طب سنتی

خواص دارویی جو

جو ماده ای است  مغذی که خاصیت نرم کننده و مدر دارد  جوشانده آن اثر مقوی و سازند دارد و از نظر درمانی  بهبود بخشنده ناراحتی های ناشی از بروز حالت های التهابی ، تب ، بیماری های کبدی، اسهال ، بواسیر ، اسکوربوت ، ورم مثانه ، دیسانتری، نفریت  است.

در دوره نقاهت جوشانده حاصل از مخلوط جو و گندم و جو دوسر از اغذیه بسیار خوب به شمار می آید .

جوشانده جو بهترین غذا برای مبتلایان به تب ، کم خونی ، سوء هضم و غیره است.

جوشانده جو از دارو هایی است که در استعمال خارج نیز مورد استفاده قرار می گیرد اگر بر روی اولسرهای چرکین قرار دهید در بهبود این اولسر ها موثر واقع می گردد.

جو دارای 56الی66 درصد آمیدون ، 13درصد آب  ، 6تا 8 درصد انواع قندها  ، 3الی4 درصد دکسترین ، 87/1درصد مواد چرب و آنزیم های مختلف است رویان جو برخلاف دانه های جو دارای 10الی15 درصد مواد چرب است  و روغن حاصل از ان حالت روان ، رنگ زرد تیره و بو و طعم مطبوع دارد.

ترکیب های شیمیایی موتر در درمان سرطان :

Caffeic acid, lignin

p-coumaric acid

selenium ,tricin

Salicylic acid ,scopletin  و غیره می باشند.

 

در طب سنتی ایران پزشکان سنتی جو را به عنوان پایین آورنده قند خون ، مقوی ، هضم کننده غذا ، مدر ، نرم کننده سینه ، برطرف کننده حالات التهابی، تب بر و موثر در بیماری های کبدی ، اسهال های ساده و خونی دانسته اند.

از دیگر خواص درمانی جو منقبض کننده بافت عضلانی مویرگها و سرخرگ ها ، کاهش دهنده کلسترول ، ملین و مهار

کننده مواد شیمیایی سرطان زا است.

منابع:
1
-نجف پور نوایی با همکاری سفید کن فاطمه  ، میرزا مهدی،     معرفی گیاهان دارویی ضد سرطان ایران ،نشر تحقیقات جنگلها و مراتع .شماره انتشار 387.سال انتشار 1386.

2-صمصام شریعت ، گیاهان دارویی طبقه بندی شده برحسب موارد استفاده آنها در طب سنتی و پزشکی امروز، اصفهان: چهارباغ 1385،چاپ سوم ،1390.

 


ختمی دارویی از نظر طب ایران

ختمی دارویی از نظر طب ایران سرد است و به طور کلی روی تمام اعضای بدن مخصوصا روده ها ، ریه ها ، معده ، کلیه ها و مثانه موثر است .

ملین و برطرف کننده یبوست  می باشد. بیماری های تنفسی را برطرف می کند .

سرفه های خشک را ازبین می برد.

برای رفع گلو درد جوشانده گل ختمی را به صورت دهان شویه استفاده کنید .

ختمی دارویی عادت ماهیانه رانیز منظم می کند .

کاربرد غیر دارویی آن در صنایع آرایشی و بهداشتی است.

 درپزشکی سنتی ایران ختمی را  انحلال کننده سنگ کلیه و برطرف کننده سوزش روده توصیه می کنند.

 شستشوی موی سر با جوشاند برگ ختمی موجب نرمی موی سر می شود.

جالبه بدانید برگ های ختمی دمل ها و ورم پستان را درمان می کند.

منابع:
1- صمصام شریعت ، گیاهان دارویی طبقه بندی شده برحسب موارد استفاده آنها در طب سنتی و پزشکی امروز، اصفهان: چهارباغ 1385،چاپ سوم ،1390.

2-نوری هومن، گیاهان دارویی، نشر دستان ،1391.

- مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضمام طب سنتی آذربایجان. چاپ سوم .انتشارات جهاد دانشگاهی واحد تهران .1391.

دفع انگل های دستگاه گوارش با گیاهان دارویی

درمان انگل خون خوار به نام آنکیلوستوم با پودر  آویشن ، روز اول یک مسهل مانند روغن کرچک و سپس 1تا4 قاشق چای خوری پودر آویشن را با کمی شکر یا عسل میل کنید و بعداز چندساعت یک مسهل نمکی مانند سولفات دوسود مصرف کنید.

برای از بین بردن کرمک و آسکاریس افسنطین استفاده کنید.

5 روز متوالی هر روز 2تا3 گرم پودر برگ افسنطین را با کمی شکر میل کنید البته برای کودکانتان  نصف پودر گفته شده را بکار ببرید.

برای کرم های دستگاه گوارش از تخم گشنیز بی بهره نمانید . چندروز متوالی صبح ، ظهر ، شب یک قاشق چایخوری پودر تخم گشنیز را در یک لیوان آب جوش دم کنید و با شکر میل کنید.

برای درمان انگل های روده به خصوص آسکاریس و کرم کدو از پودر خشک پوست میوه انار استفاده کنید.

برای رفع کرم کدو که در کودکان بیشتر است از تخم کدو حلوای و برگ گردو کمک بگیرید.

منابع:
رجحان محمدصادق، چکیده نکات برتر و برجسته دارو- و- درمان گیاهی  ، نشر علوی ، پاییز.1389.

 

خواص دارويي بادرنجبويه

 • نام علمي اين گياه Melissa officinalis  و از خانواده Lamiaceae مي باشد.
 • بادرنجبويه داروي مورد علاقه پزشك بزرگ ايراني ابوعلي سينا است كه جهت تقويت قلب و انبساط روح تجويز مي كرده است.
 • اين گياه به اشكال مختلفي از قبيل اسانس، روغن، پماد، كمپرس و دم كرده استفاده مي شود.
 • بادرنجبويه داراي طبيعت گرم و خشك است.
 •  خواص آن عبارتند از : آرام بخش اعصاب، ضد بيماري هاي قلب، معده و روده، مفرح و نشاط آور، خوشبوكننده دهان، ضد اسپاسم، ضد درد، ضد تشنج، رفع احساس صداهاي مبهم در گوش
 • اسانس بادرنجبويه در آرام كردن درد معده با منشا عصبي، احساس چنگ زدگي در معده، تپش قلب، سر درد هاي يكطرفه، سر گيجه، عصبانيت، بي خوابي، استفراع دوران بارداري و درد عصبي دندان موثر است.
 • برگ بادرنجبويه بهترين دارو براي كسي است كه در هنگام نگراني و اظطراب دچار درد معده مي شود. دم كرده آن نيز جهت بهبود تهوع، مراحل اول سرماخوردگي، خستگي عصبي و افسردگي مفيد است.
 • ضماد برگ اين گياه براي بهبود درد مفاصل مفيد است. در اسپانيا برگ بادرنجبويه را به سس سالاد اضافه مي كنند  و برگ تازه آن را با چاي معمولي مخلوط و يك نوشيدني مطبوع تهيه مي كنند.
 • كمپرس، پماد و روغن اين گياه جهت دفع حشرات و درمان زخم نيش آنها و رفع تنش عصبي از زمان اين سينا تجويز شده است. روغن بادرنجبويه براي از بين بردن افسردگي، نگراني، بي قراري و سر درد هاي عصبي تجويز مي شود. از آنجا كه روغن اين گياه عامل اصلي درمان گياه است، توصيه شده است كه از مصرف برگ خشك شده گياه خودداري و از برگ تازه آن استفاده شود. 
 • جوشانده يا شربت آن براي تقويت معده، كبد، ازدياد هوش و حافظه تجويز مي شود. همچنين براي تنگي نفس  و براي استحكام دندان ها و لثه مفيد و سكسكه را آرام مي كند.
 • دم كرده آن تعريق بدن را افزايش مي دهد كه را درمان سنتي سرماخوردگي همراه با تب است. همچنين نوشيدن دم كرده بادرنجبويه بعد از غذا به هضم آن كمك مي كند.
  منابع:
  كتاب 15 گياه معجزه گر. تاليف معصومه درويشي

 

موانع و محدودیت های استفاده از گیاهان دارویی

با توجه به رشد فزاینده توجه مردم سراسر جهان  به گیاهان دارویی در دهه اخیر شاهد روند افزایشی استفاده از گیاهان دارویی و محصولات دارویی با منشاء گیاهی در کشور عزیز خودمان ایران نیز بوده ایم. ولی آنچه در این مقوله مغفول مانده است تجویز گیاهان دارویی به وسیله افراد غیر متخصص می باشد که لازم است به این نکته مهم توجه کرد که استفاده از این منبع غنی باید بر اساس اصول علمی انجام شود.

 • یکی از موانع استفاده از گیاهان دارویی شناسایی صحیح گیاهان می باشد. به عنوان مثال هوفاریقون یا گیاه علف چای  که به نامهای فارسی دیگر از جمله گل راعی و گل هزار چشم نیز خوانده می‌شود  دارای گونه ها و واریته های گوناگونی است.  به طور مثال در ایران ۱۷ گونه و چهار واریته از آن می روید.
   با توجه به اینکه بعضی گونه ها به هم شباهت ظاهری زیادی دارند افراد عادی نمی توانند آنها را از هم تشخیص دهند در حالیکه این گونه ها از نظر گیاه شناسی و مواد موثره با هم تفاوت دارند چاپ بیش از ۱۰ هزار مقاله علمی راجع به این گیاه نشان می‌دهد که از بین گونه های فراوان علف چای فقط گونه perforatum  دارای ارزش دارویی است و امروزه بیش از ۱۰۰ کارخانه داروسازی جهان فقط از این گونه دارو تهیه می‌نمایند همین گونه با گونه‌ی Scabrum  شباهت ظاهری زیادی دارد به طوری که مردم عادی قادر به تشخیص این دو نخواهند بود و این درحالیست که مواد و اثرات این دو گونه با هم متفاوت است. گیاه سنبل الطیب یا علف گربه نیز یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی با نام علمیValeriana officinalis می باشد که به عنوان آرامبخش و  ضد اضطراب و افسردگی کاربرد دارد. بخش درمانی این گیاه ریشه و ریزوم آن است و ماده موثره این گیاه والریک اسید و مشتقات آن می باشد. ریشه این گیاه از نظر ظاهری شبیه به ریشه گیاه Veratum album  یا خربق است. ریشه خربق حاوی آلکالوئیدهای است که برای انسان سمی بوده و باعث استفراغ و افت فشار خون می شود. مقادیر زیاد آن علایم مسمومیت حاد، اسهال، گرفتگی عضلات و ناراحتی های قلبی ایجاد می کند و افراد عادی قادر به  شناسایی و تشخیص  ریشه این دو گیاه از هم نمی باشند. بنابراین در استفاده نادرست ریشه گیاه خربق به جای سنبل الطیب  به جای اثرات درمانی مورد انتظار شاهد مسمومیت خواهیم بود.
 • مورد دیگر گیاه دارویی گل ساعتی با نام علمی Passiflora incarnate می باشد. اندام هوایی این گیاه با بیش از 5/2 درصد فلاونوئید دارای اثر مسکن و آرامبخش بوده و در بیخوابی، اضطراب، دردهایی با منشا عصبی، اختلال در گرفتگی عضلانی و کاهش هیجانات روحی مصرف می شود. اما احتمال اشتباه گرفتن این گونه با گونه های Passiflora caeulea، Passiflora foetida  یا Passiflora edulis  وجود دارد.
 • یکی دیگر از موانع استفاده از گیاهان دارویی که باید مورد توجه قرار گیرد اندام مورد استفاده گیاه می باشد. به عنوان مثال در مورد گل ساعتی اگر چه اندامهای هوایی دارای اثرات درمانی ذکر شده می باشند ولی مصرف ریشه این گیاه سمی و خطرناک است و دیده شده است که که خوردن جوشانده ریشه تازه آن باعث مرگ یک سگ قوی پس از 40 دقیقه شده است.
 •  مورد بعدی که در مصرف گیاهان دارویی باید مورد توجه قرار گیرد میزان مصرف گیاهان دارویی می باشد. میزان مصرف باید بر اساس منابع علمی صورت گیرد. به عنوان مثال مصرف بیش از اندازه جنسینگ باعث افزایش فشارخون می شود.
 •  و بالاخره تداخلاتی که ممکن است بین مواد موثره گیاهان دارویی و داروهای مورد استفاده بیماران بوجود آید. به عنوان مثال مصرف سير، زنجبیل، چای سبز و جینکو در افرادي كه مصرف وارفارين دارند باید با احتیاط صورت گیرد و یا مصرف گياه آلو‌ورا با داروي ديگوکسين در مبتلایان به بيماري قلبي باعث کاهش اثر درماني دارو می شود. همچنین تحقيقات نشان مي‌دهد آنزيم‌هاي موجود در آب گريپ فروت، مانع جذب برخي از داروها مانند استاتين شده و اثر درماني اين داروها را از بين مي‌برد.

لذا با توجه به موارد ذکر شده لازم است برای تهیه گیاهان دارویی و فرآورده های آن تنها از مراکز معتبر و مورد تائید سازمان های مسئول اقدام نموده و در صورت نیاز به استفاده از فرآورده های دارویی گیاهان با تجویز متخصصین این حوزه اقدام به تهیه و مصرف نماییم.

 خواص زغال اخته

زغال اخته دارای اثر قابض ، کاهنده قند خون ، تقویت کننده ، ضد اسپاسم ، ضداستفراغ و ضد عفونت های داخلی است.

برگ های زغال اخته در درمان بیماران مبتلا به دیابت دیر هنگام باعث کاهش قند خون شده و تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف آن باعث افزایش تولید انسولین در بدن می شود .برگ ها را قبل از رسیدن میوه ها باید جمع آوری کرد.

میوه های زغال اخته در اواخر فصل تابستان و اوایل پاییز جمع آوری می کنند که حاوی رنگدانه های هستند که باعث مرگ باکتری ها یا مانع رشد آن ها می شوند بنابراین برای درمان اسهال ناشی از میکروب مفید هستند میوه های زغال اخته تازه دارای اثر ملین است.

 

برای درمان یبوست می توان یه کاسه بزرگ زغال اخته را همراه با شیر ، خامه و شکر میل کرد.

از دمکرده برگ های زغال اخته می توان به عنوان دهان شویه  برای درمان زخم ها و التهاب گلو و زخم های دهان استفاده کرد.

از دمکرده برگ های زغال اخته به میزان 10 گرم در یک لیوان آب جوش همراه با رژیم غذایی مناسب در درمان دیابت دیر هنگام غیر وابسته به انسولین می توان مصرف کرد .

مصرف  دمکرده برگ هاب زغال اخته موجب افت قند خون در بدن می شود بنابرابن بیماران مبتلا به دیابت وابسته به انسولین دمکرده آن را زیر نظر پزشک مصرف کنند.

 زغال اخته طبع سرد دارد و دارای ویتامین ها به ویژه ویتامین c و املاح معدنی است.

در مناطق جنگلی نظیر ارسباران  مناطقی در استان قزوین پراکنش دارد.نام علمی آن Cornus mas L. است و از خانواده کورناسه می باشد.

 منابع:
مصطفوی اسلام ، گیاهان دارویی به انتضام طب سنتی آذربایجان ، جلد دوم. انتشارات جهاد دانشگاهی تهران. 1395.

 

گیاه درمانی در رفع بوی بدن

خیلی هــا فکــر میکننــد، عــرق بــدن، بــوی بــدی میدهــد، در صورتــی کــه عــرق، یــک مایــع بی بو اســت کـه بـا فعـال شـدن هورمونهـای جنسـی در دوران بلـوغ از غــدد عــرق یــا همــان آپوکریــن ترشــح مــی شــود و فقــط پروتئیــن، چربــی و قنــد دارد. عامــل اصلــی ایجــاد بــو، باکتریهایــی هســتند کــه به طــور طبیعــی روی پوســت مــا زندگــی میکننــد. ایــن باکتریهـا غیرهـوازی هسـتند و بـرای رشـد و تکثیـر بـه شــرایط بــدون اکســیژن نیــاز دارنــد. وقتــی کــه منافــذ پوســت، بــا چربــی ترشــح شــده از غــدد عــرق، بســته مــی شــوند، ایــن باکتریهــا هــم فعــال مــی گردنــد و بــوی بــدی ایجــاد میکننــد. هــر چــه میــزان عــرق بیشــتر باشــد، ایــن مشــکل آزاردهنده تــر میشــود.

در برخــی بیماریهــا ماننــد دیابــت، بیمــاری کبــدی ، برخــی اختــلالات متابولیــک، ابتـلـا بــه انگلهــا و عفونتهــای قارچــی و همچنیــن افـرادی کـه قنـد خونشـان کـم یـا زیـاد اسـت، ایـن اتفاق میافتــد. برخــی حالتهــای خــاص ماننــد یائســگی، هیجــان، تــرس و عصبانیــت بیــش از حــد نیــز موجــب بیشــتر شــدن میــزان تعریــق میشــوند. اگـر تعـادل سـوخت و سـاز مـواد غذایـی در بـدن بـه هـم بخـورد، بـوی بـدن بدتـر هـم میشـود. در واقــع بــدن بــرای خــاص شــدن از شــر مــواد زایــدی کــه انباشــته شــده انــد، ایــن عــرق و در نتیجــه بــو را تولیــد میکنــد. مثـا برخـی افـراد بـا خــوردن مــواد غذایــی غنــی از کولیــن ماننــد تخم مــرغ، ماهــی، جگــر و حبوبــات، ممکــن اســت بویــی شــبیه بــوی ماهــی بدهنــد. ایــن افــراد بــا حــذف ایــن مــواد از رژیــم غذاییشــان، به راحتــی میتواننــد از شــر ایــن بــو خـاص شـوند. همچنیــن برخــی مــواد غذایــی ماننــد ســیر و پیــاز نیــز بــوی بــدی تولیــد مــی کننــد.

چطور بوی بدن را کمتر کنیم؟
بـرای برطـرف کـردن بـوی بـدن، مهمتریـن و اولیـن کار ایـن اسـت کـه علـت ایـن بـو را پیـدا کنیـد. اگـر شـما جـزو گروهـی هسـتید کـه بـوی بدنتـان آزاردهنده اسـت، ممکــن اســت لازم شــود بــه پزشــک مراجعــه کنیــد. بــا ایـن حـال، بـا رعایـت نـکات زیـر میتوانیـد بـوی بدنتـان را کمتـر کنیـد:
1- هــر روز حمــام کنیــد. حمـام کـردن باکتریهایـی را کــه بهخصــوص در زیــر بغــل تجمــع دارنــد و عرقتــان را بدبــو میکننــد، برطــرف میکنــد. اســتفاده از لیــف در کنــار صابــون هنــگام شستشــوی بــدن موجــب میشــود ایــن باکتریهــا راحتتــر برداشــته شــوند.
2- لبـاس مناسـب بپوشـید. انتخـاب لباس مناسـب در پیشـگیری از بـوی بـدن موثـر اسـت. لباسهـای گشـاد و نخـی کـه بـه راحتـی هـوا در آنهـا جریـان پیـدا میکنـد بهتــر از لباسهــای تنــگ و چســبان بــا الیــاف مصنوعــی هسـتند. وقتـی جریـان هـوا عـرق را تبخیـر کنـد، رشـد باکتریهــا محــدود میشــود.
3- بــه رژیــم غذاییتــان توجــه کنیــد. غذاهایــی ماننــد گوشــت، پیــاز، ســیر، ادویه جــات و نوشــیدنی هایی ماننـد قهـوه و الـکل میتواننـد بـوی نامطبوعـی در بـدن ایجــاد کننــد.

برخی گیاهان مورد استفاده در رفع بوی بدن

آب شلغم
تعجــب نکنیــد؛ بــا آب شــلغم مــی توانیــد از شــر ایــن مشـکل و بـوی بـد زیـر بغـل راحـت شـوید. آب شـلغم را بـه مـدت 10 سـاعت زیـر بغـل بزنیـد و سـپس بشـورید.

پودر صندل
صنــدل دارای عطــر بســیار آرامبخــش و نشــاط بخــش مــی باشــد و مــی توانــد در رفــع بــوی بــد مفیــد باشــد، بگذاریــد پــودر آن کامــا خشــک باشــد و آب در آن وجــود نداشــته باشــد ، از پــودر خشــک در نواحــی زیــر بغــل بزنیــد.

سرکه سیب
سـرکه سـیب باعـث از بیـن رفتـن باکتـری هـا مـی شـود و ایـن بـه دلیـل خاصیـت اسـیدی آن مـی باشـد. حتـی مــی توانیــد از ســرکه ســیب بــه جــای اســپری هــای دئودورانــت اســتفاده کنیــد.

منابع:

ماهنامه الکترونیکی علمی-ترویجی نفس باد صبا، شماره /28خرداد 93، مرکز آموزشی پژوهشی درمانی سل و بیماری های ریوی (بیمارستان مسیح دانشوری).
 

 

 

استفاده از حمام های دارویی برای بیماری نرمی استخوان

استفاده از حمام های دارویی تهیه شده با گیاهان زیر به درمان بیماری نرمی استخوان یا راشی تیسم کمک می کند.

 • حمام برگ گردو : مقدار 300گرم برگ درخت گردو را در 2 لیتر آب به مدت 15 دقیقه باید جوشاند  و پس از وارد کردن آن به وان حمام به مدت نیم ساعت در آن قرار گرفت .
 • حمام سرشاخه گل دار مریم گلی :
 • مقدار 500 گرم سرشاخه گل دار گیاه را باید در 2 لیتر آب به مدت 15 دقیقه جوشاند .و پس از وارد کردن آن به آب وان حمام به مدت نیم ساعت در آن قرار گرفت.

منابع:
زرگری علی ، گیاه درمانی ( درمان بیماری ها با استفاده از قسمت های مختلف گیاهان) ، انتشارات دانشگاه تهران .1390.

 

  سیر و بیماری های عروقی

بیماری های عروقی بیماری هایی هستند که در آنها عروق خونی معمولا" به علت تصلب شرائین به طور کامل یا نسبی مسدود می شوند. انسداد شریان های قلب یا مغز ممکن است منجر به سکته قلبی یا مغزی شود. تصلب شرائین، پرفشاری خون، غلظت بالای چربی های خون و دیابت می توانند عوارض قلبی و مغزی ایجاد کنند. تحقیقات نشان داده که سیر اثرات کاهنده غلظت بالای قند و چربی خون و پرفشاری خون دارد و از تصلب شرائین پیشگیری می کند و از این طریق احتمال سکته قلبی و مغزی را کاهش می دهد. می توان از سیر همراه با داروهای صناعی برای درمان بیماری های مذکور که باعث عوارض عروق قلب و مغز می شوند استفاده نمود.  

منابع:

Neurol Res. 2018 Mar 20:1-5. doi: 10.1080/01616412.2018.1451269. [Epub ahead of print]

A mini review: garlic extract and vascular diseases.

Zhu Y, Anand R, Geng X, Ding Y 
 

 

 


 

 

ا

اگر میخواهید وزن کم کنید بادمجان بخورید.

 مهم ترین خاصیت بادمجان کم کالری بودن آن است که غذایی بسیار خوبی برای کسانی است که می خواهند وزن کم کنند زیرا دارای ویتامین و مواد معدنی نیز می باشد .

 بادمجان رگها را باز می کند و شخص را از خطر حمله قلبی محفوظ می دارد.

دارای 92درصد آب است و دارای مقدار بسیار کم فسفر و کلر نیز می باشد .

بادمجان دارای ویتامین های A,B,Cو مواد معدنی زیادی است .

و دارای انرژی ،پروتئین ، چربی، نشاسته، کلسیم ، گوگرد، ،منیزیم ،آهن، ید، بتاکارون ، ویتامین ب1، ویتامین ب2، ویتامین ب3 ، روی و غیره است.

نکته مهم : میوه گیاه ایجاد نارسایی هضمی می کند .

به علت دارابودن آهن در رفع کم خونی مفید واقع می شود .

دانه بادمجان ایجاد یبوست می کند خام ان دارای مقدار کمی سولانین است .

از نظر طب قدیم گرم و خیلی خشک می باشد.

خواص بادمجان در طب سنتی:

 میوه ، برگ ، دانه، ریشه این گیاه خاصیت درمانی دارد.

ریشه :محرک –ضدآسم

دانه: محرک

برگ : خواب آور- قابض

میوه پایین آورنده قند خون- مغذی- ملین – معالج بواسیر- مقوی معده- ضد تشنج
منابع:
1- نجف پور نوایی با همکاری سفید کن فاطمه  ، میرزا مهدی،     معرفی گیاهان دارویی ضد سرطان ایران ،نشر تحقیقات جنگلها و مراتع .شماره انتشار 387.سال انتشار 1386.

2-صمصام شریعت ، گیاهان دارویی طبقه بندی شده برحسب موارد استفاده آنها در طب سنتی و پزشکی امروز، اصفهان: چهارباغ 1385،چاپ سوم ،1390.

 

گیاهان دارویی معالچ بر بیماری اسکوربوت

 اسکوربوت بیماری ناشی از فقدان ویتامین C در بدن است که به طور طبیعی با مصرف سبزیجات و میوه های تازه و غذاهای مختلف در بدن تامین می شود.

از علائم آن کم  خونی ، خونریزی های مکرر مخصوصا در لثه دندان که حالت اسفنجی و متورم پیدا میکند ، اختلالات معدی ، روده ای ، سخت شدن ماهیچه ای ،اختلالات  استخوانی ، ضعف مطلق و کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت است که منجربه مرگ می شود.

اسکوربوت ، سابقا حالت اپیدمی در زندانی ها ، کارگران ، کشتی های که پیوسته در مسافرت هایی طولانی بوده اند و از غذاهای اماده و کنسرو مصرف می کردند .همچنین افرادی که دسترسی به میوه و سبزی ندارند گرفتار این بیماری می شوند.

امروزه عدم آگاهی مردم به مصرف غذاهایی متنوع حاوی ویتامین C به صورت نادر درآمده است.

ویتامین c اثرات مهم در اعمال حیاتی و سلامت بدن دارد. مانند آن که در انجام اکسیداسیون –احیاء سلولی مداخله دارد و به علاوه وجود آن در بدن باعث ازبین رفتن نسبی مواد سمی و تامین نمو بافت استخوانی می شود.

دارای اثر نیرو دهنده رشد بدن و زیادکننده مقاومت بدن در مقابل عفونت هاست.

نیاز روزانه بدن به آن درافراد بالغ، به مقدار75تا10میلی گرم برحسب هر کیلو گرم وزن بدن است.

علاوه بر سبزی ها و میوه ها گیاهان دارویی نیز در درمان بیماری اسکوربوت اثر معالج دارند.

ترشک : Rumex acetosa L.

دارای ویتامین C واثر درمانی در بیماری اسکوربوت است مصرف جوشانده یک قاشق قهوه خوری از برگ گیاه در یک فنجان آن (یک ربع ساعت بجوشد) مشروط براین که نخستین آب آغاز جوشیدن به علت دارا بودن اسیداکسالیک  فراوان ،دور ریخته شود. این جوشانده را باید چند مرتبه در روز تهیه و مصرف کرد.

فرآورده های این گیاه به علت دارا بودن اسیداکسالیت فراوان نباید مورد استفاده مبتلایان به نقرس، دردمفاصل، سنگ های صفراوی ،قرار گیرد.

کیسه کشیش Capsella Bursa- Pastoris (L.) Medik

ضد خون ریزی موثر در درمان اسکوربوت

.مصرف دم کرده 100 گرم گیاه تازه در صورت دسترسی نداشتن 30تا60گرم گیاه خشک در یک لیتر آب جوش در درمان این بیماری موثر است روزی 3 فنجان در روز مصرف کنید.

لادن : Tropaeolum majus L.

 مدر –دارای اثر ضد اسکوربوت .مصرف دم کرده 15گرم برگ گیاه در 3فنجان آب جوش موثر است و روزی 2تا3 فنجان میل کنید.

اعضای این گیاه دارای گلوکز ید گوگرد دارای به نام گلوگوپروتئولوزید  و میروزین است به طوری که اگر برگ گیاه جوشیده شود اسانسی شبیه به اسانس خردل ازآن آزاد می شود .

مصرف اغذیه گیاهی مانند هویچ، پیاز، سیب زمینی ، گوجه فرنگی نیز اثرات کمک درمانی در بیماری اسکوربوت دارند.

منابع:
زرگری علی ، گیاه درمانی ( درمان بیماری ها با استفاده از قسمت های مختلف گیاهان) ، انتشارات دانشگاه تهران .1390.

 


 

فوايد نوشيدني آلوئه ورا  و طرز تهيه آن

به ده دليل عمده نوشيدني آلوئه ورا را نبايد از دست داد:

 1. تجزيه تركيبات آلوئه ورا نشان مي دهد كه آلوئه ورا اسيد هاي آمينه ضروري و مشابه بدن را مي سازد. نوشيدن مداوم و منظم آلوئه ورا به شما اجازه مي دهد به واسطه تامين طبيعي اسيد هاي آمينه ضروري بدن، سلامتي خود را حفظ نماييد.
 2.  آلوئه ورا از عصبانيت و التهاب جلوگيري مي كند. همچنين سبب تحرك ماهيچه ها و صحت كاركرد مفاصل مي شود.
 3. ويتامين هاي موجود در آلوئه ورا شامل E ، C ، A ،B1 ، B2 ، B6 ، B12، اسيد فوليك و نياسين مي باشد. بدن انسان نمي تواند برخي از اين ويتامين ها را ذخير كند، بنابراين مصرف نوشيدني آلوئه ورا حائز اهميت است.
 4. مواد معدني كه در آلوئه ورا يافت مي شود شامل كلسيم، سديم، آهن، پتاسيم، كروم، منگنز، مس و روي است. مصرف نوشيدني آلوئه ورا يك راه طبيعي و سالم براي تامين نيازهاي بدن است.
 5. هر 21 الي 28 روز پوست جديد جايگزين پوست قديمي مي شودو نوشيدني آلوئه ورا مي تواند منبع غني از مواد سازنده را به شما ارائه كند كه همواره پوستي شاداب و سالم داشته باشيد و با اثرات پيري پوست مقابله كنيد.
 6. استفاده مداوم نوشيدني آلوئه ورا سبب كمك به تنظيم دستگاه گوارش مي شود. با استفاده مداوم نوشيدني الوئه ورا احساس تندرستي به شما دست مي دهد و سطح انرژي بدن افزايش مي يابد و به شما كمك مي كند تا همواره  وزني متعادل داشته باشيد.
 7. نوشيدن مداوم آلوئه ورا سبب مي گردد كه به طور طبيعي مصونيت و مقاومت بدن به طور چشمگير ارتقا يابد.
 8. آلوئه ورا داراي قابليت طبيعي دفع سموم است. نوشيدن مداوم آلوئه ورا حركات موجي روده را بهبود بخشيده و جذب پروتئين را افزايش مي دهد. آلوئه ورا همجنين سبب كاهش سوزش معده و ديگر ناراحتي هاي گوارشي مي گردد.
 9. آلوئه ورا اليتام بخش سوختگي ها، بريدگي ها، خراش ها ي پوست است.
 10. نوشيدن الوئه ورا متضمن سلامت دندان و لثه است.

روش تهيه نوشيدني آلوئه ورا

براي تهيه نوشيدني آلوئه ورا ابتدا بايد پوست برگ را جدا كرد. نبايد هيچ قسمتي از پوست سبز برگ روي مغز آن باقي بماند. چون خاصيت مسهل بسيار شديد دارد. سپس مغز يا فيله آلوئه ورا را درون مخلوط كن مي اندازيم و يك عدد ليمو ترش بزرگ را داخل آن آب مي گيريم. دو تا چهار تا ليوان آب بسته به مقدار آلوئه ورا داخل مخلوط كن مي ريزيم. 4 قاشق غذاخوري عسل طبيعي به آن اضافه كرده و مخلوط كن را روشن مي كنيم. بدين ترتيب نوشيدني سفيد رنگي درست مي شود كه بسيار خوش مزه و با خاصيت است. تنها اين نكته را بايد در نظر بگيريد كه اگر برگ را به صورت تازه از گياه جدا كرديد، بايد كمي ان را به صورت مايل نگه داريد تا شيره تلخ از آن خارج شود و يا بعد از پوست كندن برگ، فيله را براي مدت 5 دقيقه در آب بگذاريد تا تلخيش گرفته شود. ولي اگر از عطاري برگ را مي خريد نيازي به اين كار نيست، چون برگ ها كهنه هستند و شيره آنها خارج شده است.

منابع:
كتاب آلوئه ورا گياه معجزه گر هزاره سوم. تاليف پريسا فرزانه نژاد

 واکسیناسیون بیماران دیابتی ضد آنفلوآنزا و ذات الریه 

آنفلوآنزا بیماری ویروسی و ذات الریه بیماری باکتریایی است. بیماری های مذکور با وکسن قابل پیشگیری هستند. بیماران دیابتی به علت ضعف سیستم ایمنی مستعد ابتلاء به آنفلوآنزا و ذات الریه هستند. عوارض و پیامدهای آنفلوآنزا و ذات الریه در بیماران دیابتی بسیار شدیدتر و وخیمتر از بیماران غیردیابتی است. ابتلاء بیماران دیابتی به بیماری های مذکور علاوه بر بالا بردن شدید غلظت قند خون و عوارض مربوط به آن باعث افزایش احتمال مرگ و میر بیماران می شود. به همین علت بیماران دیابتی باید هر سال واکسن آنفلوآنزا و حداقل یکبار در طول عمر خود واکسن ذات الریه تزریق نمایند. 

منابع:

Pneumonol Alergol Pol. 2015;83(5):401-8. doi: 10.5603/PiAP.2015.0065.

The etiology of lower respiratory tract infections in people with diabetes.

Klekotka RB, Mizgała E, Król W.

اثر ضدسرطان گیاه پروانش

پروانش(Madagascar periwinkle or rosy periwinkle)  (Catharanthus roseus) که به عنوان گیاه زینتی در باغ ها و پارک ها استفاده می شود بومی ماداگاسکار است، ولی در نقاط مختلف ایران هم کاشته می شود. در دهه 1950 کشف شد که آلکالوئیدی به نام vinblastine که از برگ این گیاه به دست می آید خاصیت ضدسرطان دارد. استخراج این دارو از گیاه بسیار مشکل و پرهزینه است. به طوریکه، از 500 کیلوگرم برگ خشک گیاه، 1 گرم vinblastine به دست می آید. داروی مذکور از تقسیم سلول های سرطانی جلوگیری می کند و برای درمان سرطان مثانه، بیضه، ریه، تخمدان و پستان استفاده می شود. سازمان بهداشت جهانی، vinblastine را به عنوان "داروی ضروری" که بسیار موءثر و ایمن است و هزینه-اثربخشی خوبی دارد طبقه بندی کرده است. اخیرا" با معلوم شدن مسیر و مراحل ساخت vinblastine در گیاه پروانش امکان تولید این دارو به روش صناعی (سنتز) فراهم شده است.      

منابع:

Science. 2018 May 3. pii: eaat4100. doi: 10.1126/science.aat4100. [Epub ahead of print]

Missing enzymes in the biosynthesis of the anticancer drug vinblastine in Madagascar periwinkle.

Caputi L, Franke J, Farrow SC, Chung K, Payne RME, Nguyen TD, Dang TT, Soares Teto Carqueijeiro I, Koudounas K, Dugé de Bernonville T, Ameyaw B, Jones DM, Vieira IJC, Courdavault V, O'Connor SE.


اهمیت آنتي اكسيدانها        
                         

همچنین آنتی‌اکسیدان‌ها نقش مهمی در مکانیسم دفاعی موجودات در برابر عوامل بیماریزای ناشی از رادیکال‌های آزاد دارند. ترکیبات آنزیمی مانند سوپراکسید دیسموتاز[1]، کاتالاز[2] و گلوتاتیون پراکسیداز[3] و همچنین ترکیبات غیر آنزیمی مانند اوریک‌اسید[4]، بیلی‌روبین[5]، آلبومین[6] و متالوتیونین[7] آنتی‌اکسیدان‌های درون زاد (اندوژن)[8] می‌باشند. هنگامی که فاکتورهای درون زاد نتوانند حفاظت موجود زنده را در برابر گونه‌های فعال اکسیژن تضمین کنند، این ترکیبات به شکل مکمل‌های غذایی یا محصولات دارویی باید مصرف شوند. از میان آنتی‌اکسیدان‌های درون زاد ،  ویتامین E، ویتامین C، بتا-کاروتن، فلاونوئیدها ، سلنیم و همچنین ویتامین D و ویتامین K شناخته‌شده‌ترین مواد هستند.

آنتی‌اکسیدان‌های درون زاد را می‌توان ازمنابع طبیعی (ویتامین‌ها، فلاونوئیدها[9]، آنتوسیانین‌ها[10] و بعضی ترکیبات معدنی) و همچنین از ترکیبات سنتزی مانند بوتیل‌هیدروکسی‌آنیزول،  بوتیل‌هیدروکسی‌تولوئن[11] و مشتقات گالیک به‌دست آورد.
منابع:

Pisoschi AM, Negulescu GP. Methods for total antioxidant activity determination: a review. Biochemistry and Analytical Biochemistry. 2011;1(1):1-10

 


[1] superoxide dismutase

[2] catalase

[3] glutathione peroxidase

[4] uric acid

[5] bilirubin

[6] albumin

[7] metallothioneins

[8] endogen

[9]  Flavonoids

[10] Anthocyanins

[11] Butyl hydroxy toluene

 


گیاهان منابع طبیعی آنتی اکسیدانها

بر اساس مطالعات اپیدمیولوژیک مصرف میوه و سبزیجات و مواد غذایی بدون فرآوری  بهترین راه حفاظت در برابر بیماری‌هایی ناشی از استرس اکسیداتیو می باشد.مصرف میوه و سبزیجات و همچنین غلات و مغزها با کاهش ریسک خطر ابتلا به بیمار‌ی‌های مزمن در ارتباط بوده و توجه محققان را به ترکیبات شیمیایی گیاهان[1] معطوف داشته است. امروزه تركيبات طبيعي به عنوان یکی از مهمترین منابع آنتی اکسیدانی شناخته شده اند. گیاهان و ادویه جات منابعی غنی از ترکیبات آنتی اکسیدان بوده و علاوه بر رنگ، عطر و طعم دهندگی، به عنوان نگهدارنده نیز در غذاها و نوشیدنی ها مورد استفاده قرار می گیرند. نقش اصلی اثر حفاظتی گیاهان، مربوط به  ترکیبات آنتی‌اکسیدانی آنهاست که شامل ترکیبات فنلی، فلاونوئیدها، کاروتنوئیدها[2]، مشتقات بنزوئیک اسید، استیلبن‌ها[3]، پروآنتوسیانیدین‌ها، کومارین‌ها[4]، لیگنان‌ها[5] و لیگنین‌ها[6] می باشند.

دردهه اخير تحقيقات فراواني بر روي خاصيت آنتي اكسيداني گياهان انجام شده است. همچنین بررسی های علمی بر روي گیاهان معطر حاوی اسانس و ادویه جات مانندزردچوبه، آویشن، زوفا، سرخارگل، زنجبیل نشان دهنده خاصیت آنتی اکسیدانی بالای آنها می باشد.
 

[1] Phytochemicals

[2] carotenoids

[3] stilbenes

[4] coumarins

[5] lignans

[6] lignins

منابع:

منابع:

Shahidi F, Ambigaipalan P. Phenolics and polyphenolics in foods, beverages and spices: Antioxidant activity and health effects–A review. Journal of functional foods. 2015; 18:820-97.

 

آلوئه ورا  در ديابت

 • از انجا كه الوئه ورا قادر است آنزيم هاي موجود در پانكراس را فعال كند، مي تواند در افرادي كه دچار ديابت و هيپوگليسمي هستند به تعادل و تنظيم قند خون كمك كند.
 • گياه الوئه ورا نتا 70 درصد قند خون را كاهش مي دهد و از اين رو گياهي موثر در درمان بيماري ديابت است.
 • گياه آلوئه ورا داراي نقش پيش گيري كننده از بيماري ديابت نيز است. افرادي كه شيريني زياد مصرف مي كنند، قبل از ورود به مرحله ديابت قطعي، با استفاده از اين گياه مي توانند از بروز  بيماري جلوگيري كنند.
 • گياه الوئه ورا همانطور كه در كاهش قند خون موثر است ، به دليل دارا بودن ويتامين و كلاژن ، بهترين نرم كننده پوست پا در بيماران ديابتي  به شمار مي رود.
 • گياه آلوئه ورا مي تواند به شكل هاي گوناگون عرقيات، خشك شده و حتي به صورت پماد قرص و شربت عرضه شود.

منابع:
كتاب آلوئه ورا گياه معجزه گر هزاره سوم. تاليف پريسا فرزانه نژاد

 

 برای جلوگیری از عرق کردن زیاد چه باید کرد؟

1- باید از خوردن سیر – شنبلیله و گوشت گوسفند سالخورده خودداری شود

2- برگ زبان گنجشک : جوشانده شستشو با جوشانده در رفع بوی بدن موثر است.

3- دانه مورد : جوشانده دانه مورد در روغن و مالیدن در زیر بغل و کشاله ران مانع عرق کردن و دافع بوی بدن است.

4- عصاره برگ شیرین بیان عصاره برگ تازه برای رفع بوی زیر بغل و بوی میان انگشتان پا  بسیار مفید است.

 • شستن محل بدبو با دم کرده بابونه –مورد- پوست انار- میوه کاج یا مریم گلی
 • روزانه پاهایتان را سه بار با آب بشویید

برگ مریم گلی یک قسمت ، برگ زوفا یک قسمت و پوست میوه گردو یک قسمت : مقدار دو قاشق غذا خوری از گیاهان گفته شده را کوبیده ودر یک لیوان آب جوش بریزید و به مدت نیم ساعت بگذارید بماند تا دم بکشد سپس صاف کنید و روزی 3 فنجان میل کنید.

برای کاهش دادن عرق بدن یک مشت از دانه هل را دریک لیوان آب بجوشانید و با آب صاف شده آن نواحی مربوطه شست شو دهید.

برای رفع  بویی پاها ، پاهارا بعداز شستشو چند دقیقه در دم کرده چای غلیظ قرار دهید اسید تانیک موجود در چای بوی زننده پا را برطرف می کند.

برای رفع بوی بدن سبزیجاتی مانند اسفناج- جعفری- کلم پیچ- خیار- لوبیاسبز و آلو بخورید.

مریم گلی را در سرکه سیب 2 روز بخوابانید بعد صاف کنید از صاف شده با پنبه به محل عرق بمالید.

جوش شیرین و آرد ذرت مخلوط این دو گُرد را روی محل بد بو بمالید اثر خشک کنندگی هر دو بر رفع بوی بد موثر است.

جوشانده برگ یا پوست سبز میوه گردو را به دست بمالید بعد کمی به دست پودر بزنید تا از عرق کردن دست جلوگیری شود.

در افرادی که  زیاد عرق می کنند ماست و چای نخورند چنانچه ماست می خواهند بخورند آن را در کیسه ریخته تا اسید لاکتیک آن خارج شود و چای یبوست می آورد و باعث عرق کردن زیاد می شود.

همه گیاهان تا حدی بر علیه باکتری های موجود بوی بدن تاثیر می گذارند یکی از راه ها استفاده از این دئودرانت های گیاهی به شکل گرد در آوردن و مالیدن آن ها به زیر بغل است این روشی موثر است ولی ممکن است لباس ها را کثیف کنند .

پس بجای این کار از چای های گیاهی استفاده کنید.

همچنین می توانید این گیاهان را در هنگام استحمام مصرف کنید .

منابع: - صفائی مرتضی، گلچین جامع از کتب گیاهان دارویی و عطاری ایران : میراثی از طب ما ، نشراصفهان چهارباغ.1388.

2- دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.

گیاهان دارویی مفید در بیماریهای عروق کرونر

تغییر در رژیم غذایی، ورزش و استفاده از گیاهان دارویی نقش بسزایی در کاهش بیماری های ناشی از عروق کرونر قلب ایفا می کند. در خصوص گیاهان دارویی با وجود اینکه در ملل مختلف تعداد زیادی از آن ها در درمان بیماری های قلبی وجود دارد ولی شواهد علمی اندکی در مورد تایید اثر بخشی آن ها موجود است. برخی از گیاهان دارویی که اثر آن ها از نظر علمی بر روی بهبود بیماری های عروق کرونر مورد بررسی قرار گرفته است شامل کنگر فرنگی، سیر، جینکو، مقل، زالزالک و چای هستند.

منابع:

Gail B. Mahady, MEDICINAL PLANTS FOR THE PREVENTION AND TREATMENT OF CORONARY HEART DISEASE, ETHNOPHARMACOLOGY - Vol. II

 

چاقی به عنوان بیماری

شاخص توده بدنی(body mass index)  عددی است که با تقسیم وزن بر حسب کیلوگرم بر مربع قد برحسب متر مربع به دست می آید. شاخص های توده بدنی کمتر از 5/18 کمبود وزن، بین 5/18 تا 9/24 وزن طبیعی، بین 25 تا 9/29 اضافه وزن و مساوی یا بالاتر از 30 چاقی را نشان می دهد. اضافه وزن نیز شکل و درجه خفیفتر چاقی است. چاقی بیماری محسوب می شود و در ایجاد بیشتر از 30 بیماری دیگر مانند دیابت، پرفشاری خون، سکته مغزی، بیماری های قلبی-عروقی، چربی خون بالا، سرطان، کبد چرب غیرالکلی، بیماری ریه، کیست تخمدان و آرتروز (درد مفصل) نقش دارد. شاخص توده بدنی هر قدر بالاتر از حد طبیعی باشد احتمال مرگ و میر به علت بیماری های ناشی از اضافه وزن و چاقی بیشتر می شود. به طوریکه، شاخص توده بدنی بین 30 تا 35 باعث کاهش 2 تا 4 سال از عمر می شود، شاخص توده بدنی 40 تا 45، عمر را 8 تا 10 سال کاهش می دهد و شاخص توده بدنی بیشتر از 45 عمر را بیشتر از میزان شاخص توده بدنی قبلی کاهش می دهد. بنابراین، حفظ وزن مطلوب (شاخص توده بدنی 5/18 تا 9/24) باعث سلامتی و طول عمر بیشتر می شود

منابع:

Med Clin North Am. 2018 Jan;102(1):13-33. doi: 10.1016/j.mcna.2017.08.004. Epub 2017 Oct 21.

Obesity as a Disease.

Upadhyay J, Farr O, Perakakis N, Ghaly W, Mantzoros C.

 


کنترل
پرفشاری خون

خون به طور طبیعی بر دیواره رگ ها فشار وارد می کند که به آن فشار خون گفته می شود. فشاری که خون در حالت انقباض قلب به دیواره شریان ها وارد می کند فشار خون سیستولی و فشاری که خون در حالت انبساط قلب به دیواره شریان ها وارد می کند فشار خون دیاستولی نامیده می شود. در اندازه گیری فشار خون، عددی که اول بیان می شود و بزرگتر است فشار خون سیستولی و عدد دوم که کوچکتر است فشار خون دیاستولی است. پرفشاری خون بیماریی است که در آن فشار خون سیستولی بیشتر از 120 میلیمتر جیوه و/یا فشار خون دیاستولی بیشتر از 80 میلیمتر جیوه است. حدود 30% تا 45% افراد جامعه پرفشاری خون دارند و پیش بینی شده که این رقم در سال 2025 به 60% برسد. پرفشاری خون در صورت عدم کنترل منجر به سکته قلبی و مغزی، نارسایی قلبی و مرگ و میر ناشی از آنها می شود. پرفشاری خون بسته به شدت آن با استفاده از 1 تا 4 داروی کاهنده فشار خون کنترل می شود و هدف این است که فشار خون سیستولی به کمتر از 140 و فشار خون دیاستولی به کمتر از 90 کاهش یابد. کاهش وزن بدن در افرادی که اضافه وزن یا چاقی دارند، توقف استعمال دخانیات، کاهش خوردن چربی و روغن، افزایش خوردن میوه و سبزیجات و کاهش مصرف نمک به کمتر از روزانه 6 گرم و کاهش استرس و اضطراب نیز نقش بسیار مهمی در کنترل پرفشاری خون دارد.

منابع:

Expert Rev Clin Pharmacol. 2018 Feb;11(2):165-170. doi: 10.1080/17512433.2018.1412826. Epub 2017 Dec 6.

Adhering to the principles of clinical pharmacology - the correct fixed combinations of antihypertensive drugs.

Lopatowska P, Mlodawska E, Tomaszuk-Kazberuk A, Banach M, Malyszko J.

 


زخم های دستگاه گوارشی

زخم های گوارشی همیشه دارای یک دوره مزمن و برگشت پذیر هستند. بدین معنی که در فواصلی عود می کنند و بعد از آن دوباره فروکش می نمایند و ساختار و علائم مربوط به آنها نیز متفاوت می باشد.

 در حقیقت  فقط نیمی از افراد که دچار زخم های گوارشی هستند علائم مشخصه این بیماری بصورت سوزش ، چنگ زدن ، درد و احساس ناراحتی شبیه احساس ایجاد شده در هنگام خالی بودن دستگاه گوارشی می باشد.

درد های قسمت بالای معده نیز می تواند در اثر مصرف شیر و یا داروهای ضد اسید معده ایجاد شود.

 علائم تیپیک در زخم هاتی اثنی عشری بصورت دردها و سوزش هایی شبیه دردها و سوزش ها در هنگام خالی بودن دستگاه گوارش می باشد  اما در زخم های معده معمولا سوزش  و درد پس از  خوردن غذا شدید تر و بیشتر می گردد.

کاربرد تخصصی و ماهرانه گیاهان دارویی که دارای خواص ضد اسید معده ، قابض ، مرهم و التیام بخشی هستند که فرایند معالجه هرگونه زخم  در این بخش ها را تسریع و تکمیل می کند.

گیاهانی مانند ختمی ، گل همیشه بهار ، بابونه ، گو.ش خر ، اسپیره  از جمله گیاهانی هستند که می توان از آنها در این موارد استفاده نمود.

گیاهانی مانند گوش خر – ختمی – اسپیره – گل همیشه بهار- و بابونه برای درمان اینگونه بیماری ها در اروپا بطور وسیع مورد استفاده قرار می گیرند.  می توان میزان تاثیر این گیاهان را باتوجه به مکانیسم عمل آنها پیش بینی نمود .

علاوه بر  وجود خاصیت مرهم بودن در مورد گیاهان گوش خر و ختمی وجود فلاونوئید ها در گل همیشه بهار و بابونه ( که خاصیت ضد التهابی دارند ) سبب تاثیر بسیار خوب این دارو ها در صورت استفاده از ترکیب آنها در طی فرایند درمان خواهد بود

ریشه گیاه شیرین بیان دیگر داروی موثر و سود مند است که امروزه در طب آلوپاتی به عنوان دارویی جهت درمان زخم مورد استفاده قرار می گیرد.

دو تا سه قاشق چایخوری از مخلوط دارویی شامل ( ریشه گوش خر – ریشه ختمی- بابونه ) در یک فنجان دم کرده و سه بار در روز مصرف کنید نوشیدن دمکرده حاصل از گیاهان تازه تا خشک اغلب سبب تسکین و آرام شدن علائم بیماری می گردد.

گل بابونه به عنوان برطرف کننده سوء هاضمه ،ضد اسپاسم ، خلط آور ، ضد التهاب ، باد شکن ، ودر استعمال خارجی به عنوان حمام های زیبایی و بهبود زخم هاتوصیه نموده اند.

و به عنوان یکی از گیاهان موثربر اندام گوارشی می باشد. 

احتیاط در مصرف بابونه : به علت عوارض جانبی ( آلرژی ) در دوران حاملگی و شیر دهی نباید مصرف کرد.

نوشیدن دمکرده بادرنجبویه یا بابونه با معده خالی سبب کاهش التهاب شده و همچنین سبب بهبود زخم دستگاه گوارشی می شود

منابع: - صمصام شریعت ، گیاهان دارویی طبقه بندی شده برحسب موارد استفاده آنها در طب سنتی و پزشکی امروز، اصفهان: چهارباغ 1385،چاپ سوم ،1390.

 -هافمن دیوید ، نسخه های گیاهی برای افراد بالای 50 ، چاپ دوم –ویرایش جدید.1388.
 

غذا های مفید برای کم خونی

ازبین سبزیجات : اسفناج ، جعفری ، سیب زمینی با پوست ، عدس ، علف چشمه ، کاهو ، کلم ، مارچوبه ، هویچ

از بین میوه ها : میوه های خشک مانند انجیر ، زرد آلو به صورت برگه ، کشمش ، میوه های آبدار مانند موز ، مرکباتی مانند نارنج ، پرتقال ،گریپ فورت

جوانه گندم

اغذیه حیوانی برای کم خونی

جگر گاو و گوساله ، زرده تخم مرغ ، فرآورده های شیر ، ماهی ، ماهیچه گاو و گوسفند

منابع: زرگری علی ، گیاه درمانی ( درمان بیماری ها با استفاده از قسمت های مختلف گیاهان) ، انتشارات دانشگاه تهران .1390.

 


 


 

 

 


گیاهان دارویی مفید برای کم خونی

کم خونی ، عبارت است از کاهش غیر طبیعی تعداد گلبول های قرمز دستگاه گردش خون یا به عبارت قاطع تر ، کم شدن مقدار همو گلوبین این سلول در حجم معینی از خون است. مقدار آن به طور طبیعی معادل 5/14 گرم در هر 100 میلی لیتر خون می باشد ولی این مقدار برحسب سن و جنس (مرد یا زن ) فرق دارد.

معمولا افرادی را مبتلا به کم خونی می دانند که هموگلوبین خون آن ها ، در زن ها از 12 گرم در هر دسی لیتر و در مرد ها از13 گرم در هر دسی لیتر خون کمتر باشد .

ضمنا چون گلبول های قرمز خون ممکن است به تفاوت به ابعاد کوچک یا بزرگ باشند و یا دارای مقدار زیاد یا غیر کافی همو گلوبین باشند نمی تواند تعیین کننده دقیق کم خونی باشد از این جهت مقدار کلی هموگلوبین را عامل اصلی فعل و انفعلات است ا در حجم معینی از خون باید مورد توجه قرار دارد ( هماتوکریت)

علل کم خونی :

علل کم خونی کمبود آهن وقوع خون ریزی ،قاعدگی های شدید ، کمبود ویتامین B12 و اسید فولیک  ناشی از مصرف نکردن پروتئین ها حیوانی ، استفاده از مواد شیمیایی جهت آرام کردن رفع درد ، مصرف نکردن سبزیجات ،  جذب مواد سمی  که باعث خرابی مغز قرمز استخوان می شود . برداشت معده ،  کمبود اسید کلریدریک معده ، کمبود ویتامین های دیگر مانند C- B6- E   ، رشد سریع ماهیچه ها در زمان بلوغ ( که منجر به کمبود آن می شود ) بیماری های مغز استخوان .رژیم غذایی ناصحیح ، افراط در مصرف سیر و پیاز ، بیماری های عفونی ، انگل های روده است .( Dr. R. Trotlrr)

عوارض کم خونی:

عوارض کم خونی رنگ پریدگی ، تپش قلب ، سردرد ، سرگیچه ، حساسیت در مقابل سرما ، احساس صداهایی در گوش ، ضعف ماهیچه ها ، خستگی ، بی اشتهائی ، تهوع ، اختلالات قاعدگی

مصرف گیاهان دارویی در درمان کم خونی و رفع عوارض ان اثر مفید و درمانی دارد.

مانند  مصرف دم کرده 5 تا 10 گرم سرشاخه گل دار و برگ افسنطین در یک لیتر آب جوش . یه مقدار یک فنجان در روز مصرف کنید.

باید توجه داشت که افسنطین به علت اسانس موثری که دارد نباید مورد استفاده زنان شیر ده  همچنین مبتلایان به احتقان مفزی ، هیستری ، دردهای عصبی ، تحریکات معده و روده و مبتلایان به اختلالات دستگاه هضم ، کبد ، و گردش خون قرار گیرد.

تمشک:

 مصرف جوشانده 20 الی 50 گرم جوانه ، برگ یا گل در یک لیتر آب ، به مقدار 3 فنجان در روز بین هر دو غذا میل شود.

جو :

جوشانده 20 گرم جو در یک لیتر آب به طوری که به مدت 7 ساعت به ملایمت بجوشد تا مواد نشاسته ای آن در آب وارد گردد محلول حاصل بهترین غذا برای مبتلایان به کم خونی است به علاوه سوء هاضمه را نیز درمان می کند.

شنبلیله :

مصرف جوشانده 30الی 50 گرم دانه نیم کوب یه طوری که مدت جوشیدن نسبتا زیاد باشد به مقدار یک فنجان در روز میل کنید.

از نیم کوب دانه شنبلیه می توان به صورت مخلوط در عسل نیز استفاده کرد.

اسفناج :در پزشکی سنتی ایران برای درمان کم خونی اسفناج  را بسیار توصیه کرده اند. مقدار 8الی 16 گرم روزی سه مرتبه به صورت دم کرده در یک فنجان مصرف کنید.

گیاهان مفید برای درمان کم خونی که باعث تاخیر در قاعدگی می شود:

 1. علف چای : که صبح ، ظهر و شب هر دفعه نصف قاشق غذا خوری از این گیاه را در استکان آب جوش دم کرده یا بجوشانید و با کمی شکر مصرف کنید.
 2. زنجبیل شامی:
 3. برگ انار
 4. میوه بلوط

منابع:
1- زرگری علی ، گیاه درمانی ( درمان بیماری ها با استفاده از قسمت های مختلف گیاهان) ، انتشارات دانشگاه تهران .1390.

-2- صمصام شریعت ، گیاهان دارویی طبقه بندی شده برحسب موارد استفاده آنها در طب سنتی و پزشکی امروز، اصفهان: چهارباغ 1385،چاپ سوم ،1390.

3- رجحان محمد صادق ، چکیده نکات برتر و برجسته دارو و درمان  گیاهی ، نشر علوی ،1389.

برای سالم نگه داشتن و تقویت ناخن موارد زیر را رعایت کنید

: ناخن صفحه سخت ، نیمه شفاف و محافظتی است  و از کراتین که پروتئین غیر محلول و ماده سازنده مو ، قسمت فوقانی پوست و ناخن می باشد  تشکیل شده است.

ناخن مانند پوست نمودار سلامت بدن است . مانند آن که پیدایش حالت رنگ پریدگی و خطوط برجسته طولی در آن نشان دهنده کم خونی و رنگ مایل به آبی ناخن ناشی از نرسیدن خون کافی و اکسیژن به آن است

نازک شدن ، شگستگی مداوم ناخن می تواند ناشی از کمبود ویتامین ها مواد معدنی ، مواد پروتئینی و یا به علت استفاده از بعضی مانیکور ها پیش آید

برای سالم نگه داشتن و تقویت ناخن هایان به نکات زیر توجه کنید.

مصرف چای دم اسب که دارای مواد کلسیم دار ، ژلاتین و ویتامین ب کمپلکس می باشد

 • قرار دادن ناخن ها گاه گاه به مدت یک ربع در مخلوط روغن زیتون و آبلیموی تازه ، ماساژ دادن آن ها به ملایمت بعداز یک ربع ناخن ها را با آب بشویید.
 •  

گاه گاه محلول حاصل از جوشاندن گیاه دم اسب و صابونی را به انگشتان دست و پا بمالید

ماساژ دادن ناخن ها در مخلوطی از روغن بادام (گرم 10) و مقدار کمی زاج در مواردی که ناخن ها حالت نرم پیدا کرده اند.

برای برداشتن روکش ناخن و پاک کردن آن با استن مخلوط با چند قطره گلیسرین یا روغن کرچک  انجام دهید و دقت کنید به گوشه ناخن هایتان اسیب نزند چون استون اثر خشک کننده دارد ناخن ها را ضعیف و ناسالم می کند.

کرم های تقویت کننده ناخن:

دم اسب 3 گرم- گل زنبق 3 گرم – آب یک فنجان- لانولین انیدر 4 قاشق چای خوری- لسیتین 1 قاشق چای خوری- گلیسرین 1 قاشق چای خوری- اسانس گل سرخ 5 قطره

مخلوط دم اسب گل زنبق- و آب را به مدت یک ساعت در بن ماری بجوشانید و سپس از کاغذ صافی آن را صاف کنید. لانولین و لیستین را به ملایمت حرارت دهید و گلیسرین را به آن ها اضافه کنید .این جوشانده را هنگامی که درجه حرارت گرمائی مناسب در حدود70 درجه داشته باشد به جوشانده نخست اضافه کنید و مخلوط را هم بزنید تا حالت کرم پیدا کند و در اخر اسانس را اضافه کنید و به خوبی هم بزنید

پس از مالیدن کرم حاصل به ناخن ها آن را ماساژ دهید تا با برقراری جریان خون به سمت ناخن و تاثیر مواد فوق 

منابع: زرگری علی ، گیاه درمانی ( درمان بیماری ها با استفاده از قسمت های مختلف گیاهان) ، انتشارات دانشگاه تهران .1390.

 

درمان سبز برای سرگیجه

معمولا برای رفع سرگیجه داروی اسکوپولامین تجویز میکنند که عوارض جانبی آن تاری دید ،خشکی دهان ، توهم ، و تپش قلب را به همراه دارد اگر سرگیجه به طور اتفاقی سراغتان آمد از گیاهان زیر استفاد کنید ولی اگر سرگیجه تان مزمن است حتما به پزشک مراجعه کنید که سرگیجه های مکرر و طولانی می تواند علامت عفونت گوش درونی ، بی نظمی قلب ، بالابودن فشار خون یا گرفتاری های دیگر است.

گیاهان مفید برای سرگیجه احتمالی:

1-ژینکو: در اروپا عصاره ژینکو برای درمان سرگیجه و بسیاری از ناراحتی های دیگر مصرف گسترده ای دارد.

یک مطالعه در فرانسه بر روی 70نفر گرفتار سرگیجه مزمن نشان داده است که 47 درصد  آن ها با خوردن عصاره ژینکو بهبود یافتند . می توانید روزی 60تا 240گرم عصاره استاندارد را بخورید ولی نه بیشتر چون ممکن است که باعث ایجاد اسهال ، تحریک پذیری و بی قراری شود.

2-کرفس : دانه کرفس سابقه طولانی برای درمان سرگیجه در پزشکی سنتی چین دارد.
3-کدومسمایی: برخی درمانگر ها تخم کدو مسمایی در تسکین سرگیجه موثر می دانند .کره تخم کدو هم نیز مفید است.

 4-مخلوط گیاهانی مانند رازیانه-بابونه- پونه سنبله ای- دانه کرفس –پوست پرتقال-زنجبیل :

گیاه دارو های آرام کننده معده هم باعث تسکین سرگیجه می شوند  این مخلوط را خرد کرده و بگذارید کاملا  خیس بخورند (15دقیقه) وبعد میل کنید.

زنجبیل : درگذشته برای رفع دریازدگی و سرگیجه قبل از سفر زنجبیل استفاده می کردند.

5-برنجاسف  Artemisia Vulgaris L.

ضد تشنج ،ضد صرع ، دارای اثر درمانی در رفع اختلالات عصبی ،  سرگیجه .

مصرف دم کرده 10الی 15 گرم سرشاخه گلدار در یک لیتر آب جوش و به مدت 10دقیقه دم کنید.

و روزی 3 فنجان در روز میل کنید.

6-پنچ انگشت ، فلفل بری  Vitex  Agnua- Castus L .

ضد تشنج ، دارای اثر رفع ناراحتی های روحی –عصبی و درمان سرگیجه هستند.

مصرف عصاره روان برگ گیاه به مقدار یک تا2 گرمدر روز است.

 7-بادرنجبویه :تقویت کننده اعمال مغز، ضدتشنج، آرام کننده ، موثر در تسکین بحران های عصبی، و درمان سرگیجه می باشد.

مصرف آب مقطر گل دار گیاه به مقدار 10تا20 گرم در روز است.

بادرنجبویه از گیاهان مفیدی است که برگ آن به حالت خام مصرف می شود.درچین در بعضی از نواحی آن را به عنوان زیاد کننده عمر مصرف می کنند.
منابع
:
1
-: زرگری علی ، گیاه درمانی ( درمان بیماری ها با استفاده از قسمت های مختلف گیاهان) ، انتشارات دانشگاه تهران .1390.

2- دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.

 

 

گریپ فروت موجب افزایش سمیت برخی داروها می شود

در صورت مصرف داروهای زیر از خوردن میوه گریپ فروت خودداری کنید. عوارض و سميت داروهای زیر ممكن است در نتيجه مصرف گريپ فروت افزايش يابد:

استاتين ها
سيكلوسپورين
بوسپيرون
اميودارون
فكسوفنادين

برای برخي از انواع پرتقال و نارنگي (tangelos, Seville orange) هم اثرات مشابهي گزارش شده است.

منابع:

http://www.pharmacotherapist.com

 

اثر ضدسرطان رزماری

سرطان یکی از علت های شایع مرگ و میر است. برای پیشگیری و درمان سرطان می توان از گیاهان و ترکیبات آنها استفاده کرد. پژوهش های مختلف نشان داده که عصاره رزماری(rosmarinus officinalis)  و مواد موءثره آن شامل carnosol، carnosic acid، ursolic acid و rosmarinic acid اثر محافظتی در برابر ابتلاء به انواع سرطان دارد و می تواند از پیدایش سرطان در بافت های مختلف بدن پیشگیری کند و ضدسرطان روده بزرگ، پستان، کبد، معده، پوست (melanoma) و خون (leukemia) است. رزماری و مواد موءثره آن فرایندهای مولکولی و سلولی ایجاد کننده سرطان را مهار می کنند. عصاره رزماری برای انسان بی ضرر است و به عنوان افزودنی آنتی اکسیدان در مواد غذایی استفاده می شود.

منابع:

Nutrients. 2016 Nov 17;8(11). pii: E731.

Anticancer Effects of Rosemary (Rosmarinus officinalis L.) Extract and Rosemary Extract Polyphenols.

Moore J, Yousef M, Tsiani E.

 

گیاهان دارویی در درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک  PCOS

سندرم تخمدان پلی کیستیک PCOS یکی از شایع ترین اختلالات هورمونی در میان زنان در سنین باروری می باشد و تقریباً 5 تا 10% از زنان به آن دچار هستند . در این بیماری ترشح بیش از حد هورمون آندروژن (هورمون مردانه) سبب اختلال در عملکرد تخمک گذاری می گردد . در هر دوره قاعدگی ، یک فولیکول حاوی تحمک پس از رشد و آزاد کردن تخمک ، از بین می رود (تخمک گذاری) . در زنان دارای تخمدان پلی کیستیک ، معمولاً تخمک آزاد نمی گردد و تخمدان حاوی توده های چندتایی از فولیکول های نارس می باشد .

کاهش وزن می تواند در کاهش این سندرم ، مؤثر باشد . سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است بدون هیچگونه علامتی باشد و در این حالت معمولاً بی ضرر می باشند . اما در برخی موارد ، این توده های به هم چسبیده (سیست) سبب بروز علائمی می شوند که نشان می دهد فرد دچار سندرم شده است .این علائم معمولاً شامل بروز آکنه ، چاقی و افزایش وزن ، رویش موهای زائد بویژه بر روی صورت و سینه و همچنین متوقف شدن پریود و یا پریودهای نامنظم می باشد که ممکن است منجر به ناباروری نیز بشود . از طرفی زنان مبتلا به این سندرم بیشتر در معرض خطر ابالا به بیماری های قلبی قرار دارند . و مشکلاتی در ارتباط با سطح قند خون و مقاومت در برابر انسولین (دیابت) در این افراد بروز می کند .در سال های اخیر ، این نظریه که نوع رژیم غذایی می تواند درمان این سندرم مؤثر واقع شود مورد توجه قرار گرفته است . تحقیقات نشان داده رژیم غذایی که بتواند سبب کاهش وزن شود می تواند در درمان این سندرم مؤثر باشد . از طرفی افزایش و یا کاهش مصرف برخی مواد غذایی خاص نیز می تواند مفید باشد .

چندین گیاه دارویی وجود دارند که می توانند در درمان سندرم PCOS مفید واقع شوند:

 1. مارچوبه
 2. رازیانه
 3. ریحان مقدس
 4. کوهوش سیاه
 5. گیاه ماکا
 6. قارچ مرغ چوب (HEN-OF-THE-WOODS)
 7. ریشه گیاه قاصدک
 8. لباشیر
 9. گالگا
 10. فوفل

منابع:

 

 1. Sudhakar Pachiappan, Suganeswari Matheswaran, Poorana Pushkalai Saravanan and Gayathiri Muthusamy. Medicinal plants for polycystic ovary syndrome: A review of phytomedicine research. International Journal of Herbal Medicine 2017; 5(2): 78-80
 2. https://jeanhailes.org.au/health-a-z/pcosگل گندم  موثر بر تقویت و شستشوی چشم

گل گندم بهترین مسکن ورم و التهاب چشم است و در تمام حالات تحریک چشم ، قرمزی . گل مژه بکار می رود.

28 گرم گل گندم را در نیم لیتر آب بجوشانید  و هر6 ساعت یک استکان بخورید ورم چشم را برطرف می کند وبرای بینائی مفید است.

یک قاشق غذا خوری گل این گیاه را به مدت 5 دقیقه دریک فنجان آب جوش دم کنید و بعد از سرد شدن پلک هارا با آن شستشو دهید.

اگر این دم کرده را با گلاب مخلوط کنید در ظرف چند دقیقه خستگی خستگی چشم را از بین می برد و حالات شادابی به نگاه می بخشد.

استفاده ازگیاهان دارویی مانند بابونه – آویشن- اکیناسه و همچنین نیز میوه و سبزیجات در رفع گل مژه کاربرد خوبی دارند.

گیاه درمان گرها دو رویکرد درمانی برای گل مژه دارند گیاهان آنتی بیوتیکی و گیاهانی که دستگاه ایمنی بدن را تقویت می کنند تا بدن با عفونت مقابله کند .گل مژه یک عفونت باکتریایی معمولا (استافیلوکوکی) فولیکول های مژه است گل مژه را مانند جوش های دیگر نباید چلاند چون این کار باعث گسترش عفونت می شود.

منابع:
1- صفائی مرتضی، گلچین جامع از کتب گیاهان دارویی و عطاری ایران : میراثی از طب ما ، نشراصفهان چهارباغ.1388.

2-دیوک جیمز ، ترجمه مردوخی رشاد . داروخانه سبز شفا بخشی های نوین از دنیای گیاهان دارویی .نشر نی . چاپ پنجم.1385.

 


گیاه دارویی صاف کننده خون

عشبه  گیاه دارویی صاف کننده خون می باشد. دارو پزشکان سنتی آن را برای معالجه التهابات و نقرص توصیه می کنند .

اثر اصلی عشبه تسریع جذب دارو ها می باشد و از همین جهت در بعضی از فرمول های داروئی وارد می شود .

افزون براین که در نوشابه های غیر الکلی نیز استفاده می گردد و به عنوان پرکرسور جهت سنتزکورتیزون و سایر استروئیدهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص درمانی عشبه در درمان رماتیسم ،سیفلیس و بعضی بیماری های پوستی و به عنوان صاف کننده خون می باشد.

مقدار زیاد آن ایجاد حساسیت می کند و نباید در دوران حاملگی و شیردهی مصرف شود.

مقدار 1 الی 4 گرم روزی سه بار به صورت دم کرده در یک فنجان می توانید استفاده کنید.

منابع: صمصام شریعت ، گیاهان دارویی طبقه بندی شده برحسب موارد استفاده آنها در طب سنتی و پزشکی امروز، اصفهان: چهارباغ 1385،چاپ سوم ،1390.


یا طبع و خاصیت میوه به را می دانید؟

به شیرین دارای طبع گرم و به ترش دارای طبع سرد میوه به دارای ترکیبات قندی ، املاح معدنی ، و انواع ویتامین ها بخصوص ویتامین C است.

بهدانه ها نیز دارای چربی و مقدار زیادی موسیلاژ می باشند.

بهدانه برای درمان تب و اسهال مفید بوده و لعاب حاصل از بهدانه جهت درمان سریع زخم ها و سوختگی ها مفید است.

 تقویت کننده نیروی جنسی نیز می باشد. لعاب به دانه دارای خاصیت ضد آفتاب بوده و مالیدن آن برسطح بدن مانع از آفتاب سوختگی می گردد.

  دمکرده گل ها و شکوفه های بهدانه برای درمان سردرد ، برطرف کننده سرفه ،صاف کننده سینه و نیز درمان بیخوابی کاربرد دارد.

دمکرده گل های به  : به مقدار30 الی50 گرم از گلهای خشک شده به رادریک لیتر آب بجوشانید واجازه دهید 5 دقیقه دم بکشد و برای درمان بی خوابی آن را بصورت مساوی با آب نارنج مخلوط کنید و قبل از خواب به مقدار 1 فنجان میل کنید.

برای شستشوی زخم ها و ورم چشم ها می توانید از جوشانده برگ و شاخه های به کمک بگیرید 30گرم برگ و سرشاخه های درخت به را در یک لیتر آب به مدت چند دقیقه بجوشانید و برای رفع ورم چشمایتان و زخم ها استفاده کنید.

برای تهیه لوسیون پوست به مقدار 10گرم  پوست میوه به را در داخل 100گرم الکل 50 درصد ریخته و در داخل ظرف شیشه ای دربدار قرار دهید و به مدت  دو هفته در جایی خنک نگه داری کنید و این محلول را روزی چند بار تکان دهید و سپس از صافی

 رد کنید و با پنبه بر روی صورت و گردنتان بمالید تا چین و چروک ها از بین برود.

منابع:
مصطفوی اسلام، گیاهان دارویی به انتضام طب سنتی آذربایجان ، انتشارات جهاد دانشگاهی واحد تهران ،1389. چاپ سوم1391.

 

گیاهان دارویی موثر برای کاهش تورم غده پروستات

پروستات غده ایست در مردها که نخستین قسمت طول مجرای دفع ادرار ، وا قع در زیر مثانه جای دارد و وزنی بین 15تا20 گرم را دارد.

ترشحات غدد پرستات به صورت مایعی به رنگ روشن و حالت کمی اسیدی است و دارای عناصری مانند سدیم ، پتاسیم ، کلسیم ، روی و همچنین اسید سیتریک و آلبومین است اثر کمکی نیز در تامین تحرک اسپرماتوزوئید دارد.

مهم ترین بییماری های غده پرستات ، آدنوم  پروستات ، عفونت حاد یا مزمن پروستات ، سرطان پروستات ، ابسه و kysts است.

مصرف گیاهان زیر در کاهش تورم غده پروستات و رفع مشکلات ناشی از آن موثر هستند.

 دم کرده برگ  درخت گلابی  Pyrus Communis L. :

 مدر ، دفه کننده اسید اوریک ، موثر در رفع عفونت های ادراری ، آده نوم پروستات )

دم کرده 50 گرم از قطعات برگ درخت  را در یک لیتر آب جوش به طوری که بعداز 20 دقیقه جوشیدن  و به مدت 20 دقیقه آن را دم کنید و به صورت 2 تا 4 فنجان در روز میل کنید.

این دم کرده باعث کاهش حجم غدد پروستات می شودو در رفع بیماری های مجاری ادراری و دفع رسوبات ادراری موثر است.

سرو کوهی  Cupressus sempervirens L. :  موثر در رفع خروج غیر ارادی ادرارو درمان کننده پروستاتیت می باشد .مصرف عصاره روان حاصل از مخروط میوه گیاه که به مرحله رسیدن و چوبی شدن نرسیده باشد.به مقدار30الی60 قطره در روز مصرف کنید.

توضیح آن که طبق بررسی های منعکس در کتب گیاه درمانی اگر مخروط میوه به حالت چوبی شده مصرف شود فاقد اثر است.

    شاه بلوط هندی  Aesculus Hippocastanum L.: رفع کننده احتقان و حالت التهابی غده پروستات و تسعیل کننده دفع ادرار است.

مصرف الکلاتور گیاه دارای پوسته خارجی باشد الکلاتور مهمترین فرم دارویی گیاه است . دانه این گیاه دارای تانن مخصوص به نام اسید اسکولیتانیک ومغز درون آن دارای اسکولین ، فراگزین ،مواد نشاسته ای و روغنی است.

الکلاتور گفته شده را باید به مقدار 20 تا30 قطره قبل از غذای صبح و ظهر وشب ، مخلوط در آب یا شربت ساده مصرف کنید.

پروستاتیت در هرسنی در مردان عارض می شود ولی بیشتر در افراد جوان پیش می آید.  دارای حالات حاد و مزمن است نوع حاد آن به علت عفونی شدن پارانشسم غده پروستات  آن هم غالبا به علت ابتلا به سوزاک عارض می شود.

دم کرده های درمانی موثر در رفع تورم پروستات
 

 • رازیانه 20 گرم

•       دم گیلاس 20 گرم

•      سرشاخه گل دا ر Asperula odarata 30 گرم

     • شاه بلوط هندی (دانه) 30 گرم

مقدار 30 گرم از مخلوط اعضاء گیاهان بالا را در یک لیتر آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کننید وپس از صاف کردن در روز 4الی 5 فنجان مصرف کنید.

مصرف دم کرده های حاصل ازگیاهان اثر درمانی در کاهش و رفع هیپرتروفی غده پرستات دارند

منابع:
زرگری علی ، گیاه درمانی ( درمان بیماری ها با استفاده از قسمت های مختلف گیاهان) ، انتشارات دانشگاه تهران .1390.

اثرات دارویی مغزگردو

مغز گردو غنی از فیبر و آنتی اکسیدان ها است و همچنین از سرطان روده بزرگ پیشگیری می کند، غلظت کلسترل خون را کاهش می دهد، از بیماری قلبی پیشگیری می کند و برای سلامت مغز مفید است. مغز گردو مرگ و میر بخصوص مرگ و میر ناشی از سرطان و بیماری قلبی را نیز کاهش می دهد. پژوهش نشان داده که حداقل قسمتی از این فواید مغز گردو ممکن است به علت افزایش تعداد انواع معینی از باکتری های روده و تاءثیر بر فعالیت متابولیک (سوخت و ساز) باکتری های مذکور باشد.   

منابع:

J Nutr. 2018 May 3. doi: 10.1093/jn/nxy004. [Epub ahead of print]

Walnut Consumption Alters the Gastrointestinal Microbiota, Microbially Derived Secondary Bile Acids, and Health Markers in Healthy Adults: A Randomized Controlled Trial.

Holscher HD, Guetterman HM, Swanson KS, An R, Matthan NR, Lichtenstein AH, Novotny JA, Baer DJ.چگونه تورم و قرمزی چشم را با گیاهان دارویی درمان کنیم؟

تورم چشم عارضه ای عمومی بوده و ممکن است در اثر آلرژی،عفونت و احتباس آب ایجاد گردد. این عارضه سبب قرمزی ملتهمه، خارش، اشک و کاهش موقت بینایی گردد. در صورتی که به پزشک دسترسی ندارید، گیاهان دارویی اولین خط درمانی به حساب می آیند:

 1. چای سیاه: یک قاشق چای سیاه را در یک لیوان آب ریخته بجوشانید. بعد از سرد شدن بوسیله یک پنبه تمیز روی چشم بمالید.
 2. جعفری و جینسینگ: آب جعفری را با یک قاشق چای خوری جینسینگ را با نصف قاشق چای خوری ژلاتین بدون بو مخلوط کنید و روی پلک خود بمالید. بعد از 10 دقیقه با آب بشویید.
 3. رازیانه: یک قاشق دانه رازیانه را در یک فنجان آب جوشانده بگذارید سرد شود. بوسیله یک پنبه تمیز روی چشم بمالید. بعد از 10 دقیقه با آب بشویید.

منابع:

https://steptohealth.com

 

چاقی به عنوان بیماری

شاخص توده بدنی(body mass index)  عددی است که با تقسیم وزن بر حسب کیلوگرم بر مربع قد برحسب متر مربع به دست می آید. شاخص های توده بدنی کمتر از 5/18 کمبود وزن، بین 5/18 تا 9/24 وزن طبیعی، بین 25 تا 9/29 اضافه وزن و مساوی یا بالاتر از 30 چاقی را نشان می دهد. اضافه وزن نیز شکل و درجه خفیفتر چاقی است. چاقی بیماری محسوب می شود و در ایجاد بیشتر از 30 بیماری دیگر مانند دیابت، پرفشاری خون، سکته مغزی، بیماری های قلبی-عروقی، چربی خون بالا، سرطان، کبد چرب غیرالکلی، بیماری ریه، کیست تخمدان و آرتروز (درد مفصل) نقش دارد. شاخص توده بدنی هر قدر بالاتر از حد طبیعی باشد احتمال مرگ و میر به علت بیماری های ناشی از اضافه وزن و چاقی بیشتر می شود. به طوریکه، شاخص توده بدنی بین 30 تا 35 باعث کاهش 2 تا 4 سال از عمر می شود، شاخص توده بدنی 40 تا 45، عمر را 8 تا 10 سال کاهش می دهد و شاخص توده بدنی بیشتر از 45 عمر را بیشتر از میزان شاخص توده بدنی قبلی کاهش می دهد. بنابراین، حفظ وزن مطلوب (شاخص توده بدنی 5/18 تا 9/24) باعث سلامتی و طول عمر بیشتر می شود.     

منابع:

Med Clin North Am. 2018 Jan;102(1):13-33. doi: 10.1016/j.mcna.2017.08.004. Epub 2017 Oct 21.

Obesity as a Disease.

Upadhyay J, Farr O, Perakakis N, Ghaly W, Mantzoros C.

 


 

رو شهاي ايده ال جمع آوري ،خشك كردن و نگه داري گياهان دارويي (قسمت اول )

كميت و كيفيت مواد موثر ،و اثرات درماني گياهان دارويي مستقيما به زمان جمع آوري آنها بستگي دارد. زمان مناسب جمع آوري ، يك روز خشك وزماني است كه گياه  رسيده و حداكثر ميزان مواد موثر در آن ايجاد شده باشد.در اين شرايط پس از جمع آوري ، بايد به سرعت آنها را خشك كرد.گياهان خشك را بايد دور از نور نگه داشت تا از اكسيد شدن مواد آن و تبخير شدن اسانس آنها جلو گيري شود .

هم چنين براي جلو گيري از كپك زدن بايد در جاي هوادار،خشك و گرم به خشك كردن آنها پرداخت.خشك كردن گياهان در زير هودهاي فن دار ،و اتاق هاي آفتاب گير و داراي در باز كاملا مناسب است .

خشك كردن گياهان در مقدار زياد مي تواند  در يك باغچه يا زميني كه رطوبت نداشته باشد با كمك يك فن داراي قدرت كم صورت گيرد.

براي خشك كردن گياهان هيچ گاه نبايد از محيط گاراژو نظاير ان استفاده نمود چون بوي بنزين و دود آنها را خراب مي كند

در شرايط مناسب ذكر شده گياهان مي توانند حداكثر به مدت يك هفته خشك شوند .مدت بيش از اين باعث كاهش بوي گياهان وكم رنگ شدن آنها مي شود.

درجه ي حرارت مناسب اتاق براي خشك كردن گياهان بين 20 تا 32 درجه ي سانتيگرادمي باشد.

براي نگه داري گياهان خشك شده بايد از ظروف شيشه اي رنگي يا چيني در دار استفاده كرد .در صورتيكه ظروف شيشه اي رنگي نباشند ، بهتر است آنها را در كمد هاي تاريك قرارداد. تاريخ خشك كردن گياهان را بايد با بر چسب بر روي آنها يادداشت نمود چون گياهان خشك شده در شرايط مناسب بين 12 تا 18 ماه قابل مصرف هستند.

منابع:

1-SalehiSurmaghi M. Medicinal Plants and Phytotherapy.1ed. Donyayetaghziye. TEHRAN. 1387

2-Games  A.Duke et al. , Hand book of Medicilnal Herbs , Second edition , New York , CRC Press,2002
 

 

 


 

 


 

رو شهاي ايده ال جمع آوري ،خشك كردن و نگه داري گياهان دارويي قسمت دوم

گل ها :

گل ها بايد بعداز طلوع آفتاب وقتي كه شبنم ها تبخير مي شوند جمع آوري شوند ، چون شبنم باعث افزايش رطوبت و پوسيدگي مي شود . بهترين زمان براي اكثر گل ها هنگامي است كه كاملا باز مي شوند .البته استثناء نيز وجود دارد براي مثال در مواردي كه گل هاي پير تربعضي گياهان كه خاصيت حشره كشي دارند و بايد زود جمع آوري شوند.

گلبرگ ها چون به سرعت خراب مي شوند بايد آنها را در يك سطح مانند سينيي خشك نمود.

در مورد گل هاي ريز و كوچك مانند اسطو خودوس (لاوندر)مانند دانه ها عمل مي كنيم .به اين گونه كه قبل از ريختن گل ها ،از حدود 20سانتي متر سر شاخه هاي گلدار را جدا نموده و آن را به طرف پايين آويزان مي كنيم.

درخشك كردن گياهان بايد دقت نمود كه از كليه ي حشرات يا ناخالصي را جدا كنيم و گل ها را روي كاغذ خشك كن يا روزنامه خشك كنيم .

گل هايي را كه داراي نهج (قسمت وسط) بزرگ مي باشند ، بايد بعد از جدا نمودن گل برگها، قسمت وسط را دور بيندازيم

منابع:

 

1- SalehiSurmaghi M. Medicinal Plants and Phytotherapy.1ed. Donyayetaghziye. TEHRAN. 1387

2-Games  A.Duke et al. , Hand book of Medicilnal Herbs , Second edition , New York , CRC Press,2002

 


 

آلوئه ورا و درمان ناراحتي هاي پوستي

ژل آلوئه ورا داراي بيش از 70 نوع ماده مغذي ، 200 تركيب فعال، 20 نوع ماده معدني، 8 نوع اسيد آمينه و 12 نوع ويتامين مي باشد.

*ژل آلوئه ورا حاوي پلي ساكاريد است كه ترميم پوست را تحريك مي كند.

* ژل آلوئه ورا به علت داشتن كلاژن و ويتامين  Eنرمي پوست را افزايش داده، از پير شدن جلوگيري مي كند و سبب باقي ماندن رطوبت در پوست مي گردد.

* ژل آلوئه ورا داراي آنزيم هاي مفيدي است كه در درمان سوختگي و جراحات پوستي زخم ها، بريدگي ها، خراش ها و سوزش هاي ناشي از گزيدگي ها را اليتام مي بخشد.

* ژل آلوئه ورا براي پوست هاي خشك مناسب بوده و سبب نرمي و براق شدن آن مي گردد.

* ژل آلوئه ورا پوست هاي افتاب سوخته را ترميم و نرم مي كند و از آن به عنوان كرم ضد افتاب مي توان استفاده نمود.

* ژل آلوئه ورا حاوي ساپونين ها يي است كه به طور طبيعي خاصيت پاك كنندگي دارند .

* ژل آلوئه ورا به علت داشتن ماده آنتروكينون خاصيت ضد قارچي  و باكتري دارد.
منابع:
كتاب آلوئه ورا گياه معجزه گر هزاره سوم. تاليف پريسا فرزانه نژاد


درمان آفتاب زدگی و سرمازدگی دست وپا

رای درمان آفتاب زدگی و سرمازدگی روزی دوتا سه مرتبه مقداری روغن زیتون را گرم کنید و در محل بمالید .

و همچنین می توانید از به دانه ( Quince seed) نیز استفاده کنید .50 گرم به دانه را دریک لیوان آب بجوشانید و روزی چند مرتبه در محل بمالید.

 برای درمان سرما زدگی از روغن انگور و گردو استفاده کنید.

یک لیوان برگ درخت گردو را در دو لیوان آب بجوشانید و بعداز صاف کردن بر روی پوستتان بمالید و روزی چند مرتبه این کارو تکرار کنید.

Grape oli  جوشانده برگ مو  (درخت انگور) را در ظرفی قرار دهید و عضو سرما زده را در داخل آن ظرف برای مدتی بگذارید. و روزانه چند مرتبه روغن انگور را بروی سطح پوست ماساژ دهید.

می توانید آب انگور را با مقدار مساوی روغن زیتون مخلوط کنید و سپس بجوشانید و پس از سرد شدن (روغن انگور) مصرف کنید.

منابع:
1
- رجحان محمدصادق، چکیده نکات برتر و برجسته دارو- و- درمان گیاهی  ، نشر علوی ، پاییز.1389.


10سوال رایج در روزه و روزه داری

1.آیا روزه باعث افت قند خون می شود؟

 اگر فاصله بین دو وعده غذایی بیش از حدود 10 ساعت نباشد، قند خون به میزان طبیعی حفظ می شود، اما در گرسنگی طولانی تر مثلا" در روزه بی سحری به ویژه در روزهای طولانی سال، قندخون، به كمتر از میزان طبیعی کاهش می یابد و این موضوع به ویژه در نوجوانان خطر آفرین است.

 1. آیا روزه سبب الغری می شود؟

 در كسانی كه به نحو صحیح روزه می گیرند و دو وعده غذای نسبتا" سبك در سحری و افطار می خورند روزه سبب لاغری می شود. به بیان دیگر، اگر در هنگام روزه داری یك وعده غذای انسان حذف شود طبعا" كالری دریافتی كمتر از نیاز بوده و برای تامین مازاد نیاز به انرژی از چربی ذخیره در بدن استفاده خواهد شد و فرد لاغر می شود. اما اگر غذای مصرفی در سحر، افطار و تا هنگام خواب، در حــد نیاز بدن و یا حتی بیشتر باشد لاغری رخ نمی دهد و افراد بدلیل کاهش فعالیت بدنی دچار اضافه وزن نیز می شوند.

 1. چه غذاهایی برای سحری مناسب است؟

سحری باید ویژگی یك وعده ناهار را داشته باشد. ضمن این كه باید به گونه ای باشد كه احساس تشنگی را به حداقل برساند. غذاهایی كه آب جذب می كنند مثل ماكارونی، ته دیگ و آش رشته ایجاد تشنگی می كنند. استفاده از سالاد و هندوانه تا حدود زیادی مانع تشنگی می شود. البته مصرف هندوانه و طالبی و گرمک و همچنين چای در سحری، بدلیل افزايش ادرار، موجب افزايش تشنگی در روز می گردد؛ لذا توصیه می شود اين گونه خوراکی ها در شب ها و نه سحر، مصرف شوند.

 1. آیا بدون سحری می توان روزه گرفت؟

بهتر است بدون سحر روزه نگیریم. به خصوص در نوجوانان گرسنگی 24 ساعته سبب افت قند خون به میزان زیادی شده و سبب تحلیل رفتن عضلات می گردد كه بسیار زیان آور است.

 1. چه غذاهایی برای افطاری مناسب است؟

 به دلیل آن كه معده چند ساعت خالی بوده بهتر است با مایعاتی كه تقریبا" درجه حرارت بدن را دارند، افطار را شروع كنید. آب جوشیده خنک شده یا چای كم رنگ یا سوپ های کم چرب و رقیق برای این منظور مناسبند. قند یا خرما كه سریعا" جذب می شود، بهتر است ابتدا با آب جوشیده خنک شده یا چای خورده شود تا قند خون را كمی افزایش دهد.

 1. آیا خوردن دو وعده غذا به جای سه وعده برای بدن ایجاد مشكل می كند؟

 اصولا" هیچ ترجیحی برای آن كه در طول روز مثلا" سه وعده یا چهار وعده غذا بخوریم، در بزرگسالان وجود ندارد. اما در كودكان و نوجوانان به سبب كوچك بودن حجم معده حتما" سه وعده غذای اصلی و دو میان وعده لازم است. در مورد نوجوانانی كه روزه بر آنان واجب است باید حجم و كیفیت دو وعده غذای سحری و افطار در حدی باشد كه نیازهای آنان را تامین كند و رشد آنان را به تعویق نیندازد.

 1. آیا روزه سبب زخم معده می شود؟

عوامل بروز زخم معده متعدد بوده و اضطراب و استرس در آن نقش دارند. همچنین توان بدن در خنثی كردن اسیدهای معده نقش مهمی در این زمینه دارد. اصولا" چون افراد روزه دار از یك آرامش عرفانی برخوردارند، زمینه ای برای پیدایش زخم معده فراهم نمی شود. البته در كسانی كه زخم معده دارند به ویژه در دوران فعال بیماری، ممكن است روزه گرفتن سبب تشدید عوارض شود.

 1. آیا روزه مانع درس خواندن می شود؟
انتهای بلوار کاوش-مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی-پژوهشکده گیاهان دارویی تلفن: ۳۴۷۶۴۰۱۰ - ۰۲۶
انتهای بلوار کاوش-مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی-پژوهشکده گیاهان داروییتلفن: ۳۴۷۶۴۰۱۰ - ۰۲۶