده شیرابه از برگ های انواع صبر زرد است که دارای مشتقات هیدروکسی آنتراسین است (فارماکوپه گیاهی ایران، 1381).

ژل: ژل یا فیله موجود در برگ های صبر زرد از یک محلول هیدروکلوئید که در واکوئل یا دیواره سلول ها جا گرفته و آب بافت را شامل می شوند تشکیل شده و بر خلاف صمغ ها خاصیت چسبندگی ندارند. (رضایی و همکاران، 1375). استفاده ها : در حال حاضر محصولات مختلف صبر زرد در صنایع مختلف غذایی (انواع نوشابه ها، کمپوت، دوغ و...)، صنایع آرایشی و بهداشتی(انواع کرم ها، لوسیون ها، شامپو ها، صابون ها، شوینده هاو...) و صنایع دارویی(کپسول، قرص جوشان و...) استفاده می شود(یزدانی و همکاران، 1385).

تکثیر :‌   تکثیر صبر زرد غالبا از طریق پاجوش صورت می گیرد ولی به علت سرعت کند این فرایند روش کشت بافت جواب مناسبی برای نیاز روز افزون بازار است.  تکثیر درون شیشه ای گیاه صبرزرد ابتدا به منظور دست يابي به نمونه ها ی گیاهی جهت مراحل بعدي كار مرحل زیر انجام میگیرد : تهیه مواد گیاهی ضد عفونی نمونه های گیاهی جداسازي ريزنمونه كشت و استقرار ريزنمونه بعد از مراحل ذکر شده پس از این که تعدادی از گیاهان مادری آماده شدند کار به شکل ذیل ادامه می یابد:

1. کالزایی:  کالوس توده ای از سلول های پارانشیمی بی شکل با دیواره سلولی نازک است. با قرار دادن قطعه ای از بافت گیاهی (ریزنمونه) در محیط کشت جامد و در شرایط درون شیشه و عاری از هر گونه آلودگی، کالوس تشکیل می شود.

2.تهیه ریز نمونه :  از ناحیه طوقه گیاهان حاصل از تکثیر درون شیشه ای، ریزنمونه هایی به طول تقریبی 8 الی 10 میلی متر تهیه شد.

3. باززایی : ‌ در این مرحله با استفاده از محیط رشدی و هورمون های مناسب کالوس ها به نوساقه ها تبدیل میشوند. 4.ریشه دارکردن نوساقه ها :  در این مرحله نیز با انتقال نو ساقه ها به محیطی که دارای هورمون های ریشه زایی است گیاه چه های ریشه دار پدید می آیند. 5.سازگار کردن گیاهچه های ریشه دار شده : هنگامی که گیاهچه ها به اندازه کافی رشد کرده و آماده انتقال به محیط بیرون از شیشه شدند آن ها به خاک سپس به گلخانه انتقال داده میشوند.

منابع:

رضایی محمد باقر، کامکار جایمند و حسن دیان، 1382. روش پایداری ژل گیاه صبر زرد  (Aloe vera L.) فصلنامه پژوهشی تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران. جلد19 شماره2. یزدانی داراب ، شهنازی سحر وسیفی حامد، 1385. کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی. انتشارات جهاد دانشگاهی. صفحات 25-26. Abrie A L and van Staden J, 2001. Micropropagation of Aloe polyphylla, Plant Growth  Reglulation 33:19-2

 معرفی ریحان:

ریحان (Basil یا Sweet basit)  دارای سابقه کشت 3000 ساله است و از دیرباز به وسیله مردم اروپا و آسیا در مراسم مذهبی و آئین‌های سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. منشاء این گیاه افغانستان ، ایران و هند گزارش شده است. سه مرکز تنوع برای گیاه ریحان ذکر شده که عبارتند از: مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر آفریقا، مناطق گرمسیر آسیا و مناطق گرمسیر جنوب آمریکا.. از قدیم الایام آن را در مصر پرورش می‌داده‌اند و بعد از آن یونانی‌ها و سپس رومی‌ها پی به وجود آن بردند. امروزه به طور تجاری در کشورهای فرانسه، آمریکا، مجارستان، اندونزی، مراکش، اسپانیا، مصر و پاکستان و تقریباً در تمام مناطق گرم و معتدل دنیا کشت می‌شود. اBasil از کلمه یونانی Basilus مشتق شده و به معنای پادشاه است. چون قصر پادشاهان یونان باستان را با اسانس این گیاه معطر می‌کردند. در ایتالیا ریحان به عنوان سمبل عشق به شمار می‌رود. هندوها (یک فرقه مذهبی در هند) آن را در اطراف خانه‌ها و معابدشان بخاطر فرخندگی و سعادتمندی کشت می‌کنند. همچنین گونه‌ای از آن به نام Ocimum sanctum یه عنوان خدای مقدس در نزد هندوها مورد احترام است موارد استفاده گیاه ریحان از ریحان به عنوان گیاهان دارویی، ادویه‌ای و همچنین به عنوان سبزی تازه استفاده می‌شود (امیدبیگی، b 1379). در ایتالیا ریحان یک چاشنی مهم در تولید رب گوجه فرنگی به حساب می‌آید. ریحان یا عصاره آن در ترکیب با سایر ادویه‌ها برای خوشمزه کردن شیرینی جات، فرنی ها، ساخت انواع چاشنی، سرکه ها، خیارشور، بستنی‌ها، نوشیدنی های غیر الکلی و مشروبات الکلی بکار می رود. اسانس ریحان امروزه کاربرد وسیعی در تهیه عطرها، صابون ها و شامپوها یافته است. اسانس ریحان خاصیت ضدقارچی و باکتریایی داشتهو دفع کننده حشرات است. همچنین برای ایجاد طعم مشخص و یا خوشبو کردن فرآورده‌های مورد مصرف در دهان و دندان (خمیردندان، دهان‌شویه و ...) کاربرد دارد. ریحان در اکثر فارماکوپه‌ها به عنوان یک گیاه دارویی معرفی شده است. مواد موثره پیکر رویشی این گیاه اشتهاآور است و برای معالجه نفخ شکم و کمک به هضم غذا استفاده می شود. از این گیاه برای معالجه برخی ناراحتیهای قلبی و همچنین برای مداوای بزرگ شدن طحال می توان استفاده کرد. ریحان به عنوان گیاهی اشتهاآور، ضدانگل، تب بر، افزایش دهنده ترشح عرق، خلط آور، ضدنفخ، محرک و موثر در بیماریهای ریوی و سینه‌ای شناخته شده است. عصاره برگ‌های ریحان در درمان بیماری کروپ (حالتی است که در نتیجه انسداد حاد حنجره به علت آلرژی، جسم خارجی، عفونت یا تومور ایجاد می‌شود) می‌توان مورد استفاده قرارداد و یک داروی معمول و رایج برای سرفه است. اثر فارکوتیک (مخدر) مختصری داشته و تحریک (سوزش) گلو را کاهش می دهد. همچنین به عنوان تمیز کننده بینی و یک داروی انحصاری برای گوش درد و نیز برای بیماریهای پوستی مورد استفاده واقع می شود. این گیاه همچنین در پزشکی هومئوپاتی کاربرد دارد. بذر آن حاوی موسیلاژ (لعاب) بوده و آرامبخش، مقوی و محرک تمایلات جنسی است. ریشه آن تب‌بر و پادزهری موثر برای مارهای سمی و خصوصا سوسمارهای سمی و زهردار است. عصاره برگ‌ها برای رفع گوش درد و ضعف شنوایی به داخل گوش‌ها ریخته می‌شود. برگ ریحان برای درمان آسم بکار می رود دم کرده این گیاه اثر ضدتشنج ، نیرودهنده، مقوی و مور داشته ومصرف آن برای رفع سردرد، سرگیجه، دل پیچه‌ها، سرفه سیاه سرفه و آنژین توصیه شده است. ریحان اثر زیاد کننده ترشحات شیر دارد و از این نظر از قدیم الایام مورد استفاده قرار می‌گرفته است (زرگری، 1372).

آشنایی با گیاه دارویی و معطر هل

گفته می‌شود که دانه‌های هل در باغ‌های پادشاه بابل در 2700 سال پیش کاشته می‌شده است. در مصر باستان برای سفید شدن داندانها، دانه‌های هل را می‌جویدند و با یان کار به رفع بوی بد دهان نیز کمک می‌کردند. دو گونه مطرح مورد استفاده گیاه هل یکی هل مالابار یا هل کوچک Elettaria Cardamomum Maton (Zingiberaceae) که سفید و سبز رنگ است و هل قراب یا هل باد یا هل نپال Amomum subulatum که بویی شبه هل داشته درشترو قهوه ای رنگ است که عطر کمتری دارد ولی ارزانتر است و در صنعت شیرینی‌پزی کاربرد دارد. هل گیاهی علفی، پایا و دارای ریزوم است و ساقه‌های هوایی به طول 4 تا 5 متر دارد. دانه‌ها زاویه‌دار ، نامنظم به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز و بسیار معطر هستند. قسمت‌های مورد استفاده گیاه هل: دانه‌های هل: در درمان بیماری‌ایی مثل آسم، برونشیت، سرماخوردگی، سرفه، اسهال، سردرد، گرفتگی صدا، سوء هاضمه، بی‌اختیاری ادرار، تهوع، مشکلات تنفسی، ناراحتی‌های گوارشی و استفراغ کمک می‌کند. اثرات هل بر روی بدن: ضد نفخ، اشتهاآور، افزایش دهنده تعرق بدن، محرک دستگاه گوارش، خلط‌آور و طعم دهنده مصرف سنتی دارد.

منابع:

داروهای گیاهی. تالیف دکتر فرهاد همت‌خو، نشر عصر کتاب، آرشیو روزنامه همشهری،دوشنبه 3 تیر 1387 - 19:39:57 | کد مطلب: 55860. آشنایی با خواص هل. متداول ترین گیاهان دارویی سنتی ایران. تالیف دکتر غلامرضا امین. ناشر معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات دارمانی تهران، مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی. 1384

خواص درمانی ریحان مقدس (Holy Basil)( Ocimum tenuiflorum)  

این گیاه که به ملکه گیاهان دارویی مشهور می باشد بومی نواحی معتدل و نیمه معتدل آسیا می باشد.  این  گیاه  در هند برای بیش از 5 هزار سال  به خاطر خواص شفابخشی آن برای بدن و روح و روان مورد احترام می باشد.  درواقع دارای خواص شگفت انگیزی می باشد که در تحققیات علمی جدید هم بسیاری از آن تایید شده است. امروزه این گیاه بعنوان آنتی اکسیدان، محافظت نرونی عصبی، کاهش استرس و محافظت در برابر پرتو شناخته شده است.  ریحان مقدس حاوی ترکیبات پیچیده ی فیتوشیمیایی است که با هم دیگر عمل کرده و باعث خواص آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی، ضد ویروسی، آداپتوژنی و تقویت سیستم ایمنی می گردد. برگ تازه یا خشک آن قابل استفاده در  دمنوش گیاهی می باشد. علاوه براین چون پابلند می باشد و در شرایط خاک غنی و خوب  تا 60 سانتیمتر رشد می کند می توان در باغچه بعنوان گیاه تزیینی  کاشت در این صورت به هنگام گل دهی باید گل های آنرا بچینید تا رشد رویشی آن بیشتر شود.
 

 

نعناع فلفلي قارچ كش گياهي

نعناع فلفلي با نام علمي Mentha pipertia از خانواده نعناعیان Lamiaceae  ، گیاهي است دولپه ای عموماَ علفی و چندساله ، دارای ساقه چهار گوش، معطر با برگ‌های متقابل وگل‌های نامنظم، که اندام های هوایی آن در زمستان تحت تأثیر سرما خشک می شود ولی اندام‌های زیرزمینی (استولون ها و ریزوم ها)، زنده بوده و فعالیت خود را بعد از سپری شدن سرما شروع می کنند. نعناع فلفلي از جمله گیاهان دارویی است که به واسطه اثرات دارویی و استفاده غذایی از دیرباز مورد توجه محققان بوده و از دو هزار سال قبل تاکنون به عنوان ادویه و دارو استفاده می شود. اما استفادۀ انسان از نعناع فلفلی به ۲۵۰ سال قبل باز می گردد. از برگ ها، پیکر رویشی و اسانس این گیاه در اکثر فارماکوپه های معتبر به عنوان دارو یاد شده است. مواد موثرۀ نعناع فلفلی در صنایع غذایی، بهداشتی و آرایشی، شیرینی سازی، نوشابه سازی و صنایع ادویه ای مورد استفاده قرار می گیرد. نعناع فلفلي داراي 2/1 تا 5/1 درصد روغن هاي فرار است كه 30 تا 70 درصد آن را منتول و تركيبات منتول تشكيل مي دهد با توجه به اين موضوع كه تركيب منتول بيشترين ميزان متابوليت ثانويه موجود در اسانس اين گياه مي باشد و همچنين با در نظر گرفتن اينكه تركيبات فلاونوييدي به ميزان 12درصد در اسانس اين گياه وجود دارد و تركيبات فلاونوئيدي داراي فعاليت ضد ميكروبي مي باشند، مي توان اين تركيبات را به تنهايي و يا در تعامل با يكديگر به عنوان عامل موثر در خاصيت ضد قارچي اين گياه دانست. دو قارچ Bipolaris و Fusarium از مهم ترين قارچ هاي بيماري زاي گياهي هستند كه توانايي و قدرت حمله به گياهان ميزبان را دارند و عامل ايجاد پوسيدگي معمولي ريشه، لكه برگي، سوختگي خوشه، سياه شدن دانه، پوسيدگي طوقه، پژمردگي آوندي و مرگ ناگهاني ايجاد مي نمايند. با بررسي هاي انجام شده در خصوص وجود يا عدم وجود فعاليت ضد قارچي عصاره نعناع فلفلي برگونه هاي دو قارچ بيماريزاي گياهي با دست يابي به مناسب ترين حلال براي استخراج عصاره حاوي متابوليت هاي فعال و موثر در بازدارندگي رشد ميسيليوم اين قارچ ها كه با تعيين حداقل غلظت موثر MICدر مورد عصاره به انجام رسيد، مشخص شد كه عصاره آبي نعناع فلفلي قادر است رشد ميسيليومي قارچ هاي مهم بيماريزاي گياهي را در شرايط آزمايشگاهي كنترل نمايد. همچنين اسانس اين گياه قادر به توقف رشد عامل بيماري لكه برگي سيب زميني در شرايط آزمايشگاهي و كاهش شدت بيماري در گلخانه اي شده است .اين تحقيقات نشان دادند اسانس اين گياه داراي خاصيت ضد قارچي است .

منابع:

فصلنامه علمی پژوهشی گیاهان دارویی  ، سال دهم، دوره اول، شماره سي و هشتم، بهار 1390 فصلنامه علمی پژوهشی انجمن بيماري شناسي گياهي ايران، دوره چهل و نه، شماره دوم، پاییز 1392 

انتهای بلوار کاوش-مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی-پژوهشکده گیاهان دارویی تلفن: ۳۴۷۶۴۰۱۰ - ۰۲۶
انتهای بلوار کاوش-مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی-پژوهشکده گیاهان داروییتلفن: ۳۴۷۶۴۰۱۰ - ۰۲۶